Parlayan yıldız Yeşiller

Avrupa Birliği’nde (AB) kalma konusunda Muhafazakarlardan ümidi kesen milyonlar yüzünü İşçi Partisine yöneltmişti. İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’in önerilerinin gümrük birliğinde kalınması dışında hükümetten bir farklılığı olmaması, destekçileri arasında büyük bir hayal kırıklığına yol açmıştı. Corbyn’in AB konusunda samimiyeti epey bir sorgulanıyor. İşçi Partisi destekçilerinin büyük bir çoğunluğu AB’de kalınması gerektiğini savunuyor. Parti seçmenlerinin yüzde 72’si ikinci bir referandum olmasını isterken ikinci bir referandum olması durumunda yüzde 88’i de AB’de kalınması yönünde oy kullanılacağı anketlere yansımış durumda. Ancak liderleri Corbyn’in beli etmemeye çalışsa da bu çıkış kararına içten içe sevindiğini biliyoruz. İşçi Partisi’nin alternatifi olarak Yeşiller Partisi özellikle bir aydır epey bir öne çıktı. 3 sene önce Corbyn’in liderlik yarışında birçok Yeşiller Partili genç seçmen, sırf Corbyn’i desteklemek için İşçi Partisine kaymıştı. Şimdiler de bu kişiler Yeşillere geri dönüyor. Anketlere göre İşçi Partisi’nin AB politikası büyük bir tepki alıyor.

Bu aralar Yeşiller Partisi’nin lideri ve aynı zamanda Brighton şehrinin milletvekili Caroline Lucas’ın en fazla beğenilen politikacı olduğunu söylemek mümkün. Lucas ikinci referandumun sıkı bir savunucusu ve milyonlarca kişinin isteklerine ve kaygılarına tercüman oluyor. Özellikle gençler arasında büyük popülerlik kazanmaya başladı. Sadece İşçi Partisi seçmenleri arasında değil diğer partili seçmenler arasında da AB’de kalmayı destekleyenleri sayısı artıyor. O yüzden C. Lucas fazlasıyla dikkatleri çekmeyi başardı.

Başbakan Theresa May’in AB ile yaptığı çok tartışılan ve beğenilmeyen anlaşmayı haftaya meclise sunulacak. Ya 14 ya da 15 Ocak’ta oylama olacak. Geçen ayki versiyonundan bir farklılığı yok. Muhtemelen meclisten geçmeyecek. İşte o zaman dananın kuyruğu kopacak, çünkü hükümetin başka bir olanı yok. Mart 2019 çıkış tarihi belki ertelenir bir kaç ay daha ama bu da bir çözüm gene getirmeyecek. Theresa May 2022 seçimlerde olmayacağını tekrar tekrar söyleyerek karşıtlarından onay için destek almayı umut ediyor ama nafile. Anketlere göre Muhafazakar Partili seçmenler May’in yerine başka alternatifleri düşünmeye başladılar bile. Eski Dış İşleri Bakanı Boris Johnson yüzde 20 ve aşırı sağ görüşleriyle bilinen Jacop Rees-Mogg ise yüzde 15 ile başı çekiyor.

Bu aralar gözler bütün partilerden farklı konuşan Yeşiller Partisi’nde. AB’de kalınması konusunda güçlü ve samimi politikaları Yeşiller Partisine uzun vadede bir yükseliş sağlar mı bilinmez ama bu aralar hiç bir seçmenin yıllardır destekledikleri partiden memnun olmadığı aşikar. AB konusunda fikirler ve öneriler partilere ya da gruplara göre değil kişilere indirgenmiş durumda. Diğer bir deyişle halkın gözünde İngiltere’deki politikacıların gözünde ikiye ayrılmış durumda. Ya AB yanlısısın ya da karşıtısın.