Pazar seçim var!

Fransa’da iki tur olarak gerçekleşecek yerel seçimlerin ilk turu Pazar günü gerçekleşecek. Ülke, korona nedeniyle alarm halinde ve maçlar dahi iptal ediliyor. Bütün bu koşullar içerisinde seçime gidecek Fransa’da Pazar günü aşırı sağcıların mutlu olacağı ifade ediliyor.

Seçimlerde en büyük mücadelenin ise başkent Paris’te olması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron liderliğindeki Yürüyen Cumhuriyet Partisi (LREM) anketlerde üçüncü sırada gözükürken tekrar adaylığını koyan Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo’nun merkez sağ parti Cumhuriyetçilerden Rachida Dati ile zorlu bir mücadelede içerisinde olacağı ifade ediliyor. Dati’nin şansının yüksek olduğu ama Sarkozy’e yakınlığı nedeniyle bu anlamda halkta endişe uyandırdığı da belirtiliyor. Solun ikinci turda birleşmesi durumunda eski Belediye Başkanı Anne Hidalgo yarışta şansı olabileceği ifade ediliyor.

Otoca şirketinin Ocak ve Şubat ayında yaptığı ankete göre, Cumhurbaşkanı Macron’un République En Marche (Yürüyen Cumhuriyet) Partisi’ne belediye seçimleri için ulusal düzeyde beklenen destek yüzde 18, Sosyalist Parti yüzde 11 oy, Boyun Eğmeyen Fransa’nın ise yüzde 7 oranında oy alacağını tahmin ediliyor. Avrupa Ekoloji ve Yeşiller Partisi (EELV) için sürpriz bir şekilde yüzde 13,5 oranında oy beklenirken, asıl patlamayı Marine Le Pen liderliğindeki aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi’nin (RN) ise yüzde 14 olduğu belirtiliyor. Bu tahminlere göre Marine Le Pen oy oranını yüzde 9 oranında arttıracak.

Sol her zaman olduğu gibi seçimler öncesinde yaptığı onlarca görüşmede birlikte hareket etmeyi yakalayamadı. Bu nedenle daha önce uzun süre elinde bulundurduğu belediyeleri de kaybetme riskiyle karşı karşıya. Sol birlik konusunda en uzlaşmaz pozisyon yine Melenchon’un partisinden geldi. Bu anlamda Komünist Parti’nin çabaları sonuçsuz kalırken, solun bu parçalı seçim stratejisi sağın elini güçlendirdi.

Fransa’da Erdoğan’ın partisi olarak bilinen Eşitlik ve Adalet Partisi ise seçimlerde farklı listelerden adaylarını göstermiş gözüküyor. Bu anlamda en şaşırtıcı tablo ise Belediye Meclis üyesi olarak bu partiden birinin Lyon’da listede olması ise başka bir ilkesizliğin örneği oldu. Paris’in Clichy-sous-Bois adaylarından MoDem Partisi’nin adayı Mohamed Dine, Clichy-sous-Bois sakinlerini temsil etmek amacıyla listelerine eklemek adına benzer bir girişimde bulunmuş ama yaşanan tepkiler nedeniyle geri adım atmıştı. Farklı bölgelerde mevcut siyasi partiler üzerinden Erdoğan’ın Fransa yerel seçimlerinde etkinlik kurmaya çalıştığı görülüyor.

Pazar günü Fransız toplumunun seçime nasıl katılım sağlayacağı ise merak konusu. Korona nedeniyle toplu yerlerden kaçınan toplumun diğer seçimlere de ilgisizliği düşünüldüğünde katılım oranının düşük olması bekleniyor.

Fransa yerel seçimlerinin ikinci turu ise 22 Mart Pazar günü gerçekleşecek. Bir önceki seçimlerde düşünüldüğünde aşırı sağın sürekli Fransa’da bir yükseliş ivmesi gösterdiği görülüyor. Sol her defasında ulusalcıların belediye başkanı olmaması için ikinci turda merkez sağa oy verme rutini aynen tekrarlanacak gibi gözüküyor!