Pes etmeyen direnişçi

İngiltere Gündemi

İngiltere’de muhalefetteki İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’in nasıl da zor bela parti lideri olduğunu İngiltere gündemini biraz takip edenler bilir. Bütün sağcılar, liberaller el birliğiyle radikal solcu buldukları Corbyn’in başkanlığının önüne setler koymaya çalıştılar. Eski İşçi Parti lideri ve Başbakan Tony Blair, Corbyn’in İşçi Partisi için bir felaket olacağını söyleyip durmuştu. Gerçi Blair’in Chilcot raporuyla birlikte tüm meşruluğunu şimdilerde yitirdiği görülüyor. 

Geçtiğimiz yıl parti üyelerinin ve destekçilerinin yüzde 60’ının oyuyla Corbyn, ana muhalefet parti İşçi Partisi’nin yeni lideri oldu. 

Corbyn’in parti başkanlığa seçilmesinin hemen akabinde diğer vekillerle görüş ayrılığı başladı. Diğer vekillere göre Corbyn çok solculuk yapıp yeterince liberal davranmıyordu. AB referandumun ardından da ipler iyice inceldiği yerden koptu ve Haziran ayının sonunda Corbyn’e karşı verilen güvensizlik önergesine 172 milletvekili destek verdi. Yani güven oylamasında 229 milletvekilinden sadece 40’ının Corbyn’e destek verdiği bildirildi. Güvensizliğin sonucunda Corbyn’den istifa etmesini beklerken, ‘demirden korksaydım trene binmezdim’ dercesine oylamanın ‘hiçbir anayasal meşruiyeti’ olmadığını ve istifa ederek kendisine oy veren parti üyelerine ‘ihanet etmeyeceğini’ belirtti. 

İşçi Partisi, Corbyn’i tasfiye etmek için bütün gücünü kullandı, liderlik için yeniden adaylığını engellemek maksadıyla Corbyn’in de diğer aday adaylar gibi vekiller arası bir oylamaya tabi tutulması gerektiğini savundular, ki bu Corbyn’e karşı yarışa katılmadan elenmesi anlamına gelecekti. Neyse ki demokrasi hala mevcut İngiltere’de ve böyle bir oylamaya gerek duyulmadan Corbyn halihazırda lider olduğu için Eylül ayında gerçekleşecek yarışta vekiller arası bir oylamaya gerek duymadan yine aday olması yönünde hakimler karar verdi. 

Vekillerden yüzde 70 destekle Corbyn’e rakip Owen Smith getirildi. Çok akıllıca bir tercih değildi zira Smith’in vekil olmadan önceki mesleği bir ilaç firmasında lobicilikti. Hem de bu ilaç firması, satışa sunduğu bir ilaçla insanların hayatını riske attığı gerekçesiyle yüklüce para cezasına çarptırılmış bir ilaç firması. Şimdilerde Smith, varını yoğunu dişine takip Corbyn’e muhalif olmak için çabalıyor. Ama nafile. İşçi Partisi üyeleri arasında yapılan bir ankette üyelerin yüzde 52’si Corbyn’i desteklerken sadece yüzde 22’si Smith’i destekliyor. 

Son 48 saat içerisinde İşçi Partisine sırf oylamaya katılmak için tam 183 bin yeni üye katıldı. İşçi Partisinin resmi üyesi de bu bağlamda 500 bine yükseldi ki bu bir rekor. Bu üye rekoru 2020 genel seçimlerde İşçi Partisi’nin kazanma ihtimalini de artırıyor. 

Her gün binlerce kişinin sırf oy kullanmak için üye olduğu bir ortamda hala çoğunluğu kimin elde edeceği kesin değil. 

Ama kesin bir şey var ki o da Corbyn’in pes etmeyen bir direnişçi olduğu. 

Evet, Corbyn ‘koyu’ bir solcu. NATO’ya, Nükleer anlaşmalarına, ABD ve İsrail emperyalizmine ve Türk hükümetinin diktatörlüğüne karşı koyu bir solcu. Kendi parti vekillerinin yüzde 80’inin karşıtlığına rağmen pes etmeyip doğru bildiğini yapmaya kararlı gerçek bir direnişçi. Avrupa siyasetini ters yüz etmeye aday bir direnişçi.