Pestil ve cevizli sucuk

Kürdistan’da bağ bozumu mevsimi devam ederken pestil ve cevizli sucuk yapımı da sürüyor. Bin bir emekle hazırlanan yiyeceklerle kışa hazırlık yapılıyor.

ÖMER AKIN / AMED

Kürdistan’da başlayan bağ bozumu mevsimi devam ediyor. Bağlardan toplanan üzümden elde edilen şire, kazanlarda kaynatılıyor. Saatlerce süren işlemlerin sonucunda kış aylarında tüketilmek üzere pestil, cevizli sucuk ve pekmez yapılıyor. Bir kültürel gelenek olan bağ bozumu dönemi, aynı zaman toplumsal kaynaşma ve yardımlaşmayı da beraberinde getiriyor.

Pestilin yapımı 

Amed’in Hani ilçesine bağlı Mukriyan (Anıl) Mahallesi’nde yaşayan yurttaşlar da, üzümlerin olgunlaşması ile birlikte zamanlarını bağlarda geçiriyor. Yurttaşlardan Şükriye Örde (58), toplama işine başladıklarını ve bu üzümleri sıkarak önce suyunu çıkardıklarını kaydetti. Örde, çıkardıkları üzüm suyuna, pestilin rengini biraz daha açmak ve üzüm suyunun içindeki zararlı bakterileri yok etmek için bir miktar toprak koyarak ateş üstünde kaynattıklarını ifade etti. Kaynama işleminden sonra şıra üzerinde oluşan köpüğü kaldırdıklarını aktaran Örde, elde ettikleri şırayı leğenlere koyup bir süre beklettiklerini dile getirdi. Bu işlemin yapılmadığı taktirde ekşime olacağına dikkat çeken Örde, şıra biraz soğuduktan sonra içine bir miktar un koyup katılaştırdıktan sonra ince tül çarşafların üzerine serdiklerini ve kuruması için güneşin altında beklettiklerin ifade etti. Örde, çarşafı bir gün güneş altında beklettiklerini ve ardından ılık suyla oluşan pestili çarşaflardan ayırdıklarını söyledi.

Cevizli sucuk 

Hatun Örde (52) de, cevizli sucuk için cevizleri kırarak iğne yardımıyla bir ipin içinden geçirdiklerini anlattı. Ardından un ile karıştırılarak bulamaç haline getirdikleri şıraya, ipten geçirilmiş cevizleri bulayıp kuruması için astıklarını söyledi. Ağır ve zahmetli uğraş sonucunda bir süre güneş altında bekleyen cevizli sucuklar, kışın tüketilmek üzere dolaplara kaldırılıyor.