PJAK: Halkın sabrı son sınırda

PJAK ve KNK yazılı açıklama yaparak Kürdistan’ın diğer parçalarındaki Kürtlerin, Rojhilat halkının verdiği mücadeleye sahip çıkmasını istedi. Açıklamalarda İran’ın rejiminin baskılarına karşı Rojhilat ve İran halklarının sabrının son aşamaya geldiği vurgulandı.

İran devletinin benzine yaptığı yüzde 50’lik zam, halkta biriken öfkeninin bir anda patlamasına neden oldu. Cuma günü başlayan halk isyanı başta Doğu Kürdistan (Rojhilat) olmak üzere yüz civarında İran kentinde devam etti.

Kürdistan Özgür Yaşam Partisi (PJAK) da yayınladığı bir açıklama ile Kürdistan’ın dört parçasındaki Kürtlere,  Doğu Kürdistan halkının mücadelesine destek vermelerini istedi.  İran’da mevcut rejiminin,  40 yıldır sürdürdüğü politikalarla Kürtlere karşı bir çok suç işlediği vurgulanan açıklamada, halkın sabrının ise son sınırında olduğu vurgulandı.

Halka idam ve işkenceyi reva gördü

PJAK açıklamasında İran rejiminin Kürt halkına karşı işlediği suçlara ilişkin şunlara dikkat çekti: “Faşist İran rejiminin baskıcı politikaları ve dayattığı yaşam, halk tarafından artık kabullenilmeyecek noktaya geldi. İran’ın 40 yıldır sürdürdüğü politikalar, işsizlik, yolsuzluk, katliam, asimilasyon ve son olarak da ekonomik krizi beraberinde getirdi. İran rejimi halka sürekli idam ve işkenceyi reva gördü. Yürütülen baskıcı politikalara karşı mücadelemizi sürdüreceğiz. İranlı özgürlükçü, insan haklarından yana olan herkese çağrımız, halkın katledilmesine karşı tavır sahibi olmaları ve mücadeleyi yükseltmeleridir.”

PJAK açıklamasında Kürdistan’ın dört parçasındaki halka da şu çağrıda bulunuldu: “Dört parçadaki halkımız, Doğu Kürdistan halkının mücadelesine destek olmalı. Doğu Kürdistanlı halkımız da verilen mücadelenin, diktatörlük ve faşizme karşı özgürlük mücadelesi olduğunu bilmelidir.”

KNK’den Doğu Kürdistan çağrısı

Öte yandan Kürdistan Ulusal Kongresi de (KNK), İran ve Doğu Kürdistan’daki gelişmeler üzerine bir açıklama yaptı.

KNK, Kürdistan’ın diğer parçalardaki Kürtlere, Doğu Kürdistan ve İran halklarının verdiği mücadeleyle dayanışma çağrısı yaptı. Doğu Kürdistanlı parti ve örgütlerden de birlikte hareket etmesi istendi.

İran rejiminin on yıllardır halkın özgürlük ve hak taleplerini şiddet politikalarıyla bastırdığını hatırlatan KNK Yürütme Konseyi, açıklamasında şunlara dikkat çekti: “Yaşamın iki temeli olan ekmek ve özgürlük İran’da bulunmuyor. Yıllardır süren baskıcı politikalar yüzünden halkların rejimin politikalarından rahatsızlığı var. Baskı altında tutulan halk, her fırsatta eşitlik ve demokrasiye bağlı bir rejimin oluşturulması taleplerini dile getiriyor.”

İran artık krizler üzerinden ömrünü uzatamaz

İran rejiminin artık krizler üzerinden ömrünü uzatamayacağı vurgulanan KNK açıklamasında, tarihten ders çıkartılması istendi.

Açıklamada İran halkının kurtuluşunun, diktatör rejime karşı birlik içinde hareket etmekten geçtiği tespiti yapıldı.  İran ve Doğu Kürdistan’daki direnişçi halk ile dayanışma içinde oldukları vurgulanan KNK açıklamasında, İran rejiminden de halkın taleplerine katliamlarla cevap vermekten vazgeçmesi talep edildi.  İran devlet güçlerinin saldırılarında yaşamını yitirenlerin acılarını paylaştıklarını vurgulayan KNK, Doğu Kürdistanlı tüm parti ve örgütlere de işgalci İran rejiminin planlarını bertaraf etmek için birliklerini pekiştirmeleri ve ortak mücadele etmeleri gerektiği vurgulandı.

HABER MERKEZİ