Polis dikmeyin, hukuku uygulayın

Açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla Gebze Cezaevi önünde nöbet eylemi yapmak isteyen aileler ve HDP’li vekiller, bir kez daha polis engeline takıldı. “Hukuku uygulayın” diyen aileler, eylemlerine devam edeceklerini söyledi.

Ailelerin Gebze M Tipi Kapalı Cezaevi önünde başlattıkları eylem 19. gününde. HDP Gebze İlçe Örgütü’nün önünde bir araya gelen ailelere, HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, Parti Sözcüsü Saruhan Oluç, milletvekilleri Züleyha Gülüm, Oya Ersoy, İstanbul Barosu’ndan avukatlar ve çok sayıda kişi katıldı. Cezaevi önüne yürüyen ailelerin önü polis tarafından kesildi. Avukat ve milletvekillerinin geçişine izin veren polis, ailelere izin vermedi. Cezaevi önüne giden avukatlar ve vekiller bir süre burada kaldıktan sonra yeninden ailelerin yanına gelmek istedi. Polisler vekillerin tekrar ailelerin yanına gelmesine izin verirken avukatların gelmesini engelledi.

Polisin, eylemin Valilik tarafından yasaklandığını söylemesi üzerine Gülistan Kılıç Koçyiğit, “Bu insanlar anayasal barışçıl haklarını kullanıyorlar. Valinin kararı Anayasa’ya aykırıdır. Anayasa’yı askıya alamazsınız” dedi. Saruhan Oluç ise “Biraz akli selim yaklaşın kimse bedenini durup dururken ölüme yatırmaz. Bunlar anne, yapmayın bunları!” diye seslendi.

Slogan ve zılgıtlarla protesto

Polisin tutumunu slogan ve zılgıtlarla protesto eden aileler, HDP Gebze İlçe Örgütü’ne geçerek burada basın açıklaması yaptı. Burada konuşan Koçyiğit, “Yaşam hakkını savunmak ve İmralı’daki tecridi protesto etmek için insanlar açlık grevindeler. İktidar ise annelerin demokratik taleplerini polis gücüyle bastırmaya çalışıyor. Karşımıza polisleri, güvenlik güçlerini dikeceğinize hukuku uygulayın. Sayın Öcalan için de hukuku uygulayın” dedi.

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği’nden (ÖHD) Av. İnan Poyraz da hukuka uygun olmayan uygulamaları kabul etmediklerini belirterek, şunları söyledi: “Bu hukuksuzlukların kaldırılması için buradayım. Kürt halkının, onların evlatlarının avukatlığını yapmaya devam edeceğiz.”

Aileler, bugün yine eylemlerine kaldıkları yerden devam edeceklerini ifade etti.

KOCAELİ


Esenyurt’ta oturma eylemi

Çocukları açlık grevinde olan aileler önceki günkü polis saldırısının ardından tekrar Esenyurt Meydanı’nda oturma eylemi yaptı.

Tutsak aileleri, İstanbul Esenyurt Meydanı’nda bir araya gelerek oturma eylemi yaptı. Bir süre burada eylemlerine devam eden ailelere polis, eylemlerini sonlandırmalarını istedi.  Aileler, bir süre sonra eylemlerini sonlandırdı. Aileler, önceki gün de Esenyurt Meydanı’nda oturma eylemi yapmıştı. Polis saldırarak 6 kişiyi gözaltına almış ve ifadelerinin ardından serbest bırakmıştı.