Qadın ordulaşması

Özgür Qadın Hareketi eger bugün dünyadaki qadın harekerlerıne örnek olmişsa, özgür qadın ideolojisini geliştirmişse qadın ordulaşmasi sayesınde oldi. Qadın ordulaşmasi olmasaydi Özgür Qadın Hareketi bu düzeye ulaşamazdi. Qadın ordulaşmasi, özgürlüğüni erkekten beklemeyen we buna mınnet de êtmeyen qadın iradesıni yaratti. Yaratti yaratmasına hema êle qolay olmadi.

***

1995’e büyük bi coşquyla girmiştıx. Ocak’ta partinın 5. qongresi yapılmiş, herkes hêcanli we moralliydi. Dewletın her türli wahşi saldırılarına, artıq 3-5 gerilla yan yana gelemez, dêdıği dönemde parti qongre ile cewap vêrmişti.

Mılislerın de hawasından gêçılmidi. Daha düne qadar birlıxte çalıştığımız qomtanlar partinın Merkez Qomite üyelığıne seçılmişti. Parti merkezınde artıq bağlantimız war ne de olsa.

Bahara qadar birbirımızın qoltuğuna vêre vêre zaman gêçırdıx. Misal, Licê mılisi diyi yaw partinın yapacaği hêç bi toplantinın sonuci artıq benım için sürpriz degıl. Diyiyıx niye? Diyi ê ma Merkez Qomitenın çoğusuni taniyam, ne düşüniler hepsini biliyem. Farqîn mılisi diyi walla bence bız artıq eyalete lojistik taşımiyax, merkezde tanıdıği olmayan mılisler taşısın, bızım daha üst düzeyde görevler üstlenmemız lazım. Ben araya giriyem, diyem ma o qadarıni merkezdeki bağlantilarımız düşünür artıq, oni da bız mi söyliyax? Qerejdax mılisi diyi bıraxın Merkez Qomite üyelığıni, keşke benım tanıdığım bi tane heval qongre toplantisına çağrılaydi. Hepımız oni teselli êdiyıx filan.

***

Baharla birlıxta ben de faaliyetlerımi yoğunlaştırmişam. Qehwelere, üniversteye, HADEP’e filan gidiyem. Etrafımda bi süri genç war. Hepsıne sawaşçi adayi gözüyle baxiyam. ARGK’ye tarihin en büyük qatılımi olacax, hissediyem. Propaganda üstüne propaganda yapiyam. 5. qongre qararlarıni anlatiyam onlara, baxiyam ağızlari açıxta qali, 4. qongreyi de anlatiyam. Bi newi xızlandırılmiş eğitim vêriyem gençlere.

Bi gün gine qehwede propağanda yapiyam. Baxtım telaşla ERNK mılisi Hüsni heval geldi. Dêdi Reco heval acil qonuşmamız lazım. Genclere dêdım sıze anlattıxlarımi kendi aranızda tartışın birazdan geliyem Hilwan-Siwêreg pratigıni anlatacağım sıze. Qaxtım Hüsni hevalın pêşınden qehweden çıxtım.

Surların dibıne gittıx. Dêdım xêrdır Hüsni heval, bu telaşın niye? Dêdı Reco durum ciddi. Dêdım hele anlat. Dêdi ERNK’ye bağli olararax faaliyet yürüten Qadın Hareketi YAJK yoq? Dêdım he war. Dêdi dêmişler bız artıq direkt başqana bağliyıx u qongre yapmişlar. Dêdım söle quran. Dêdi imanıma yaw. Biraz uzağa baxtım, ayaqlarımın uciyla topraği eşeledım. Dêdım ne düşünisen? Dêdi ne dêmax ne düşünisen Reco? Yaw sanki YAJK qongresıni ben yapmişam baan sinirlendi. Dêdi bugün bıze yarın sıze Reco. Dêdım nasıl yani? Dêdi yanisi şu, bugün ERNK’den ayri yapiya gêçtilerse yaqında ARGK’den ayri ordi da qurar bunlar. Dêdım olur mi êle şey yaw? Dêdi olur olur bal gibi de olur, qadın mılletınden qorkacaxsan Reco. Dêdım ê nyapax? Dêdi yıllardır binbir emekle mücadeleyi bi noqtaya getırdıx, kitleyi qazandıx, bızım xalqî bilisen egerse ayri qadın yapisi olursa xalq partiden soğur. Dêdım walla heqlisen, xaloların hepsi qarşi dewrımci olur. Dêdi xeber almişam Rengîn Botan qomutasında YAJK’ın önci birligi eyalete gelmiş, sen de ARGK tarafından mesafe qoysan çalışmalarda zorlanırlar, bêlece mecbur özgün örgütlenme heweslerınden wazgeçerler. Dêdım yaw Rengîn Botan kendıne gitsin Botan’a burda ne işi war? Dêdi gel de söle. Biraz durdi dêdi yalnız qaynağım baan dêdi ki ne olursa olsun Rengîn Botan ile qonuşmayın. Dêdım o niye? Dêdi walla sormadım. Birbirimize serkeftın deyıp wedalaştıx.

***

Hüsni heval heqli. Egerse qadın ordulaşmasi olursa onların ayri mılisi olur. Faaliyet alanım daralacax. Ben gelemem êle şeylere. Hem ne gerek war? Sanki Kurdistan’i erkekler için özgürleştırecağız ha? Dêdım bi an önce Hezro’ya gideyım hem faaliyet bölgemde ayri mılisleşmeyi engellerem hem de ARGK’yi gereki êle aqtifleştırax ki YAJK bölgeye gelse bile herkes diyecax ARGK bıze yeterdır, qadın ordulaşmasının ne geregi war?

Hezro’ya wardım. Ewe gittım babam dêdi yiyecax bişi getırdın? Dêdım yaw ma ne getıreyım, anam yemek yapmamiş? Dêdi ne yemegi ne hali, Rıdo’yi yanına alıp sabah ewden çıxi aqşam ewe geli, aqşama qadar aç qaliyam, her gün ekmege salça sürüp yiyem. Dêdım alla alla.

Neyse gêce gêç saette anamla Rıdo geldiler. Anam dêdi hêvar baş hevalno. Babama baxtım. Babam dêdi hêvar baş. Anam Rıdo’yi alıp diger odaya gêçti. Ben şoqtayam. Dêdım bu neydi? Babam dêdi uzun süredır êle, sabahlari da rojbaş deyip ewden çıxi. Diger odaya gittım baxtım anam döşegi sermiş, Rıdo qucağında yatilar. Dêdım ana yaw sen nêrdesen, saetlerdır açız burda. Dêdi mala minêê niye babanla ikinızın qoli qırılmiş? Dêdım ne alaqa yaw? Dêdi mutfax orda u elleriniz de saxlam, egerse aç qalmişsanızsa o sizin sorununuz. Yaw êle laflar soqi cewap da vêremiyem. O sinirle babamın yanına döndüm dêdım êle şey mi olur yaw, ewde yemek yoq, söyleyınce üstüne fırça yiyıx. Babam dêdi hışşs Reco yawaş qonuş, ben bi keresınde ona bağırdım o baan daha çoq bağırdi, halımi gör ha ben aylardır êle aç yatiyam.

Başımi yastığa qoydum hema uyuyamiyam. Yoqsa anam? Kendi kendime diyem gine gereksiz yere moralıni bozisan ha Reco, qadın kendıne qomşulariyla zaman gêçiri ma ne war bunda?

Ertesi gün sabahtan arqaaşların olduğu noqtaya gittım. Moralleri yoq. Dêdım heval xêrdır? Ğrup qomtani dêdi yaqında anlarız xêrdır yoqsa degıl. Dêdım nasıl yani? Dêdi az çoq bılisen, qadın yapısi YAJK ayri örgütlenmeye gitti, şimdi de diiler kendi eylemımızi kendımız yapacağız. Dêdım yaw heval moralıni bozduğun şeye bax, bırax yapsınlar, yapamayacaxlarıni gördüxlarında bu dağlarda ayri qadın ordusunun olmayacağıni anlarlar. Dêdi gel de anlat onlara, bi de tutturmuşlar bıze diiler qadın ordulaşmasi qadının iradesine güwenmeyen basit zihniyetınızden sizi qurtarıp özgürleştırecax. Dêdım heval walla ben saan bişi diyeyım egerse çoq büyük bi eylem yapıp moral toplamasanız bunlar bu qararlılıxla yeni sawaşçilarin qafasıni daha da qarıştırır. Dêdi farqındayam Reco heval onun için bız de eyalet tarihinin en büyük eylemıne hazırlıq yapiyıx. Dêdım hey sızın rebbınıze qurban. Dêdi eylemden sonra düşman yoğun yönelım yapar onun için bıze en az 3 ay yetecax qadar erzaq ulaştır, sivil alanlarla temasi bi süre kesecağız. Dêdım yeter ki istedığınız erzaq olsun heval, sız orasıni meraq êtmeyın.

***

Hüsni hevale durumi anlattım. Baan dêdi Reco gereki êle çalışax ki qadın ordulaşmasının boşlux yaqalayacaği hêç bi alan olmaya. Dêdım aynen êle.

O baan hergün qoli qoli erzaq gönderi, ben de alana ulaştıriyem.

Bigün alana eşyalari götürürken şoq oldum. Her taraf gerilla. Dêdım errıkkk maşallah anaqarargahi Hezro’ya taşıdız ne yaptız? Grup qomtani güldi dêdi Reco kimseye söyleme ha, önümüzdeki hafta Hezro Qomando Tugayına eylem yapacagız. Dêdım o zaman ben lojistige xız vêreyım. Dêdi aynen êle.

Hemen Hezro’ya gêri döndüm. Hüsni hevale xeber gönderdım o da geldi. İkimız odaya gêçtıx, anama da dêdım kimse buraya gelmesın. Dêdi baban camide, Rıdo dışarda top oyni ben de qomşiya gidiyem zaten. Dêdım temam.

Hüsni hevale dêdım hal u mesele bêle, eyalet parti tarihının en büyük eylemini qoyacax, senın lojistik aqtarımıni artırman lazım. Dêdi temamdır.

Neyse o moral we hêcanla görevlerımıze yoğunlaştıx. Bazen günde 2 traqtor eşya indiriyem noqtaya.

Bigün öglen ewde dinlenidım baxtım anam geldi. Dêdi Reco gereki sen dışarda olaydın. Dêdım walla çoq yoruldum dinlenecağım. Ona baxtım telaşli bi hali war. Dêdım yaw ana sen her gün sabahtan aqşama qadar qomşilardasan xêrdır bu öglende ewdesen, bilmeyen de diyecax sanki Qadın Ordusu seni acil bi işe göndermiş ha. Dêdi yoq walla, Rengîn hevali tanımiyam. Aniden iki eliyle ağzıni wapatti. Dêdım sen nnnee dêdin hele gine söyle? Dêdi bişi dêmedım wî maa, tobe tobe. Dêdım ana quranima senin Rengîn Botan’la baglantın war, egerse baan söylemezsen seni eyalete söylerem gizli faaliyet yürütmaxtan ARGK seni sürgün êder. Dêdi piwww ma sanki êdebıli, bugün biz örgütli bi gücüx, arqamızda qadın ordulaşmasi olduği sürece kimse beni süremez, yapimız direkt başqana bağlidır.

Hahooo, anama baqın hele! Bu qonuştuqça beni hêcan sardi, dêdım ana hele biraz Rengîn Botan hevali anlat, sıze ne anlati, nasıl biridır? Hêcanliyam da. Dêdi nesıni anlatayım, istisense gel seni onunla görüştüreyım, saan referans oluram. Dêdım yox loo ne gelecağım? Hema içim içimi kemiri. Dêdım bi şartla geliyem, qadın yapısıni eyalete qabul êttirmax için beni rehin almamanız qoşuluyla. Dêdi yaw seni rehin alıp ne yapacağız, bızım kimsenın bizi qabul êtmesıne de ihtiyacımız yoq, kendımızi qabul êttırecağız zaten. Dêdım temam êlese.

Gêliyê Godernê’ye gittıx. Baxtım onlarca qadın gerilla. Hepsi baan yan yan baxilar. Kendi kendıme diyem Reco saan ne dêseler söyle içimdeki erkegi öldürmişem quranıma yoqsa dışındaki erkekten de olacaxsan.

Anam önde ben pêşınde, dere yatağına qadar indıx. Baxtım ortada bi qadın oturmiş etrafındakiler de oni dinliler. Anam dêdi bax ortadaki fermandar Rengîn’dır. Qelbım hêcandan we anlamsız qorxidan yerınden fırlayacax gibi. Yanlarına wardıx. Anam dêdi heval, bu size bahsêttığım oxlım Reco’dır. Rengîn heval güldi dêdi ARGK mılisi Reco dêmax sensen? Dêdım walla heval yani şey hanê bilisız burda işsızlix war insan bazen mecburen yani şey. Dêdi anan senden bahsêtti bıze, ayrica bize gönderdığın erzaqlar için de çoq sağol. Anama baxtım dêdım erzaq? Anam dêdi he. Rengîn heval dewam êtti dêdi senin qadın qurtuluş mücadelesıne olan inancın we qatkini unutmayacağız. Dêdım estefıla heval, keşke daha fazlasıni yapabilseydim. Dêdi sen de şahit olmuşsundur, bizi qabul êtmaxta zorlanan anlayişlar her yerde war hema bız kendımızi qabul êttirecağız. Dêdım he anam söylemişti. Uzaga baxaraq qonişidi bazen anlamidım benle qonışi yoqsa etraftakilerle. Sonra döndi baan dêdi hema Hezro Qomando Tugayına yapacağımiz eylem sonrasında görecaxsan bıze küçümser gözle baxan herkes saygi duyacax. Tam diyecaxtım Hezro Qomando Tugayından nasil xeberinız oldi. Anam araya girdi dêdi Reco heval egerse ARGK’nın êle bi eylem plani olduğuni söylemeseydi bızım ruhumuz duymazdi, o zaman bêşbin yıllıx ataerkil zihniyet hakimiyeti dewam êdecaxti. Rengîn heval dêdi Reco hevali önümüzdeki sene yapılacax Ulusal Özgür Qadın Qongresınde “özgür qadın ideolojisi yoldaşi” olaraq önerecağım zaten. Dêdım heval çoq sağolun saqın êle bi öneride bulunmayın, ben ERNK mılisi Hüsni hevalin yanında neyem ki, o tam bi qahraman, bu erzaqlari filan hepsıni o gönderi size, size o qadar bağlidır ki tutturmiş diyi keşke qadın olaydım. Rengîn heval dêdi ona söyle qadın yoldaşi olmasi için qadın olmasına gerek yoq. Dêdım temam.

Wedalaşırken dêdım eylemınızde başarilar diliyem, bijî jin a azad! Baxtım arqamdan tilililer çekiler.

Onlardan biraz uzaqlaştıx dêdım yaw ana sen ne yapmişsan êle, o erzaqlar nedır, eylemden nasıl xeberleri war? Dêdi Reco walla ewe getirdığın erzaqların yarısıni arqaaşlar için ayırdım gêceleri u senle Hüsni qonuşurken sizi dinledım. Dêdım ê Rengîn hevale niye benden bahsêttın? Dêdi ana yüregi Reco ana yüregi. Elıni gögsüne wurdi. Dêdi dewrimden sonra qadın mücadelesıni qabul etmeyen erkekler özeleştıriye alınacax, seni almasınlar diye ben de dêdım erzaği o gönderdi u eylem bilgisini de o vêrdi. Duyğulandım anama sarıldım.

***

Aradan bi hafta gêçmeden Hezro Qomando Tugayina eylem oldi. Mermiler yagmur gibi yağidi, roketler doli gibi. Baxtım cami hoperlorlerinden bildiri oquni diyi “özgür qadın olmadan özgür ülke olamaz! Bız özgürlüğümüzi kimseden dilenmiyıx, kendımız elde êdecağız. Hem işgalci düşmani qovacağiz hem de feodal erkegin zihniyetındeki gerici düşmani. Bijî YAJK! Bijî Serok Apo!” Bildiri tilililerle bitti.

Yaw Hezro’daki bütün ewlerden tilililer yükseldi. Ben bêle bişi heyatta görmemiştım. İçımden dêdım ARGK’deki arqaaşlar şimdi ne yapilar acaba?

Haftasoni noqtaya gittim baxtım grup qomtaninın elinde bi not, sırtıni qayaya dayamiş qara qara düşini. Dêdım heval durumlar nasıl? Noti gösterdi dêdi başqanın têlsız qonişmasi. Dêdım yani? Dêdi başqan diyi yıllardır ufaq tefek eylemlerle sawaşi yürüttünüz hema sawaşin êle olmayacağıni YAJK herkese gösterdi. Ben de yanına oturdum dêdım walla allah war çoq başarıli eylem yaptilar. Dêdi he walla, qoordinasyon da süpermiş. Sonra dêdi bu hareket bêledır Reco heval, kendi yetersızlıxlariyla da mücadele êden we kendi içinde yeni özgürlük alanlari yaratan öze sahiptır. Dêdım farqında olmadan icimizde taşıdığımız feodal qırıntilari qadın hareketi bıze gösterdi, bıze de o gerilıxları ortadan qaldırmax düşer. Biraz durdi dêdi yalnız benım hala anlamadığım, bunlar bizim eylem yapacağımız hedeften nasil xeberdar oldi u lojistiklerini kim qarşiladi? Dêdım bizim daha bılmedığımız neler war heval, bu daha ne ki? Dêdi sen de heqlisen Reco heval.