Recep bunu beğenmedi!

 Aylarca ‘tehdit ediliyorum’, ‘Güvenli Bölge oluşturalım’ diyen Recep T. Erdoğan yönetimindeki Türk devleti, ABD ile mutabakat sağlayıp ‘Müşterek Harekat Merkezi’ kurarak, üstelik ortak devriyelere başlamasına rağmen ‘Biz böyle istememiştik’, ‘bunlar kozmetik adımlar’ demeye başladı.

 Kuzey- Doğu Suriye Özerk Yönetimi Sözcüsü Luqman Ehmê, Türk devletinin ‘Güvenli Bölge’ konusunda varılan mutabakatın bir tarafı olmasına rağmen Kuzey-Doğu Suriye’deki işgal hedeflerine ulaşamadığı için bu mutabakatın tamamlanmasını engellemek istediğini söyledi.

Türk Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep T. Erdoğan, son bir haftadır ABD ile sürdürdükleri ‘Güvenli Bölge’ mutabakatı ve çalışmasını beğenmediğini, halbuki 30 kilometre derinliği işgal edip Suriyeli kardeşlerine bahçeli evler yapmak istediğini söylüyor. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da Erdoğan’ı takip ederek, mevcut adımları ‘kozmetik’ olarak tanımlayarak, istedikleri sonucu almazlarsa işgal edeceklerini ifade ediyor. Sahada Türk tarafıyla çalışmasını yürüten ABD ise Avrupa Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Korgeneral Stephen Twitty ve Merkez Kuvvetler Komutan Yardımcısı Thomas Bergeson’u Ankara’ya gönderdi. Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi Sözcüsü Luqman Ehmê, aslında Türkiye’nin işgal amaçlarına ulaşamadığı için varılan ‘Güvenli Bölge’ mutabakatını engellemek istediğini söyledi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan, ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ve beraberindeki heyetle dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda görüştü. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada Türkiye ve ABD’nin köklü bir müttefiklik ilişkisine sahip olduğunu belirterek, “Bu ittifak zaman zaman zorluklarla sınanmış pek çok badire de atlatılmıştır. Üstesinden geldiğimiz sıkıntıyla, müttefiklik ilişkimiz daha da perçinlemiştir. Bugün de benzer bir başarıya imza atacağımıza inanıyorum. Dostum Trump ile samimi ve güçlü bir diyaloğumuz var. İki ülkeyi ilgilendiren meselelerde temas halindeyiz. Her seviyede güçlü ilişkiler içindeyiz” dedi. Sonrasında Suriye’deki gelişmelere dikkat çeken Erdoğan, “Ülkemizin Suriye kaynaklı yeni bir göç dalgasını göğüslemesi mümkün değildir. İdlib’e karşı artan saldırılar bizi böyle bir riskle karşı karşıya getiriyor” ifadelerini kullandı. Erdoğan, ABD ile mutabakata vardıkları ‘Güvenli Bölge’ üzerinde de durdu. DAİŞ’in yenilgiye uğratılmasının ardından YPG’nin Suriyelilerin ülkelerine geri dönüşüne engel olduğunu ileri süren Erdoğan, şöyle devam etti: “ABD ile Suriye’deki işbirliğimize büyük önem veriyoruz. Obama döneminde kendilerine teklifim şuydu; Gelin güvenli bölgeyi kuralım. Bunu o dönemde gerçekleştiremedim. Sayın Trump da buna çok olumlu baktı. Hâlâ bu güvenli bölge olayına olumlu yaklaştığını da ifade etti. Vakit kaybetmeden bunu halletmemiz lazım. Bu halledince terör örgütlerine karşı mücadelemiz de kolaylaşacak. Düzensiz göç noktasındaki sıkıntıyı aşmış olacağız. ABD’den beklentimiz terörle mücadelemizde ve sığınmacıların evlerine dönebilecekleri güvenli bölge çabasında yanımızda olmalarıdır. Bu terörist gruplara 50 bine varan TIR’la araç, mühimmat gönderilmesi bizleri ciddi manadan rahatsız etmektedir. Bunlar Türkiye’ye karşı kullanılıyor, bunu kabul etmemiz mümkün değildir.”

Erdoğan, geçen hafta da “Eylül ayı bitmeden Fırat’ın doğusunda kendi askerlerimizle fiilen güvenli bölge oluşumunu başlatmamış olursak artık kendi yolumuza gitmekten başka çaremiz kalmayacaktır” demişti.

Çavuşoğlu: Bu bölgeye gireriz

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Erdoğan sonrası mütemadiyen yaptığı daha keskin açıklamalarına dün de devam etti. Ankara’da Karadağ Dışişleri Bakanı Srdjan Darmanovic ile ortak basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, Fırat’ın doğusunda ABD ile birlikte ‘Güvenli Bölge’ oluşturulmasıyla ilgili bir soruyu yanıtlarken şunları söyledi: ”ABD ile müzakerelere başladığımız zaman bir ilk adım atıldı. Bir ortak harekat merkezi kurulacaktı. Biz bunu iyi bir başlangıç olarak değerlendirdik. Uyarılarımızı da net bir şekilde açıkladık. Başta Münbiç yol haritası olmak üzere ABD maalesef bu terör örgütüyle girdiği angajmandan dolayı Münbiç’i savsaklamıştır. Bugün geldiğimiz noktada uyarılarımızda ne kadar haklı olduğumuzu gördük. ABD’nin oyalama sürecine girmek istediğini düşünüyoruz. ABD’nin attığı adımlar kozmetik adımlardır. Türkiye’nin planı hazır. Eğer bu iş birliğinden bir iş çıkmazsa biz her türlü hazırlığımızı yaptık ve bu bölgeye gireriz. Bu bölgeleri de temizleriz. ABD ile çalışmak istedik ama şu an tavırları daha çok YGP/PKK yanlısı bir tavırdır.”

Türkiye engellemek istiyor

Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi Sözcüsü Luqman Ehmê, Türkiye’nin bu tavrına ilişkin dün ANHA’ya konuştu. Ehmê, “Türkiye, ‘Güvenli Bölge’ konusunda varılan mutabakatın bir tarafı olmasına rağmen Kuzey-Doğu Suriye’deki işgal hedeflerine ulaşamadığı için bu mutabakatın tamamlanmasını engellemek istiyor” dedi.

Özerk Yönetim’in Türkiye başta olmak üzere tüm dünyadaki Suriyeli mültecilerin vatanlarına dönmeleri için sürekli çağrıda bulunduğunu hatırlatan Ehmê, vatanlarını terk etmek zorunda kalan Suriyelilerin köy ve şehirlerine dönerek halkına hizmet etmeleri ve topraklarını korumak için çağrılarını sürdürdüklerini belirtti.

Türkiye’nin Suriyeli mültecileri Kuzey-Doğu Suriye topraklarına yerleştirme yönündeki açıklama ve tehditlerine ilişkin ise şöyle konuştu: “Türkiye, ülkesinde bulunan Suriyeli mültecileri, buralı olmamalarına rağmen Özerk Yönetim bölgesine yerleştirmek istiyor. Rusya ve Türkiye, Suriye halkını mültecileştirme üzerine anlaşmıştı. Rusya ve Türkiye, bu politikayla Suriye halkının hak ve mülklerini gasp etti.”

Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi Sözcüsü Luqman Ehmê, daha önce de başka bölgelerden gelen mültecilere kucak açtıklarını hatırlatarak, ”Bölgemizde savaş nedeniyle başka yerlerden gelen yüz binlerce Suriyeli var ve herkes gibi onlarda aynı haklara sahip. Fakat Türkiye’nin bölgemize yerleştirmek istediği mülteci fikrine karşıyız” şeklinde konuştu.

ABD’li komutanlar Ankara’da

ABD, çalışmalarını sürdüren ve düzenli olarak da açıklama yapan Türk Milli Savunma Bakanlığı, geçen haftaki ortak askeri devriyenin ardından bunun devam edeceğini duyurmuştu. Bakanlık tarafından dün yapılan açıklamaya göre ise BD Avrupa Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Korgeneral Stephen Twitty ve ABD Merkez Kuvvetler Komutan Yardımcısı Thomas Bergeson, Ankara’ya geldi. Açıklamada, Twitty ve Bergeson başkanlığındaki ABD askeri heyetinin, Suriye’de oluşturulacak ‘Güvenli Bölge’ kapsamında Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’nı ziyaret edeceği vurgulandı.

‘Güvenli Bölge’ mutabakatı doğrultusunda sınır hattında ilk ortak kara devriyesi 8 Eylül günü yapılmış Türkiye ve ABD askerlerinin yanı sıra Girê Spî Askeri Meclisi üyeleri de yer almıştı. DAİŞ Karşıtı Koalisyon Sözcüsü Albay Myles Caggins, yaptığı açıklamada, “Müttefiklerimiz, YPG unsurlarının gönüllü olarak terk ettiği yerlerdeki YPG mevzilerinin ve bölgelerinin ortadan kaldırılmasına birinci elden tanıklık etmiştir” demişti.

ANKARA/QAMIŞLO