Reqa-Kerkük sonrası

Reqa zaferi, Rojava Devrimi’nin genişlemesi yanı sıra aynı zamanda devrimin öncülüğünü yapan Rojavayê Kürdistan halkının, IŞİD ve Erdoğan’ın soykırımcılığından aldığı vakur dolu intikamdır. 

Kürt halkının ve PYD-YPG’nin öncülüğünde devrimin güçleri, Reqa’yı almakla, IŞİD’in kurduğu devlete son noktayı koydu. İdeolojik/siyasi olarak Erdoğan’ın, IŞİD ve diğer politik İslamcı faşist güçler eliyle Kürlere soykırım uygulama hayalini de sona erdirdi. Erdoğan’ın bir başka hayalini de yerle bir etti: Suriye’yi ve Rojava’yı işgal ederek himayeci sömürgeci hakimiyet kurmak!

Reqa’da Rojava Devrimi güçlerinin zaferi, IŞİD’in ve devletinin sonunu getirirken, bölge sömürgeci devletleri ile ABD ve AB emperyalistleri yeni arayışlara hemen başladılar. 

İlk başlangıcı Irak Şii yönetimi ile Barzani-KDP yaptı. Barzani, Musul zaferi ve Kerkük’ü fiilen almış olmasını, içte iktidarını güçlendirmenin, Kürtlerin rakipsiz liderliğine yükselmenin ve Kerkük ile diğer tartışmalı bölgeleri Başur yönetimi altında hukukileştirmenin aracı yapmak istedi. 

Himayeci sömürgeci İran’ın bölge askeri operasyonları şefi Kasım Süleymani’nin emriyle Abadi’nin ordusu ve Heşdi Şabi güçleri Kerkük’ü ve tartışmalı bölgeleri işgal ederek, Başur’un sınır kapılarını alarak, Musul savaşında müttefiki olan peşmergeleri vurarak harekete geçti. Başurê Kürdistan yönetimine savaşamadığı bir hezimet yaşattı. Adeta hatırlattı: ‘Saddam’ın sömürgeci savaşçılığını biz devraldık’! Buna eklemeliyiz ki, Irak Şii yönetimi, bu saldırıya ancak İran, Türkiye, ABD ve Avrupa emperyalistlerin desteğini aldıktan sonra cesaret edebildi. 

Vurgulamak gerekir ki, Kerkük’ün yeniden Irak sömürgecilerinin işgali altına girmesi, bütün parçalardaki Kürtlerin moralini bozdu, fakat sömürgecilerle emperyalist devletlere değil halkın özgücüne ve halkların demokratik güçlerine güvenmek gerektiğini bir kez daha kanıtladı. 

Reqa zaferi, yalnızca Rojava Devrimi’ne değil, Kürt ulusal haklarına da yapacağı katkıyı, Kerkük işgali darbeledi ve azalttı. 

Kerkük darbesinden cesaret alanların ve Reqa zaferine ise düşmanlık büyütenlerin başında Erdoğan ve Esad geliyor. Rusya’yla anlaşarak girdiği İdlib’de, anlaşmanın tersine politik islamcı savaş örgütlerine dokunmadı. Efrîn’i güneyinden de çembere almanın aracı yaptı. Efrîn’e saldırmak için fırsat kolluyor. Şehba ve Efrîn köylerine tetikçileri ve top atışlarıyla saldırı yapıyor. İran mollalarıyla yaptığı anlaşmayla, Mollaların sağladığı havadan istihbaratla Süleymaniye bölgesinde Asos dağlık yöresindeki bir Kürt köyünü hava bombardımanına tabi tuttu, köylüleri katletti. Erdoğan tehditi yükseltti: “Kandil’de ve Sincar’daki sorunu, oradaki otorite çözmezse biz buraları yerle bir ederiz”(Roj24, 03.11.17)

Bu demeçleri verirken Efrîn sınırına Kilis’e büyük çaplı savaş yığınağı yaptı, Başur sınırında KÖH’ne askeri saldırılarını yoğunlaştırdı ama HPG’nin sert direnişiyle karşılaşınca ilerleyemedi. 

Başur’a karşı İran ve Irak Şii yönetimiyle işbirliğini geliştirerek, Esad rejimiyle yeniden işbirliği yolunu arayarak Kürdistan’ın bütün parçalarında Kürt güçlerini zayıflatmak istiyor. Özellikle Cerablus-Azez-Bab ve İdlib işgal alanından ve havadan Efrîn ve Rojava’ya savaş izni çıksın diye Rusya’yla ilişki geliştirmeye, Rusya-Türkiye ve İran buluşmalarını devam ettiriyor. 

11 Kasım’da Trump ile Putin’in APEC toplantısı vesilesiyle buluştukları Vietnam’da onayladıkları Suriye üzerine bildiride yer verilen ‘Suriye krizinde askeri çözümün olamayacağı….tüm tarafları çözümü Cenevre süreciyle bulmaya davet’e tepki gösterdi. 22 Kasım’da Soçi’de yapılacak üçlü zirve öncesi bu demeç, PYD ve Kuzey Suriye Federasyonu yönetiminin Cenevre görüşmelerine ve Rusya’da düzenlenecek Suriye Halkları Konferansı’na katılmalarını engellemeyi amaçlıyor. Çünkü bu katılım Erdoğan faşizminin Rojava ve Güney’de KÖH’ne karşı kirli savaşını engelleyici rol oynayacak. 

ABD ile Rusya, Suriye’de ne derece siyasi çözümde anlaşırlar buna güvenilemez. Ama anlaşırlarsa Erdoğan faşizminin Rojava’ya savaşına ve devrimin kazanımlarını tasfiye saldırısına karşıdevrim cephesinde engel çıkmış olur. 

Kerkük işgalinden Esad da cesaret aldı ve Reqa zaferini, daha kolayca “işgal” ilan etti. İran mollaları ise Kerkük işgalini doğrudan örgütleyen ve koçbaşı Heşdi Şabi’nin örgütleyicisi. Başur’un referandumuna ilk tehditi yapan sömürgeci ve Esad’ın arkasındaki müttefiki. Suriye ve Yemen’de dolaylı ve doğrudan kazanımlarıyla savaşçı kibirliliği ve sömürgeci ortak olarak, Erdoğan faşizmi ve Irak Şii yönetimiyle birlikte Rojava’da ve Başur’da Kürt ulusunun kazandığı statüyü ve Rojava Devrimi’nin kazanımlarını tasfiyede pervasız bir politika izlemekte. Ancak gerek Rojhilat’ta KÖH’nin gücü ve yine ABD-Suudi-İsrail ittifakının İran’a karşı yeni Sünni cephe hazırlama saldırganlığı, İran’ın her tarafa savaş kılıcını sallamasını frenleyici rol oynuyor. 

Rojava Devrimi Reqa zaferiyle kazanımlarını genişletirken, Kerkük işgali sömürgecileri tersi yönde cesaretlendirdi. Savaş tamtamlarını yeniden yükseltmelerine yolaçtı.  

Fakat devrim Suriye halklarına demokratik ve özgür bir alternatif sunarak, direnişçi özgücünü büyüterek, bölge sömürgeci devletlerini de ABD ve Rusya’yı da kendisiyle uzlaşacakları koşuları yaratıyor. Kürt düşmanlığından gözü dönmüş sömürgeci bölge devletleri yine de kirli savaşta ısrar ederlerse, bu devrime zarar verecek ama bölgenin faşist-gerici diktatörlüklerine karşı devrimci direnişçiliği geliştirecek. Sömürge ulustan siyasi güçleri için de enternasyonalist mi faşizmin kirli savaşçısı mı ikileminin turnusolu olacaktır.