Rojava heyeti Berlin’de

Kuzey Suriye-Rojava Heyeti Federal Almanya Parlamentosu’nda Alman Sol Parti (Die Linke) ile görüştü.   

Kuzey Suriye Özyönetim Dışilişkiler Temsilcisi Ehmed Şexo ve beraberindeki heyet Federal Almanya Parlamentosu’nda Sol Parti (Die Linke) yönetimi ve milletvekilleriyle Türk devletinin Kuzey Suriye’ye yönelik saldırıları ve sivil katliamları üzerine görüştü. Federal Almanya Parlamentosu’nun Sol Parti meclis salonunda gerçekleşen toplantıda Özyönetim Dışilişkiler Temsilcisi Ehmed Şexo’ya Kuzey Suriye Almanya Temsilcisi İbrahim Murad, Kongra Star Dışilişkiler sorumlusu Zilan Vedat ve Dr. Gundi Dılberz eşlik etti. Die Linke Meclis Grubu Eşbaşkanı Dietmar Bartsch ile parlamenterler Helin Evrim Sommer, Sevim Dağdelen, Ula Jelpke ve Andre Hunko’nun da yer aldığı toplantıya Die Linke parti meclisi üyelerinin çoğunluğu da katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Eşbaşkan Dietmar Bartsch, Kuzey Suriye heyetinin Sol Parti Meclis toplantısında bulunmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ardından söz alan Özyönetim Dışilişkiler Temsilcisi Şexo, Türkiye’nin işgal saldırısı öncesinde Rojava’nın Ortadoğu’nun neredeyse tek huzur, barış ve kardeşlik adası durumunda olduğunu belirterek, “Daha da güzelleşip gelişiyordu. Bölge halklarına ve insanlığa örnek bir model oluyordu. Ama kötülüğün temsilcileri bunu hazmedemediler” dedi. Şexo, Türk devletinin

Sol Parti Avrupa siyaseti sözcüsü Federal Parlamento Milletvekili Andrej Hunko ise yaptığı konuşmada, “Biz Türk devletinin saldırılarından önce de her zaman Kürt halkının meşru özgürlük taleplerinin yanında olduk. Böylesi bir savaş ve kırımla yüz yüze iken elbette daha çok yanında olacağız” dedi. Haber yayına hazırlandığı sıralarda Rojava heyetinin Berlin’deki temasları devam ediyordu. Görüşmeler kapsamında heyet Sol Parti liderlerinden Gregor Gysi ile de görüştü.

BERLİN

Yazarın diğer yazıları

    None Found