Rojava için seferberlik

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Bağlar, Sur, Yenişehir ve Kayapınar belediyesinin başlattığı ortak kampanya ardından Bismil Belediyesi de yardım kampanyası başlattı. Belediye önünde kurulan yardım standında basın açıklaması yapıldı. Bismil Belediye Başkan Yardımcısı Songül Kaptan, Rojava’da devam eden savaş nedeniyle başta Kürtler olmak üzere halkların açlığa mahkum edildiğini belirterek, “Bismil halkı olarak daha önce Van halkıyla yaptığımız yardım dayanışması gibi aynı duyarlılıkla Rojava halkı için yardımlarınızı ve desteklerinizi bekliyoruz” dedi. Kaptan, “Yardımlarınız Nusaybin Belediyesi aracılığıyla Afrîn, Qamışlo, Amûde, Serêkaniyê ve Halep’teki kardeşlerimize ulaştırılacaktır. Gün dayanışma günüdür. Gün aşını paylaşma günüdür. Herkesin desteklerini bekliyoruz” diye konuştu.

Amed’in Kayapınar ilçesinde de Gaziler Halk Evi’nde (Mala Gazîlera) de kampanyaya destek için basın açıklaması yapıldı.
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde BDP, Eğitim Sen, Kızıltepe belediyesi, sendika temsilcilerinden oluşan bir heyet esnafları dolaşarak, kampanyaya destek çağrısında bulundu.
Bingöl’deki STÖ’ler de kampanyaya katıldı. İHD Bingöl Şubesi’nde yapılan açıklamada, “Suriye Kürt bölgesine insani yardım götürmek ve bunun önündeki engellerin kaldırılmasını talep etmek her şeyden önce insani bir tutumdur. Ortadoğu’da ikinci bir Gazze’ye kimsenin seyirci kalma lüksü yoktur. Biz sivil toplum örgütleri olarak bu yardım kampanyasının Bingöl’de de startını vermiş bulunuyoruz” denildi.
Siirt’te de belediye öncülüğünde “Rojava halkına insani destek verelim, insanlığı yaşatalım” sloganıyla kampanya başlatıldı. Kampanyaya kentteki 25 STÖ de destek veriyor. Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, özellikle Qamişlo, Afrin, Halep, Serêkaniye kentlerindeki halkın durumunun içler acısı olduğunu ifade ederek, yardımlar için tüm girişimlerde bulunacaklarını ifade etti.
Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde de belediye ve STÖ’lerin desteğiyle bir kampanya başlatıldı. Yüksekova Esnaf ve Sanatkâr Odası Başkanı İrfan Sarı, “Bilindiği üzere 2 yıldan bu yana süren bir iç savaş var. Halk şu an açlık ile karşı karşıya kalmış durundalar. Burada yaşayan halkımıza desteklerimizi yapmak bizim de asli görevlerimizin arasında bulunmaktadır” diye konuştu. Toplanan yardımlar her hafta Perşembe günü Nusaybin üzerinden Qamişlo’ya ulaştırılacak.

 HABER MERKEZİ