Rojava renginde 1 Mayıs

İsviçre Gündemi

İsviçre’de yine Rojava renginde bir, 1 Mayıs kutlandı. Daha önce Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ı 1 Mayıs’a "onur konuğu" olarak davet eden tertip komitesi bu yıl da PYD Eşbaşkanı Salih Muslim’i kutlamalara çağırdı. Davetliler arasında KCD-E Eşbaşkanı Delsha Osman da vardı.

Bir zamanlar Zapatistlere gösterilen ilgi ve hayranlık şimdi Kürtlere dönmüş durumda. Dünya basınına yansıyan Kürt gerillalarının DAİŞ vahşetine karşı direnişi, direniş içinde görkemli Kürt kadın duruşu dünyanın yeni devrim sembollerine dönüşmüş durumda. Düne kadar sadece mağdur yanları işlenen ya da mülteci yükü görülen Kürtler, şimdilerde insanlık değerleri için mücadele eden, direnen bir halkın temsilcileri olarak farkedilmeye başlandı. 

Bütün bu anlattıklarımız, 1 Mayıs Zürih kutlamalarının her karesinde görülüyordu. En büyük ilgiyi Rojava panelleri gördü, en fazla Rojava standları ziyaret edildi. En fazla Kürt bayrakları ve Öcalan posterleri dikkat çekti. Panellerde "Gerçekten Kürt kadın ordusu var mı? Ortadoğu gibi gericiliğin merkezinde Kürt kadınları nasıl devrimin öncüsü olabildi? Kürt yükselişi dünyayı nasıl etkiledi, bu nasıl oldu? Bu kadar imkansızlığa rağmen, nasıl direnebiliyor, yaşayabiliyorsunuz? Erkek egemenlikli sistem ve toplumda, kadın nasıl böylesine öne çıkabildi? Öcalan’ın yeni paradigmasını açıklarmısınız? Kürt halkının özgürlüğünü savunurken, ulusallığı nasıl ret edebiliyorsunuz?" sorularıyla da Avrupalıların Rojava Devrimi’ne ilgisi ve hayranlığı açıkça görülüyordu. 

Gerek PYD lideri Salih Muslim’in, gerekse de KCD-E Eşbaşkanı Delsha Osman’ın kendinden emin duruşları ve özgüvenlerinin sorulara verdikleri cevaplarla buluşması, hem Rojava Devrimi’ne hem de öncülerine olan güvenini pekiştirdi. Bazen bir konuyu uzatmak gereksiz hale gelir. 1 Mayıs’ın Rojava renginde kutlanması gerçekten anlamlı ve görkemliydi. İşçi Bayramı’nı emekçilerin, halkların, ezilenlerin, kadınların, ötekileştirilenlerin mücadele günü olarak gören devrimci geleneğin toplamını kendinde somutlaştıran Kürt devrim öncülerinin adeta sahneye yürüyüşü gibiydi Rojava rengindeki kutlamalar…

Ve herkes onların önünde ayağa kalktı…

ve alkışladılar…