Rosa sosyal medya üzeri çalışacak

Amed’de faaliyet sürdüren Rosa Kadın Derneği, koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, ikinci bir duyuruya kadar dernek binasındaki fiziki çalışmaların durdurulduğu açıklandı.

Mevcut sistem içerisinde kadınların en çok evlerde ve en yakınları tarafından katledildiğini, şiddetin her türlüsüne maruz kaldığını kaydeden Rosa Kadın Derneği, şunları dile getirdi: “Halihazırda eşitsizliğe dayalı ev içi rollerin kadınların daha çok çalışıp tüm temizlik ve beslenme ihtiyaçlarının kadınların emeğinin sömürüsüne dayalı olduğu bir sistemde, insanların kendilerini evlerine kapatarak sosyal izolasyon sağlaması gereken bir süreçte kadın emeğinin daha çok sömürülmesinden kaygılıyız. Bilgiye erişimde şeffaflık, kriz yönetiminde eşitlik ilkesine sadık, ev içi veya ev dışında eşitsizlikle değil dayanışma ve iş bölümüne dayalı kolektif bir mücadele gerekmektedir.

Devletler, virüsle gelişen bu içe kapanma halinin ekonomik ve siyasal sonuçlarını tartışırken biz kadınlar için de en önemli bir diğer konu; kadınların virüsle beraber gelişen ev içi alana hapsedilmesi meselesidir. Ev içi alan zaten birçok kadın için güvenli olmayan alandır. Yok sayılan ve sömürülen ev içi emeği daha çok sömürülecek, kadının bedenine, emeğine, tüm yaşamsal alanlarına şiddet olarak yansıyacak bu içe çekilme hali oldukça kaygı vericidir. İdari mekanizmalar tarafından, zaten var olan ev içi şiddetin artışını önleyecek politikalar geliştirilmelidir. Hem insanlık açısından hem de kadınlar olarak dayanışmanın gücünü biliyor ve bu zor günleri dayanışma ile aşacağımıza inanıyoruz. Bu süreçte fiziksel olarak yan yana olamasak da diğer tüm iletişim kanalları ile ortak ruh ve sözle kadın dayanışmasını büyüteceğiz. Rosa Kadın Derneği olarak telefon, sosyal medya hesaplarımızdan ve web sitemizden dayanışmamızı ve çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

  HABER MERKEZİ