Rosara’dan dayanışma ağı Covid-19’a karşı birlikte mücadele

İsviçre’nin Zürih kentinde Kürt ve İsviçreli kadınlar tarafından kurulan Rosara Kadın Merkezi çalışmalarının startını verdi. İsviçre için de büyük bir tehdit oluşturan Korona virüsüne karşı dayanışma ağı oluşturan Kadın Merkezi, “Gelin hep birlikte bu ağı büyüterek kadın gücü ile  kollektif yaşam ve umudu büyütelim“ çağrısında bulundu.
İsviçre genelinde kadınlar ve çocuklara yönelik eğitim, sosyal, kültürel çalışmalar yürütmeyi hedefleyen Kadın Merkezi bir basın metni ile kamuoyuna amaçlarını ve çalışmalarını duyurdu. Toplumsal cinsiyet rollerinin öğretileri sonucunda kadınların toplumda dezavantajlı durumda olduğuna dikkat çeken Rosara Kadın Merkezi, kadınların ataerkil sistem tarafından bir şiddet sarmalı ile kuşatıldığını ifade etti. Kadınlara ve çocuklara uygulanan şiddetin fiziksel, psikolojik ve ekonomik olduğunun altını çizen Kadın Merkezi, her türden şiddetin ise sistematik şekilde uygulandığını vurguladı. Başta şiddet olmak üzere, insanca yaşam koşullarının yetersizliğinden dolayı yaşadığı ülkelerden göç eden birçok kadının, göç ettiği ülkelerde dil ve yeni kültüre adaptasyon konusunda yaşadıkları sorunların ise gittikçe derinleştiğini kaydetti. Kapitalizmin doğayı ve toplumu yok eden, bireyci ve maneviyattan arındırılmış özgürlük anlayışına karşı sosyal yaşam ve toplumsallığı hedeflediklerini belirten Rosara Kadın Merkezi, kadınların ihtiyaçları doğrultusunda sosyal, kültürel, eğitsel projeleri hayata geçireceklerini duyurdu. Merkez, kadın ve çocuklara yönelik psikolojik, sosyal, pedagojik danışmanlık hizmeti vermeyi de hedefliyor. 

Covid-19’a karşı dayanışma ağı

Covid-19 salgınının tüm insanlık için büyük bir tehlikeye dönüştüğünün altını çizen Rosara Kadın Merkezi, İsviçre’de tüm toplumu tehdit eden salgına karşı da dayanışma ağı örüyor. Alınan önlemler çerçevesinde, “Panik Yapma, Tedbir Al” çağrılarının önemli olduğunu belirten Kadın Merkezi, toplumun tüm kesimlerinin bu tedbirlere uymada aynı koşullara sahip olmadığını vurguladı. Özellikle kamplarda yaşayan göçmenlerin, toplu taşıma kullanmak zorunda olan kişilerin, evde yalnız yaşayan bireylerin, dil sorunu yaşayan insanların zor durumda olduğuna dikkat çekti. “Kollektif bir dayanışma ağı acilen oluşturulmalı“ diyen Rosara Kadın Merkezi, durumu müsait herkese bu olağanüstü süreçte rolünü oynama çağrısında bulundu.

Kolektif umudu büyütelim

Böylesi kaotik süreçlerden en fazla kadınların olumsuz etkilendiğini ifade eden Kadın Merkezi’nin açıklamasında, Çin’deki kadın örgütlerinin yaptıkları araştırmalara göre “salgın döneminde aile içi şiddette artış gözlendiği”ne işaret edildi. Korona virüsü ve erkek egemen zihniyetinin kadına yönelik şiddet virüsüne karşı örgütlenerek mücadele etmenin önemli olduğunu vurgulayan Rosara Kadın Merkezi, herkesi dayanışma ağına katılması çağrısında bulunarak şunları belirtti: “İsviçre kantonlarının tümünde örgütlü olan kadın hareketlerine, dernek, insiyatif, meclis, komünlere çağrımızdır. İhtiyaç duyan herkese ulaşmak için kadın dayanışma ağı kuruyoruz. Gelin hep birlikte bu ağı büyüterek kadın gücüyle kolektif yaşam ve umudu büyütelim.”

Y.ÖZGÜR POLİTİKA/ZÜRİH


Kadınlar dünyayı değiştirecek

Kolektif dayanışmaya katılmak isteyenler aşağıdaki e-mail ve telefon üzerinden Rosara Kadın Merkezi’ne ulaşabilir:

E-mail: rosara.frauen@gmail.com

Telefon: +41 79 120 09 10