‘Rusya onlarca Türk askerini öldürdü’

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD’nin Rusya’nın İdlib’de yürüttüğü askeri operasyonda “onlarca Türk askerini öldürdüğüne inandıklarını” söyledi. İlk kez doğrudan Rusya’yı suçlayan Pompeo “NATO müttefiki Türkiye’nin yanındayız” dedi.

Pompeo, “Türkiye’yi desteklemek, İdlib ve Suriye’deki şiddeti daha kapsamlı bir şekilde sona erdirmek için ek önlemler üzerinde çalışıyoruz” ifadesini de Pompeo Türk askerlerinin nerede veya hangi olayda öldürüldüğünü ise belirtmedi.

ABD Dışişleri Bakanı, Suriye’de daha önceden ilan edilen ateşkesi bozduğu iddiasıyla Suriye Savunma Bakanı Ali Eyüb’e yönelik yeni yaptırım kararı alındığını da açıkladı. Pompeo, “Eyüb’ün Aralık 2019’dan itibaren kasıtlı eylemlerle ateşkesin yürürlükte kalmasını engelledi” dedi.  AKP-MHP rejimi Şubat ayında bir hava saldırısında 36 Türk askerinin öldüğünü açıklamış ve söz konusu bombardımanın Suriye tarafından yapıldığını iddia etmişti.

Söz konusu olayda yüzlere varan asker kaybının olduğunu belirtip, bombardımanın da bizzat Rus uçakları tarafından düzenlendiğini vurguluyor.

Rusya Savunma Bakanlığı doğrudan olayı üstlenmese de Türk askerlerinin orada bulunmaması gerektiğini dile getirerek aslında bombardımanın Rusya tarafından yapıldığını da kabul etmiş oldu.

WASHINGTON