Sağlıklı beslenme

Yaşamın her döneminde yeterli ve dengeli beslenme sağlığın korunması için esas olmak ile birlikte özellikle kış aylarında sağlığın korunması açısından daha da önem taşımaktadır. Yeni koronavirüsten kaynaklı pandemi döneminde sağlıklı beslenme konusu daha sık gündeme gelmektedir.

Havaların soğuması beslenmede değişiklikleri beraberinde getirmektedir. Yaz aylarında insanlar kilo kontrolüne dikkat etmektedir. Ancak kışın gelmesi ile birlikte yağlı ve şekerli beslenme eğilimi artmaktadır. Şekerli ve yağlı yiyeceklerin sağlığa zararlarından dolayı fazla tüketilmemesine özen gösterilmelidir. Soğuk havalar, insanların fazla dışarıya çıkmayıp, kapalı alanları tercih etmelerini beraberinde getirmektedir. Böylelikle fiziksel aktiviteler azalmakta ve vücudun yenilenleri hazmetmesinde değişiklik yaşanmaktadır. Koronavirüsü pandemisinden kaynaklı birçok ülkede sokağa çıkma konusunda ciddi kısıtlamalar getirildi. Azalan aktivite oranı kilo alımını da beraberinde getirmektedir.

Çeşitli besinler 3 ana ve en az 2 ara öğünde yeterli miktarda alınmalıdır. Vücuda yeterli miktarda vitamin ve minerallerin alınmasını sağlamak için mevsime uygun meyve ve sebzelerin bol tüketilmesi önemlidir. Bağışıklık sistemini güçlendiren Vitaminlerin başında havuç, maydanoz, brokoli, kabak, lahana, karnıbahar gibi sebzelerde ve portakal, mandalina, elma, greyfurt gibi meyvelerde bol olan Vitamin A ve C gelmektedir.

Sağlıklı beslenme kapsamında özellikle vücut ısısını dengeleyebilmek için bol sıvının tüketilmesi de gerekmektedir. Yeterli sıvı alımı vücudun oluşan zararlı maddelerden arındırılması açısından oldukça önemlidir. Sıvı aynı zamanda vücut fonksiyonlarının düzenli çalışmasında ve metabolizma dengesinin sağlanmasında da önemli bir rol oynamaktadır. Bundan dolayı günde en az 2 litre su içilmelidir.

Kış aylarında taze sıkılan meyve suları hem Vitamin C ihtiyacını karşılamakta hem de sıvı alımına da katkı sağlamaktadır. Vitamin C oranının düşmemesi için sıkılan meyve sularının hemen içilmesi önem arzetmektedir. İçilen çaylar (ihlamur, adaçayı, kuşburnu vb.) de sıvı alımına katkı sağlamaktadır.

Kış aylarında mahrum kalınan güneş ısınları vücudun kemik ve diş sağlığı açısından önemli olan Vitamin D ihtiyacının yeterince karşılanmamasına neden olmaktadır. Balık bunu belli ölçüde karşıladığından dolayı özellikle kış aylarında haftada 2-3 defa yenilmesi tavsiye edilir.

Sağlıklı beslenmenin yanı sıra sigara içmemek, düzenli egzersiz ve uyku da önemlidir.