Şaibeli korona mezarlıkları!

İstanbul’da koronavirüsten hayatını kaybeden 15 kişinin Beykoz Çavuşbaşı’ndaki bir alana gömüldüğünü iddia eden çevredeki mahalle muhtarları, mezarlığın görüntülerini paylaşıp duruma tepki gösterdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) koronavirüsten (Covid-19) kaynaklı ölen yurttaşlar için Beykoz’da bir mezarlık alanı açtığı iddia edildi. Yerel basında yer alan haberlere göre, İstanbul Valiliği, yaşanan olağanüstü durum nedeniyle İBB’den mezarlık yeri tahsis etmesini istedi. İBB de Beykoz Çavuşbaşı’nda bir bölgeyi tahsis etti.

Muhtarlar tepkili
Bu durum bölge halkında tedirginliğe yol açarken, söz konusu alana koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybeden 15 kişinin gömüldüğünü iddia eden Baklacı ve Çiftlik mahalleleri muhtarları, tepkilerini çekip, sosyal medyada paylaştıkları video aracılığı ile gösterdi.

Paylaşılan videoda sözkonusu alanı görüntüleyen muhtarlar, mezarlık olarak kullanılan alan ve çevresinde herhangi bir önlem alınmadan defin yapıldığını belirtti.

Çiftlik Mahallesi Muhtarı Hayrettin Şenol, cenazelerin gömüldüğü alanın üç ilçenin birleştiği bir yer olduğuna dikkat çekerek, “Virüsün bu kadar yaygın olduğu bir zamanda, nüfusun yoğun olduğu bir yere defin yapılmasını, sağlık açısından uygun olmadığını düşünüyorum. Bu işe bir ‘dur’ deyin. İstanbul’da daha müsait olan yerlerimiz var” ifadelerini kullandı.

Defin işlemi için gelenlerin eldiven ve maskelerini çevreye attıklarını belirten Şenol, “Çevreyi kirletip sağlığımızı tehlikeye attılar. Bunların temizlenmesi gerekiyor” dedi.

100 dönümlük alan kesildi
Baklacı Mahallesi muhtarı Mustafa Yıldırım da paylaşılan videoda, 15’inde defin yapılan, 92’si ise boş olan mezarların bulunduğu alanı göstererek, “Mezarlıklar Müdürlüğü ‘Böyle bir şey yok’ diyor. Ama mezarlar burada, vatandaş zor durumda” ifadelerini kullandı.

Cenazeler için ormanlık alanda açılan yerleri de gösteren Yıldırım, bu duruma dönük tepkisini, “Söylentiye göre 400 tane korona vakası olacağı tahmin ediliyor. 100 dönüm ormanlık alan mezarlık için kesildi. İstanbul Anadolu yakası için bu alan mezarlık olarak seçilmiş durumda. Dozerler tarafından mezar yeri açıldı. Resmi yerleri bunlara inandırmaya zorlanıyoruz. Bizim buralara mezarlık olmasında sıkıntımız yok sadece korona virüsünden dolayı ölen kişilerin gömülmesine itirazımız var” sözleriyle dile getirdi.

MA/İSTANBUL