Sara Karlsruhe’de gösterildi

Sakine Cansız’ın mücadele yaşamını anlatan “Hep Kavgaydı Yaşamım” belgeseli, Almanya’nın Karlsruhe kentinde bulunan en büyük Sineması ZKM’de gösterime girdi. ZKM görevlisi  Banu Beyer film sonrası, “Filmden sonra Kürt Hareketi hakkında artık farklı düşünüyorum” sözlerini dile getirdi. 

Paris’te katledilen PKK’nin kurucu kadrolarından Sakine Cansız’ın (Sara) yaşamını anlatan belgesel Karlsruhe’de gösterildi. Çok sayıda Kürdistanlı ve dostunun yoğun ilgi gösterdiği belgesel gösterimi konuşmacıların anlatımlarıyla başladı.  8 Mart Dünya Kadınlar Günü için düzenlenen etkinliğin açılış konuşmasını Karlsuhe Demokratik Kürt Toplum Merkezi (DKTM) adına Medine Bozkıraç 120 kişilik salona 150 kişinin gelmesinden büyük mutluluk duyduğunu söyledi. İzleyicilerin arasında Sakine Cansız’ı birebir Hüseyin Taze’nin olduğunu belirten Bozkıraç sözü kendisine verdi. 

Sakine Cansız semboldür

Sakine Cansız’ın kitabında da belgeselde de ismi geçen Hüseyin Taze, Sara’yı 1978’de yaralanma olayında tanıştığını belirterek kendisinin Kürt Özgürlük Hareketi için sembol bir isim olduğunu dile getirdi. Taze, ayrıca Türkiye’deki siyasal süreci değerlendirdi. 

Cenazede tesadüfen ordaydım

Ardından söz alan Kürt ozanı Ali Baran da Sakine Cansız ile tanışıklığını anlattı. Baran, Cansız’ın hayatını kaybettiği vakit tesadüfen Amed’de bulunduğunu ve cenaze törenine de katılma şansına sahip olduğunu belirtti. Baran, “Tabutlar kadınların omuzlarında taşındı. Hayatımda böylesi etkileyici bir cenaze görmedim” dedi. 

Ön yargısı olan izlesin

Filmin sonunda ZKM görevlisi ve belgeselin gösterimin organizesinde yer alan Banu Beyer, bir Türk olarak Kürt Özgürlük Hareketi’ni sadece basından tanıdığını belirterek, “Filmden sonra Hareket hakkında farklı düşündüm. Aslında bu filmi Kürtlere karşı ön yargısı olan herkesin izlemesi gerekir” dedi. 

 KARLSRUHE