Şarkı emrini kim verdi?

HDP kongresine gittikleri otobüs içinde ‘Serhildan Jiyan e’ şarkısını söyleyen 36 HDP’liye soruşturma açıldı. Emniyet’e çağrılan HDP’lilere, “Şarkı söylemek için kimden emir aldınız”, “Amacınız nedir”, “Kodunuz nedir” ve “Konumunuz nedir” gibi sorular soruldu.

CİHAN ÖLMEZ / MA / AMED

Ankara’da düzenlenen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Olağan Genel Kongresi’ne katılmak için Amed’den yola çıkan partililere, otobüste söyledikleri Kürtçe şarkı nedeniyle soruşturma açıldı.

HDP’nin 11 Şubat’ta Ankara Spor Salonu’nda yaptığı kongreye gittikleri esnada otobüste hep birlikte ‘Serhildan jiyan e’ şarkısını söyleyen 36 HDP’li Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü tarafından tek tek ifadeye çağrılıyor.

36 HDP’linin birlikte söylediği Kürtçe şarkının videosu HDP Amed İl Örgütü adlı sosyal medya hesabından “Em hemû bi hev re stranên azadî û berxwedanê bibêjin (Hep birlikte özgürlük ve direniş şarkılarını söyleyelim)” başlığı ile 10 Şubat gecesi paylaşıldı. Polisler hazırladıkları fezlekede, sosyal medyadan indirdikleri videoda Kürtçe şarkı söyleyen 36 HDP’linin “PKK/KCK propagandası yaptığını” iddia etti.

Emniyet cevaplarını arıyor

Emniyet Müdürlüğü’ne ifade vermeye giden HDP’lilere polislerin sorduğu sorular ise dikkat çekti. Polis, HDP’lilere “PKK-KCK terör örgütünün propagandası içeriği değerlendirilen Kürtçe şarkı söylemekteki amacınız nedir?”, “PKK/KCK ile ilişki ve irtibatınız nedir?”, “Örgüt içerisindeki konumuz nedir?”, “Kendisi ile irtibatlı olduğunuz, emir ve talimatlar aldığınız örgüt mensupları kimdir?” gibi sorular yöneltti. Soruşturmalık olanlar arasında yer alan HDP İl Yöneticisi Süzen İşbilen, durumun trajikomik olduğunu belirtti. İşbilen, “Bize ‘Örgütteki kod adınız nedir?’ diye tuhaf sorular soruldu. Kürtçe şarkı söylemek için bir kod almak mı gerekli? Biz HDP gibi legal bir partide siyaset yaptığımızı söyledik. Kongreye giderken doğal olarak coşkuyla şarkılar söyledik. İnsanlar kongreye giderken eğlenir ve hep birlikte şarkılar söyler” dedi.


Düğüne ‘Kürtçe müzik’ baskını

İzmir’de mahalle arasında yapılan düğünü basan polis, Kürtçe şarkı söyleyen müzisyenleri gözaltına aldı.

İzmir’in Narlıdere ilçesinde önceki gün sokakta yapılan ve Kürtçe müzik çalınan düğünü basan polisler, düğün müzisyenlerini gözaltına aldı. Gözaltı gerekçesinin zafer işareti ve Kürtçe müzik olduğu öğrenildi.