Sarkozy’nin siyaset yolu kapanıyor!

Fransa Gündemi

Nicolas Sarkozy hakkında "nüfuzunu kötüye kullanma ve soruşturmanın gizliliğini ihlal" iddiasıyla adli soruşturma açıldı. Salı günü gözaltına alınan Sarkozy, Mali Şube’de 15 saat ifade verdi. Ardından Hakim karşısına çıkarılan eski Cumhurbaşkanı Sarkozy hakkında adli soruşturma açıldı. Sarkozy soruşturma kapsamında suçu kesinleşirse 10 yıla kadar hapis ve 10 yıl siyasetten men cezası alabilecek.
Sarkozy, L’Oreal skandalı soruşturmasında, "nüfuzunu kullanarak, üst düzey hakimlerden dosyanın içeriğiyle ilgili bilgi sızdırdığı iddiaları" nedeniyle sorgulandı. Fransız adaletinin Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile ilgili ilk soruşturma 19 Nisan 2013 açıldı. Eski cumhurbaşkanının 2007 senesinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Libya lideri Muammer Kaddafi’den gelen ve 50 milyon Euro olduğu iddia edilen gizli fonları kullandığından şüpheleniliyor.
Le Monde gazetesi eski İçişleri Bakanı Claude Gueant ve Sarkozy’ye yakın isimlerden Brice Hortefeux’nun telefonlarının "Kaddafi soruşturması" çerçevesinde dinlendikleri haberini verdiği tarih 7 Mart 2014. Ardından Adalet Bakanı ve UMP arasında dinlemeye ilişkin büyük tartışmalar yaşanırken, mali şube ekipleri, eski cumhurbaşkanının adının karıştığı "Liliane Bettencour" ve "Bernard Tapis" ile ilgili iki ayrı dava soruşturmasının her etabından haberdar olduklarını, Nicolas Sarkozy’ye dosyalar ile ilgili bilgileri, eski cumhurbaşkanına yakınlığı ile tanınan Yargıtay yüksek hakimi Gilbert Azibert’den alan şahsi avukatı olan Thierry Herzog’un verdiğini ilgili dinlemeler vasitasıyla öğrenmiş oldu. Nicolas Sarkozy durumu yine komplo olarak nitelendirmiş ve Le Figaro gazetesine yazdığı bir makalede yapılan dinlemeleri Doğu Alman gizli polisi "Stasi’nin" metoduna benzetmişti. Yaşananları "organize hukuk cinayetleri" olarak nitelendiren Sarkozy’nin çırpınışları sonuç vermedi. Bu kez avukatı gözaltına alındı. 30 Haziran tarihinde Nicolas Sarkozy’nin şahsi avukatı Thierry Herzog, Yargıtay yüksek hakimleri Gilbert Azibert ve Patrick Sassoust gözaltına alındı. Gözaltı çizelgesine ise en son Sarkozy dahil edildi.
Geçtiğimiz haftalarda ise Sarkozy’nin seçim kampanyasının şaibeli faturaları skandala dönüşmüş ve bu nedenle UMP Genel Başkanı Jean François Cope istifa etmişti. Cope’nin yerine Alain Juppe, François Fillon ve Jean Pierre Rafarin üçlü yönetimi şimdi UMP’yi yönetiyor. UMP’de yolsuzluklar nedeniyle yaşanan çalkantılar Sarkozy’nin gözaltına alınmasıyla daha da büyüdü. Parti içerisinde tartışmalar büyürken, Parti’nin önemli isimlerinden ve 2017’de cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de aday olmayı planlayan Alain Juppe, Bruno Le Maire gibi isimler,  yargının işini bir an önce sonuçlandırmasını bekliyor. Parti içerisinde Sarokzy’nin en güçlü rakibi olan Alain Juppe’in önünün açılması Sarkozy’nin siyaset dışına düşmesine bağlı! Sarkozy’nin özellikle 2012 seçim kampanyasında, şahsi kampanya masraflarını partisine fatura ettiği Bygmalion skandalından kaynaklı siyasete dönmesi hayli zor gözüküyor.
Fransa Başbakan Manuel Valls, Sarkozy hakkında adli soruşturma açılmasına ilişkin, "Hiç kimse hukuktan üstün değil" yorumunda bulunurken, Fransız ve dünya basını olaya geniş bir şekilde yer verdi. UMP tüm çalkantılara rağmen olayın "siyasi komplo" olduğunu vurgularken, hükümet ise yargının bağımsız bir şekilde görevini yerine getirdiğini belirtiyor. Fransa Başbakanı Valls, "Yargıya soruşturma yapmasını biz söylemedik. Başbakan olarak yargının bağımsızlığı ve suçsuzluk karinesine saygı gösterilmesini sağlamam gerekir" ifadesini kullandı.
Hükümet yaşananlardan memnun, UMP ise "bize komplo yapıldı" diyor. Sarkozy’nin siyasete geri dönmek için yaptığı her hamle karşılığında yeni bir skandal ortaya çıkıyor. Mevcut iktidar ve yeni iktidar arasındaki dalaş önümüzdeki günlerde de sürecek gibi gözüküyor.