Savaş sizin de kapınızı çalar

Van’da konuşan HDP Eşbaşkanı Sezai Temelli, Türkiye halkına seslendi: Kürt halkını yalnız bırakmayın. Rojava’ya sessiz kalıyorsanız bilin ki o savaş sizin de kapınızı çalacaktır.

TUHAY-DER’in etkinliğinde konuşan HDP Eşbaşkanı Sezai Temelli, dayanışmanın önemine vurgu yaparak, “Bu iktidarla gidecek yolumuz kalmadı” dedi.

Van Tutuklu Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (TUHAY-DER), şehit ve tutsak aileleriyle bir araya geldi. Yemekli etkinliğe HDP Eşbaşkanı Sezai Temelli, Van milletvekilleri Tayip Temel ve Murat Sarısaç, Barış Anneleri, Özgür Kadın Hareketi (TJA) üyeleri katıldı.

 Eşbaşkan Sezai Temelli, yaptığı konuşmada, direnerek, hiçbir acıyı unutmayarak dayanışmayı büyütmek gerektiğini belirterek, şunları söyledi: ”Bu iktidar, Kürt sorunundan ve zulümden besleniyor. Bu halka vereceği hiçbir şey yok. Ortada hukuk adına bir şey yok. Kendi yasalarını bile uygulamıyorlar. Bizler bir adalet mücadelesi veriyoruz. Bugün binlerce arkadaşımız yargılanıyor. Haksız, hukuksuz yere hüküm giydi. Sadece adaletsizlik yok vicdansızlık da var. Kürt halkının yeri, yurdu kazanımları gasp edilmekte. Bu şiddet sınırları aşmış durumda. Hakikatin sesi olarak iktidarın karşısına dikilmek zorundayız. Bu kayyum dayatması, Kürt düşmanlığı ve iradesini yok saymadır. Buna baş eğlememeliyiz.

Adaletsizliğe baş eğmeyin

Tüm Türkiye halkalarına çağrı yapıyoruz. Bu adaletsizliğe baş eğmeyin. Kürt halkını yalnız bırakmayın.  Bugün Kürt halkının maruz kaldığı bu şiddete karşı tüm toplum yan yana gelmelidir. Eğer gelmezsek kimsenin sesinin çıkamadığı ülkede yaşayacağız. Türkiye’deki bütün kesimler yeniden düşünmek zorundadır. Rojava’ya sessiz kalıyorsanız bilin ki o savaş sizin de kapınızı çalacaktır. Buna son vermek istiyoruz. Bu yüzden herkesi barış, adalet mücadelesine davet ediyoruz.

Zulmünü teşhir etmeliyiz

Garzan mezarlığını kapı kapı dolaşıp anlatmalıyız. Bu iktidarın zulmünü teşhir etmeliyiz. Gömülme hakkını ihlal ediyorsanız adaletten, vicdandan bahsedemeyiz. Sonra da çıkıp İslam üzerine konuşuyorlar. Gidin bu ülkenin cezaevlerini gezin. Oradaki tutuklulara, hükümlülere yapılan zulmü görün. Buna ancak iktidardan kurtularak son verebiliriz. Bu iktidarla gidecek yolumuz kalmadı. Yan yana gelmek, dayanışmak önemlidir.  Bütün değerlerimizi koruyarak, acılarımızla yüzleşerek bir şekilde yan yana duracağız. Bu zulümden ve savaştan hep birlikte kurtulacağız.”