Savaşa değil kadına bütçe

71. Cannes Film Festivali’nde sinema sektöründeki ayrımcılık ve eşitsizliği vurgulamak için kadın oyuncuların yaptığı eylem.

İzmir ve Mersin’de kadınlar, işgalci Türk devletinin Rojava’ya yönelik saldırısına tepki göstererek, AKP çete devletine “Savaşa değil kadına bütçe’ harcayın” diye seslendi.

İzmir Kadın Platformu, Türk devletinin Rojava geneline yönelik 9 Ekim günü başlattığı işgal saldırısına karşı “Kadınlar savaş istemiyor barış için buluşuyor” sloganıyla Konak ilçesinde bir araya geldi. Beyaz tülbentlerle balon uçurmak isteyen kadınlar polis tarafından engellendi. Sık sık, “Kadınız, anayız, barıştan yanayız”, “Savaşa değil kadına bütçe” ve “Savaşa hayır, barış hemen şimdi” sloganları atıldı. Nuray Öztürk, AKP’nin, kadın ve çocukları katleden ve tecavüz eden DAİŞ’in güvenliğini sağlamak amacıyla Rojava’ya saldırdığını belirtti. Eylül ayında 53 kadının katledildiğini hatırlatan Öztürk, “Savaşa harcanan bütçe kadınların ihtiyaçları için harcansa kadınlar ölmez” diye konuştu.

 Mersin Kadın Platformu da “Kadın Cinayetlerini Acil Önleyin” kampanyası kapsamında basın açıklaması  ve yürüyüş düzenledi. Yenişehir’de düzenlenen basın açıklamasında kadınlar, hükümete “Biz kadınlar ölümün karşısında yaşamı, savaşın karşısında barışı savunacağız. Savaşa değil kadınlara, kadınları koruyacak politikalara, kadın sığınma evlerine bütçe ayırın” diye seslendi.

İZMİR/MERSİN