Savaşa son ver, Suriye’den çık

HDP Eşbaşkanı Sezai Temelli, Türkiye’nin derhal savaşa son vermesini ve Suriye topraklarından çıkmasını istedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Sezai Temelli, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ve milletvekillerinin katılımıyla Parti Genel Merkezi’nde, Kuzey-Doğu Suriye’yi işgal saldırısına ilişkin basın açıklaması düzenledi.

İşgal girişimidir

Kuzey-Doğu Suriye’ye, bütün uluslararası anlaşmaları ihlal ederek başlatılanın, savaş ve işgal girişimi olduğunun altını çizen Temelli, saldırının Rojava’yı hedef aldığı kadar Türkiye’nin de eşitlik, özgürlük, barış, adalet ve insanca yaşam taleplerine yönelik olduğunu savundu.

Kürtlerin kazanımlarını yok etmek isteyen ve bu uğurda tüm gücünü seferber eden AKP-MHP iktidar blokunun, Rojava Devrimi’ni de boğmak için her türlü yola başvurmaktan geri durmadığını hatırlatan Temelli, Rusya ve ABD’nin vize vermelerine tepki gösterdi.

 Ülkeyi ateşe atıyor 

Bu savaşın ırkçılıktan, faşizmden, ayrımcılıktan, nefretten medet uman ve iktidarını koruma uğruna her türlü çılgınlığı yapmaya hazır ceberut Türk iktidarı tarafından başlatıldığını kaydeden Temelli, “İktidar bloku, ülkeyi büyük bir yıkıma sürüklemekte, büyük bir ateşin içine atmaktadır” dedi.

Türkiye halklarını seslendi

 Bu savaşın Türkiye halklarının savaşı olmadığını belirten Temelli, şöyle seslendi: “Yıkıma uğrattığı hayatlarımızı, yok ettiği birikimlerimizi, eğitim ve sağlık dünyamızı, insan haklarımızı, emekçilere reva gördüğü açlığı, yoksulluğu ve kölece yaşamı, kadınlara uyguladığı şiddeti, talan ettiği doğayı, sayısını artırdığı zindanları, geri getirdiği işkence yöntemlerini görünmez kılacak! Buna izin vermeyelim. Herkesi savaşa karşı harekete geçmeye ve savaş karşıtı demokratik bir cepheyi oluşturmaya çağırıyoruz. Harekete geçilmezse merhameti olmadan güce, siyasi etiği olmadan kudrete, kavrayışı olmadan kuvvete sahip olanların yaratacağı bir karanlık içinde sıkışıp kalacağız.”

İktidara dört maddelik çağrı

Son görüşmede ‘çatışmalı ortamı bir hafta içinde sona erdirebileceğini’ ifade eden Öcalan’ın çağrısı dikkate alınarak, Kürt sorunu diyalog, müzakere ve demokratik yöntemlerle kalıcı olarak çözüme kavuşturmanın mümkün olduğunu vurgulayan Temelli, iktidara dört maddelik çağrı yaptı:

  • İktidar tek taraflı bu askeri harekata derhal son vermeli ve barışçıl bir dış politikaya dönüş yapmalıdır.
  • Kayıtsız ve şartsız olarak askeri varlığı dahil bütün varlığıyla Suriye topraklarından çıkmalı, kendi sınırlarına çekilmelidir.
  • Suriye’nin siyasi geleceğine Suriye halkları karar vermeli, Türkiye de buna saygılı olmalıdır.
  • Türkiye, 8 yıl boyunca süren savaşta büyük bir yıkıma uğramış Suriye’nin yeniden inşasında gerekli destek ve dayanışmayı göstermeli, insani yardımı yapmalıdır.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’den operasyon tepkisi: Susma zamanı değil

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, Kuzey-Doğu Suriye’yi işgal girişimine tepki göstererek, “Temel sorunları çözmek bir yana daha da derinleştireceği açıktır. Göz göre göre susma zamanı değildir” dedi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) ortak yazılı açıklama yaptı.

“Bizler bu ülkenin işçileri, kamu emekçileri, mühendisleri, mimarları, şehir plancıları ve hekimleri olarak tehlikenin farkındayız” denilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Böylesi bir askeri maceranın hiçbir sorunu çözmeyeceğini, aksine ülkemizin temel sorunlarını derinleştireceğini görenler için göz göre göre susma zamanı değildir. Ülkemizin temel sorunu rekorlar kıran işsizliktir, yağmur gibi yağan zamlardır, yoksullaşan milyonlardır. Demokrasinin ve adaletin yıkımıdır. Bir arada, barış içerisinde, kardeşçe yaşama umudunun karşına dikilen ayrımcı, kutuplaştırıcı, ötekileştirici politikalardır.”


HDP, DTK ve HDK’ye soruşturma

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Türkiye’nin Kuzey-Doğu Suriye’ye saldırısına karşı açıklama yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Toplum Kongresi (DTK) eşbaşkanları ile Halkların Demokratik Kongresi Eşsözcüsü hakkında soruşturma başlatıldı.


İşgal karşıtlarını tehdit

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Türk devletinin Kuzey-Doğu Suriye’yi işgal saldırısının aleyhine haber, yazılı ve görsel yayın yapanlar hakkında yasal işlem başlatılacağını duyurdu. Başsavcılığın yaptığı yazılı açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gerçekleştirmekte olduğu ‘Barış Pınarı Harekatı’ üzerine, Türkiye Cumhuriyeti’nin sosyal barışını, iç huzurunu, birliğini ve güvenliğini hedef alan; bu amaca hizmet eder mahiyette, her türlü yönlendirici haber, yazılı ve görsel yayın, operasyonel amaçlı sosyal medya hesapları ile birlikte kişi ya da kişiler tarafından suç oluşturan eylemlere yönelik Türk Ceza Kanunu, Terörle Mücadele Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri uyarınca inceleme ve tespitler yapılmakta olup, yasal gereğine tevessül edilmektedir.”

Türk Emniyeti de dün sabah itibariyle 100’e yakın kişi hakkında sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltı ve soruşturma işlemi yapıldığını duyurdu.


Sınır kentindeki eşbaşkan alındı

Kuzey-Doğu Suriye’nin sınır hattında bulunan Mardin’de Derik Belediye Eşbaşkanı Şerif Kıran ve HDP’li belediye meclis üyelerinin de aralarında bulunduğu en az 9 kişi gözaltına alındı.

Mardin merkez, Derik ve Kızıltepe ilçelerinde sabah saatlerinde birçok eve eş zamanlı baskın düzenlendi. Baskınlarda, Derik Belediye Eşbaşkanı Şerif Kıran, Kızıltepe Belediye Meclis üyeleri Hasip Özdemir ve Halil Yağan, Savur Belediye Meclis üyesi Derya Akyol, Midyat Belediyesi Meclis üyesi Mehmet Ali Atuğ, HDP Mardin İl yöneticisi Abidin Ünay ve Ayten Esmez, Şemsettin Duman ile Felemez Özgün gözaltına alındı.

Gözaltı alınanlar Mardin İl Emniyet Müdürlüğü’nde tutuluyor.