Savaş yasaları devreye giriyor!

Fransa Gündemi

Fransa yeni hükümeti Eylül ayını beklemeden meclisin son bir haftasını iyi değerlendirmeye çalışıyor. Bakanlar kurulu ilk iş olarak “iç güvenliği ve terörizme karşı mücadeleyi güçlendiren” yasa tasarısını tartışmak oldu. Aynı hükümet devamında iş yasasını gündemine aldı. 

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hükümeti tarafından hedeflenen ilk iş 6. defa uzatılan Olağanüstü Hal’i kaldırmak, bunun yerine ise 1 Kasım’dan itibaren OHAL’in bütün işlevlerini içinde barındıran yeni yasa tasarısını devreye sokmak. OHAL’de polise tanınan bütün yetkiler bu kez yasa çerçevesinde yer alacak. Esnetilmiş ev hapsi, elektronik kelepçe, görüşme yasakları, ev ve işyeri arama için savcılık izni olmadan polise yetki vb gibi süreçleri içeren yeni tasarı Meclis’e taşındıktan sonra yasalaşması bekleniyor. 

Bugüne kadar cezai yaptırımlar yargının denetimindeydi. OHAL’le birlikte polise tanınan birçok yetki yargıyı da devre dışı bırakmıştı. Yeni yasayla birlikte OHAL gibi geçici bir durumdan çıkıp durum kalıcılaşacak. Yasanın çıkması durumunda daha önce yargı yolu gereken birçok süreç, İçişleri Bakanlığı tarafından kararlaştırılacak ve Cumhuriyet savcıları sadece bilgilendirmek!. 

Yargı durumdan rahatsız. Konuya itiraz eden Danıştay’a hükümet tartışmaların devamında yeni bir taslak sundu. Danıştay’a sunulan yeni versiyona göre valiler hala ev baskınlarına karar verebilecekler fakat bu sefer gözaltı hakiminin onayı ve denetimi altında olması gerekecek ve ev baskınları esnasında alınan bilgisayar ve telefonların incelenmesi için onun izin vermesi şartı da eklenmiş. 

Fransa, Yargıçlar Sendikası yaptığı açıklamada, Danıştay’ın itirazı sonrasında yasa tasarısında yapılan değişimi yeterli bulmadıklarını ifade ederken, “devamlı bir OHAL’i hayata geçirmek istiyorlar” açıklamasında bulundu. Hükümet ise konuya dair bu açıklamaları yersiz buluyor. Tasarının bütünüyle netleşmesini bekleyen yargı sendikası, insan hakları kurumları durumu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşımayı düşünüyor. 

OHAL’i kalıcılaştırmayı hedefleyen hükümet, çalışma yasası konusunda da yeniden bir taslak hazırlığında. Yeni taslakta, işgüvenliğinin bütünüyle ortadan kalkacağını savunan sendikalar, hükümeti yeni tasarı konusundan vazgeçmesi konusunda uyardı. 

Ülke içinde savaş hükümeti olduğunu yeni tasarıları hızla gündeme getirerek ispatlayan Macron ve hükümeti, dış politika da gözleri Suriye müdahalesine çevirmiş bulunuyor. Bu konuda ABD ile ortak hareket edeceğini ifade eden hükümet 14 Fransa Kurtuluş Bayramı kapsamında ABD devlet başkanı Trump’ı ağırlayacak. Bütün bu süreç karşısında Fransa halkının yaz rehavetiyle Eylül’ü beklemeye koyulduğu şimdiden açık. Tepkiler yazılı olarak kurumlar tarafından kamuoyuna yansıyor. Geçtiğimiz yaz Çalışma Yasası tam da yaza denk getirilerek kanun hükmünde kararnameyle geçirilmişti. Bu yaz Fransız işçi ve emekçileri açısından bu anlamda büyük bir sınav olacak!