Savcı Deniz Yücel için 15 yıl istedi

Türkiye’de Silivri Cezaevi’nde casusluk, yaklaşık 1 yıl hapishanede kalan ve Türk-Alman ilişkilerinde gerilime nedan olan Die Welt muhabiri Deniz Yücel’in davasında savcı, Yücel için 15 yıl 3 ay hapis cezası istedi. Deniz Yücel ise savcının, yalan söylediğini belirtti, Ermeni Soykırımı kavramı için ise “Evet kullandım. Soykırıma, basketbol maçı diyecek değilim. Bu tarihi gerçeğin suç sayılması, tarihi değiştirmez” ifadesini kullandı.

Dün İstanbul Çağlayan Adliyesi’ndeki 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde savcı, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek’ ve örgüt propagandası’ suçlamalarıyla, Deniz Yücel hakkında 15 yıl 3 aya kadar hapisle cezası talep etti. Savcı, Yücel’in 2016’da Welt gazetesinde yayımlanan çeşitli yazılarında PKK/KCK’nin propagandasını yaptığını iddia etti.

Mütalaada ayrıca Deniz Yücel hakkında 6 Kasım 2016’da yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafı üstünde “darbeci” şeklinde başlık attığı gerekçesiyle “cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla ayrı bir suç duyurusunda bulunulması talep edildi.

Gazeteci Deniz Yücel’in avukatı Veysel Ok, mütalaaya karşı savunma için ek süre talebinde bulundu. Bu talebi kabul eden mahkeme, bir sonraki duruşmanın 2 Nisan 2020 tarihinde görülmesine karar verdi.

Die Welt Türkiye muhabiri olan Deniz Yücel, Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın özel e-posta adresinin RedHack tarafından hacklenmesine ilişkin kaleme aldığı haberiyle ilgili soruşturma ekiplerine ifade vermek üzere 14 Şubat’ta İstanbul’da gözaltına alındı.

Erdoğan Yücel’in rehineliğine sahip çıkmıştı

“Örgüt propagandası ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik” iddiasıyla sevk edildiği mahkemece 27 Şubat 2017’de tutuklandı. Türk Cumhurbaşkanı Recep T.Erdoğan konuyla ilgili “Bütün bu olayların nedeni meğerse bu teröristmiş. Bu adam terörist, gazeteci değil ve Alman yönetimi ne yazık ki, benim bakanlarımı böyle bir teröristle aynı teraziye oturtuyor. Sıkıntı burada. Almanya Başbakanı Angela Merkel, bana ‘Serbest bırakırsanız memnun oluruz’ dedi. Dedim ki o gazeteci değil terörist. Deniz Yücel bir ay Almanya Başkonsolosluğu’nda saklandı. Bu adam terörist, gazeteci değil” açıklaması yaptı.

Erdoğan’ın ‘terörist’ olarak itham ettiği ve bırakılmayacağını belirttiği Yücel, Türkiye ve Almanya arasındaki bir dizi diplomatik temaslar sonucu 17 Ekim 2019’da görülen son duruşmada esas hakkında mütalaanın hazırlanabilmesi için dava 13 Şubat’a bırakılmıştı.

Yücel’den savcıya cevap

Ceza talebinin ardından Deniz Yücel ise şahsi Twitter hesabında iddiları değerlendi, savcının yalan söylediğini vurguladı. Yücel, Ermeni Soykırımı’nın ise bir gerçeklik olduğunu belirterek geçmişte söylediklerinin arkasında olduğuna dikkat çekti.

Yücel’in paylaşımları şöyle: “Savcılık, Anayasa Mahkemesi’ni hiçe sayarak, kendini en üst yargı organının üstünde konumlandırarak hakkımda 16 yıla kadar hapis istedi. Zamanında Die Welt gazetesinde yayımlanan ve şimdi ceza istenen yazılarıma ilişkin savunmamın ilgili bölümlerini tekrarlıyorum: Abdullah Öcalan’a “PKK Başkomutanı” dediğim iddiası: “Burada ‘PKK-Chef’ yazıyor. Almanca ‘Chef’ kelimesinin Türkçe karşılığının ‘Başkomutan’ değil, ‘şef’ olduğunu anlamak için Almanca bilmek gerekmez.

PKK’ye karşı operasyonlarından söz ederken “etnik temizlik” ibaresini kullandığım iddiası: “Bu, bir çeviri hatası değil, savcının yalanıdır. Savcı, yalanı hemen ortaya çıkmasın diye olsa gerek, suç unsuru saydığı hiçbir yazımı dosyaya ‘delil’ olarak eklememiştir.

“Ermeni soykırımı” kavramını kullandığım iddiası: “Evet kullandım. Soykırıma, basketbol maçı diyecek değilim. Bu tarihi gerçeğin suç sayılması, tarihi değiştirmez.”

BRÜKSEL