Savcı itiraz etti, 10 kişi tutuklandı

Antep’te HDP ile DBP’ye yönelik 14 Kasım’da yapılan operasyonda gözaltına alınıp adli kontrol şartıyla serbest bırakılan 10 kişi, savcının itirazı üzerine tutuklandı.

Antep Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla kentte 14 Kasım günü HDP ve DBP yöneticileri ve üyelerine yönelik yapılan operasyonda gözaltına alınan 10 ismin adli kontrol şartı ile serbest bırakılmalarına itiraz edildi. Savcının itirazının kabul edilmesi üzerine yeniden gözaltına alınan HDP Antep İl Örgütü Eşbaşkanı Sultan Bayındır,  İl Örgütü Yöneticisi Mustafa Tunç, PM Üyesi Ömer Faruk Koç ile Şefik Sondu, Durri Kaygusuz, Fadile Dikici, Cumali Taşçı, Ramazan Kuas, Azime Bali ve Müslüm Özkan, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Tutuklanan kişiler Antep H Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Tutuklu sayısı 35’e çıktı 

Başlatılan soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan 57 kişiden 54 gözaltına alınmış, bunlardan 25 kişi tutuklanmıştı. Yapılan son tutuklamalarla birlikte tutuklananların sayısı 35’e yükseldi.

ANTEP


24 saat avukat yasağı

Gözaltındaki Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu hakkında 24 saatlik avukat görüş yasağı getirildi.

İstanbul Beyoğlu’ndaki ajans bürosundan çıktıktan sonra bir süre kendilerinden haber alınamayıp, daha sonra evlerine yapılan polis baskınları ile gözaltına alındıkları anlaşılan gazeteciler Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu, gözaltında tutuluyor. Ajans avukatları, her iki gazetecinin hangi gerekçe ile gözaltına alındıkları hakkında bilgi almak üzere tutuldukları İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gitti. TEM Şube Müdürlüğü’nde tutulan Eser ve Topaloğlu ile görüşmek isteyen avukatlara,  İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında her iki gazeteciye 24 saatlik “avukat görüş yasağı” getirildiği söylendi. Başlatılan soruşturmaya dair “gizlilik” kararı alındığı bilgisi de paylaşıldı.

Gözaltına alınmalarının ardından Eser ve Topaloğlu’nun evlerine baskın düzenleyen polisler, kapıları kırarak içeri girip aramalar yaptı. Gazetecilerden Sadiye Eser’in evine yapılan baskın sırasında polisler, yere yatırdıkları aile fertlerinin kafalarına silah dayadı.


Gözaltındayken  gözaltı için evi basıldı

Diyarbakır Emniyeti’ne bağlı polisler, zaten gözaltına bulunan Mervan Dündar isimli gencin evine baskın yapıp, apartman sakinlerine Dündar’ın nerede olduğunu sordu.

Hakkında Hakkari’de açılmış bir soruşturma dosyası dolayısıyla Cuma günü Şırnak’ın İdil ilçesinde yapılan yol kontrolü sırasında polislerce gözaltına alınan Mervan Dündar isimli genç, Hakkari İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Dündar’ın, Amed’in merkez Kayapınar ilçesindeki evine önceki akşam saatlerinde polislerce baskın düzenlendi.

Apartmanın etrafını ablukaya alan polisler, binanın dış kapısı ile birlikte içeride kimse bulunmayan Dündar’ın kaldığı evin kapısını kırıp içeriye girdi ve arama yaptı. Diğer apartman sakinlerine zaten gözaltında olan Dündar’ın nerede olduğunu soran polisler, aynı soruyu yöneltip, “bilmiyorum” yanıt aldıkları apartman görevlisini ise darp etti.

Hakkari İl Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan Dündar’ın bugün ifadesinin alınması bekleniyor.

AMED