Seçim yarışı kızışıyor!

Fransa Gündemi

Fransa’da skandal haberleri ortaya çıkarmasıyla ünlü Mediapart haber sitesi, siyasal iktidarlar ve ona adayların her daim kapışma alanı olmuştur. Daha önceki seçim süreçlerinde ve devamında kimi bakanları görevinden eden haberleriyle ünlü Mediapart, bu kez geçtiğimiz hafta kamuoyu yoklamalarında hızla yükselişe geçen Sarkozy ile ilgili yeni bir iddia ortaya attı. 

Cumhuriyetçiler Partisi’den olan Alain Juppe’nin Cumhurbaşkanlığı, aynı partiden aday olan Sarkozy için neredeyse yenilmesi gereken tek rakip konumundaydı. Kamuoyu yoklamalarında Sarkozy yüzde 20’yi bulmazken, Juppe, yüzde 40 oranında bir kamuoyu desteğine sahipti. Taki geçtiğimiz haftaya kadar. Sarkozy, önce çıkardığı kitapla ve devamında Fransız Ulusal Kanalı’da yaptığı iki saatlik programın ardından oylarını ikiye katlayarak Juppe ile başa-baş giden bir pozisyona geldi. Sarkozy, kamuoyunda çok konuşulan hakkındaki davaları, toplumun bilincinde sıfırlamıştı derken, Mediapart haber sitesi Libya’nın eski petrol bakanlarından olan ve 2012 yılında Avusturya’nın başkenti Viyana’da ölü bulunan Şükrü Ganem’e ait olduğu belirlenen el yazması not defterinin, Sarkozy hakkında soruşturmayı yürüten Fransız savcı Serge Tournaire’in elinde olduğunu yazdı.

Mediapart’ın verdiği habere göre, Norveçli bir şirket hakkında açılan yolsuzluk davası kapsamında Ganem’in damadının evinde yapılan aramada söz konusu not defterinin ele geçirildiğini, bu defterde bulunan bilgilere göre Libya’nın devrik liderinin Sarkozy’nin kampanyasına 6,5 milyon Eurodan fazla mali destek verdiğini iddia etti.

Suçlamanın kendisi elbet yeni değil. Paris savcılığı söz konusu suçlamayla ilgili 2013 yılında soruşturma açma kararı almıştı, bu kapsamda Sarkozy’nin evi ve işyerinde aramalar yapılmış ve halen süren bir soruşturma dosyası Fransız yargısının önünde duruyor. 

2013 yılında, Libya asıllı iş adamı Ziad Takieddine’nin Kaddafi rejiminin düşmesinin hemen öncesinde 1,5 milyon Euroyu gizlice Fransa’ya taşıdığını iddia etmesi üzerine başlatmıştı. 

Daha öncede, Tunus’ta cezaevinde bulunan Libya’nın eski Başbakanı Bağdadi Mahmudi de Mayıs 2012’de avukatları aracılığıyla yaptığı açıklamada, Sarkozy’nin 2007 seçim kampanyasına Muammer Kaddafi rejimi tarafından finansman sağlandığını söylemişti. Sarkozy hakkında bunun dışında parti kaynaklarını seçim kampanyasında usulsüzce kullanma konusunda soruşturması bulunuyor. 

Seçim yaklaştıkça, siyaset arenasındaki kirli çamaşırların ortaya serilme süreci büyüyeceğe benziyor. Bütün yaşanan çatışma ve gerilime rağmen Eski Cumhurbaşkanı olan Sarkozy’nin bu yarışı kolay kolay bırakmayacağı açık. 

Güvenlik zaafiyeti, terörle mücadele, göçmen sorunu ve dış politika konusunda toplumun dikkat noktaları üzerinde ustaca oynayan Sarkozy, rakiplerini daha çok yoracak. Tabii bu yarışın galibini belirleyecek olan ise, Fransız sermayesinin desteği olacak!