Seçimin ardından

İngiltere Gündemi

Geçtiğimiz Perşembe günü İngiltere’de genel seçimler oldu ve sonuçlar çok şaşırtıcı. Tek cümleyle ifade etmek gerekirse Başbakan Theresa May, erken genel seçim kararıyla oynadığı kumarı kaybetti. Çoğunluğu elde eden parti Muhafazakar Parti oldu ama 13 sandalye kaybetti. Tek başına hükümet olmak için 326 vekile ihtiyaç vardı. Bu da onu tek başına hükümet yapmaktan alıkoydu. Öte yanda ana muhalefet partisi olan İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’in ise kamu hizmetlerine odaklandığı tutkulu ve eski usul bir sosyalist kampanya ile partisinin desteğini artırdı. Hem de onca eleştiriye rağmen. Corbyn sadece partisine desteği artırmadı partisi içindeki ideolojik mücadeleyi de kazandı. 

İki ay gibi kısa bir sürede yaklaşık 100 seçim miting yapan Corbyn, sokaklarda örgütlenerek bir seçim kampanyası yürüttü. Corbyn, 2015 seçimlerine göre partisine 32 sandalye kazandırdı. Seçimlere katılım oranı ise yüzde 68.7. Önceki seçimlere göre yüzde 2 bir yükseliş söz konusu. Katılımda yükselişin olmasının sebebi gençlerin katılımı ve yine belirtelim gençlerin katılımında da Corbyn’in rolü büyük. 18-24 yaş arasındaki gençlerin büyük çoğunluğu İşçi Partisi’ne oy verdi. Çünkü Corbyn’e hayranlar. Geleceklerinin Corbyn gibi sosyalist birinin kurtaracağına inanıyorlar. 

İngiltere’de dar bölge seçim sisteminin uygulandığı için, 650 üyeli parlamentoda Muhafazakar Parti yüzde 42 oyla 318, İşçi Partisi yüzde 40 oyla 262, İskoç Ulusal Partisi yüzde 3 oyla 35, Liberal Demokrat Parti yüzde 7 oyla 12, Demokratik Birlik Partisi de yüzde 1 oyla 10 sandalye kazandı. Sandalye sayısı bakımından 56’dan 35’e inerek 19 sandalye kaybederek İskoç Ulusal Partisi (SNP) seçimin önemli mağlupları arasında yer aldı. Bunun yegane sebebinin İskoçya’nın bağımsız olmasını istemeyenlerin tepkisi olarak nitelendiriliyor. Çünkü İskoç Ulusal Partisi bu seçimlerde parti desteğini artırması durumunda bağımsızlık için ikinci referandumu bastıracaklardı. 

İskoçya’da Muhafazakar Parti’ye destek çok yükseldi ve bunun yegane sebebi Muhafazakar Partinin genel politikasından ziyade biraz da lideri Ruth Davidson. İskoçya Muhafazakar Partisi, geçen seçimlerde tek vekil kazanmışken sandalye sayılarını 13’e yükseltti. Aşırı sağcı partisi UKIP ise meclise vekil gönderemedi ve lideri Paul Nuttall istifa etti. İdeolojiden ziyade politik adımların ve hizmetlerin önemli olduğu inancı olduğu bu seçimde UKIP’in oyları Muhafazakar ve İşçi Partisine kaydı. Bu seçimlerde 206 kadın milletvekili Parlamento’ya girdi. 2015 genel seçimlerinde bu rakam 196 idi.

Bu kayıp karşısında May’in istifa etmesi beklenirken May bunun ihtimalini bile konuşmayı ret ediyor. Kuzey İrlanda Demokratik Birlik Partisi’nin (DUP) ile bir koalisyon kurarak bir hükümet kurmayı planlıyor. AB ülkeleri müzakerelerin başlaması için baskı yapıyor. 10 gün içinde müzakerelerin başlaması gerekiyor. Seçim sonuçları May’e bir mesaj niteliğinde. May’in yenilgisi, AB’den gerekirse anlaşma yapmadan çıkarız söylemlerine bir tepki niteliğinde. May, gerçeklerle yüzleşmesi ve yaklaşımını yumuşatmazsa şayet bedelini her politikacıda olduğu gibi kendisi değil halk ödeyecektir.