Seçimin kazananı yok

Dr.ÖZLEM BELÇİM GALİP ozlemgalip@hotmail.co.uk

Adı Başbakan Therasa May sonrasında Muhafazakar Parti’nin lider adayları arasında geçen Amber Rudd, göçmenlerin sınır dışı edilmesi için kota uygulaması getirdiği iddialarıyla muhalefet tarafından köşeye sıkıştırıldı. Epeyce bir direndi ama mecbur kaldı istifa etti. Yerine Toplumlar ve Yerel Yönetimler Bakanı Pakistan asıllı Sacit Cavit geldi.
Herkes, göçmen skandalıyla giden içişleri bakanının yerine bir göçmen bakan getirilmesi herkesi epey bir şaşırttı ama Muhafazakar Parti’nin göçmen meselesi yüzünden kaybettiği imajı yeni göçmen asıllı bakanla geçen haftaki yerel seçimleri kazanmak istediği çok aşikardı. Yerel belediye seçimlerin hemen öncesinde istifanın verilip yeni bakanın seçilmesi tamamen seçime yönelik bir yatırım. İşe de yaramış gibi görünüyor. Geçtiğimiz seçimlerde 6 yerde belediye başkanı ve 150 yerde 4371 belediye meclisi üyesi için bir seçim gerçekleşti. Seçimler, genel seçimlerden beri partilerin durumunu göstermesi açısından test niteliğindeydi. Sonuçlar İşçi Partisini üzerken Muhafazakarları mutlu etti. İşçi Partisi 73 belediyede birinci olurken Muhafazakar Parti’de ise bu sayı 46. Ama yine de İşçi Partisi’nin kaybettiği düşünülüyor.
Geçen sene yapılan seçimlerde İşçi Partisi Jeremy Corbyn partisini 10 puan yükselterek partisini yüzde 40 dolaylarına taşımıştı. Bu hızla gitmesi ve Muhafazakar Parti’nin çuvallamaya devam etmesi durumunda İşçi Partisi’nin birinci gelmesine kesin gözle bakılıyordu. Ama yerel seçimlerinin sonucunu İngiliz basını ‘ne Corbyn ne de May’ şeklinde kamuoyuna sundu. Cidden öyle bir durum var. Muhafazakar Parti ve İşçi Partisi başa baş geldiler. İkisi de önceki yerel seçimler skalasını pek geçemediler.
Bu sonuç Muhafazakar Parti için büyük bir kazanım. En az yüzde 10’luk bir gerileme olacağına kendileri bile inanmıştı. May’in yüzü şimdi çok gülüyor. Ama ülke ikiye bölünmüş durumda. AB’den çıkma yönünde oy kullananlar bu seçimde Muhafazakar Parti’yi seçerken AB’de kalma yönünde oy kullananlar ise İşçi Partisine ve Liberal Demokratlara oy vermiş. Bu sonuç her sene güç kaybeden Liberal Demokratlara da umut verdi denilebilir. 2010’den beri düşüşte olan Liberal Demokratlar bu yerel seçimler bir ivme kazandı. Yakında Liberal Demokratlar, Muhafazakarlara ve İşçi Partisine büyük rakip olabilir.
Seçim sonuçları bize neyi gösteriyor? Şehirliler İşçi Partisine, kırsal bölgeler de Muhafazakarlara oy verdi. Kırsal bölgelerin en büyük sorunu işsizlik sorunu ve İşçi Partisi’nin bu sorunu çözemeyeceğine inanıyorlar bu yüzden de İşçi Partisi beyaz çalışan işçi sınıfını kendi tarafına çekemedi. Yine kırsal bölgelerde yaşayan işçi sınırı, aşırı sağcı parti UKIP’i bırakıp Muhafazakarlara geçtiler. Kuzey Londra’da da İşçi Partisi’nin oy kaybetmesi, anti-semitizm tartışmalarından dolayı İşçi Partisinin gerçekten de söylendiği gibi güç kaybettiğinin göstergesi oldu. Yahudilerin büyük bir çoğunluğu Kuzey Londra’da yaşıyor. Yahudiler, İşçi Partisi’ne oy vermeyerek partiye tepkilerini gösterdiler.
Ancak tüm bunlara rağmen, kabinesinden 6 ay içinde 5 bakanı kaybeden görev süresi normal koşullarda 2022’de sona erecek Başbakan May’in bu süreyi doldurabileceği konusundaki şüpheler her geçen gün artıyor. Her an Başbakan değişebilir.