Seçimlere 17 gün kala

İngiltere Gündemi

İngiltere’de seçimlere yaklaşık iki hafta kaldığı bu günlerde, birbirleriyle kıyasıya yarışan partiler gövde gösterilerini göçmenler üzerinden yapmaya devam ediyor. Yani görende tüm suçların, ekonomik krizin kaynağı göçmenler. Son anketlere göre başa baş gittikleri görünse de, çoğunluğun görüşüne göre İşçi Partisi’nin, Muhafazakarları az bir farkla da olsa geçecek gibi görünüyor. Mevcut hükümet Muhafazakar parti bile açıkladı, çoğunluk olabilmeleri için 23 koltuğa daha ihtiyaçları var. 

Kimin kimi daha çok geçtiği çok da önemli olmayacak keza mecbur koalisyon kurulacak.  

İşçi Partisi’nin Muhafazakarları geçmesi durumunda İşçi Partisi, İskoç Ulusal Parti ile koalisyona gitme ihtimali var. Başbakan Cameron, bu olasılığı engellemek için İngiliz milliyetçilerini İskoçlara karşı kışkırtamaya çalışıyor. İşçi Partisi lideri Miliband’da zaten İngilizleri kızdırmamak için İskoç partisiyle mesafeyi koruyor, Çoğulculuğa karşıt tam tekelleşme politikaları. 

Görünen o ki İskoçya’ya ayrılan 59 koltuğun 40’ını İskoç Ulusal Partisi alacak. Bu da ciddi bir rakam. Yani İngiliz meclisinde üçüncü parti konumunda olabilecekler. İşçi Partisi, İskoç Ulusal Partisi’nin güçlenmesini istemiyor. Bunu da yine hem İskoçya’da İşçi Partisi’nin tabanının korumak hem de İskoçya’nın bağımsızlık hayallerini baltalamak için yapıyor. İskoçya’daki İşçi Partisi, İskoç Ulusal partisinin de oylarını resmen ve aleni talep ediyor. İskoçları etkilemek için de İskoç meclisini güçlendirmekten tutunda fakir öğrencilere 1,000 sterlinlik bursa kadar 10 maddelik bir söz bildirgesi sundu. En önemlisi de İşçi Partisi’nin İskoçya’da çoğunluk çıkarak hükümet parti olması durumunda, İskoçya için ekstra 1 milyar sterlinlik kamu harcama fonu sözü veriyor. İşçi Partisinin, İskoç Ulusal Partisine göre daha çok parası var, bunu herkes biliyor. İşçi Partisi, finansal gücünü kullanarak İskoç halkının bağımsızlığa yönelik dayanışmasını kırmak istiyor. Muhafazakarlar İskoçya’da bir umut görseydi, aynısını yapardı. Tam bir grev kırıcılık yani. Size özgürlük değil ekmek verelim diyorlar yani. 

İşçi Partisi, ayrıca bu hafta göçmenliğe ilişkin politikalarını açıkladı. Ülkeyi daha da fanusa çevirecek politikalar hepsi. Hele bir de kelime oyunları yok mu! İşçi partisi, kaçak göçmen çalıştırılmasını engelleyeceğiz demiyor da, kaçak göçmenlerin işverenler tarafından sömürülmelerini engelleyeceğiz diyor. Görende kaçaklara yasal oturum ve çalışma izni verecekler de sömürmelerini engelleyecekler. Kaçakları sınır dışı edeceğiz demiyorlar da. 

Yine son açıklamalara göre, İçişleri Bakanlığı, kaçak işçi çalıştırarak İngiliz vatandaşlarının çalışma imkanını elinden alan işverenleri tespit etmek amaçlı 100 memuru daha işe alacak. Kaçak işçi çalıştıran işverenlere kesilen para cezaları da artırılacak. 

Göçmen doktorların da iyi derecede İngilizce bilmemelerinden kaynaklı sağlık sorunlarının olduğunu açıkladı İşçi Partisi lideri Miliband. Doktorların İngilizce bilmeme sorunları yok, hastaların İngilizce bilmeme sorunu ve devletin İngilizce tercümanları kesintiye uğratma sorunu var. En önemlisi de hükümetlerin kendi iktidarlarını korumak için sapla samanı karıştırma sorunu var.