Şehitleri sahiplenelim

Avrupa’da farklı ülkelerde yapılan etkinliklerle Rojava’da işgale karşı direnirken şehit savaşçılar şahsında özgürlük şehitleri anıldı. Anma etkinliklerinde şehitlerin anılarına sahip çıkılması istendi. 

Almanya’nın Esslingen, Duisburg, Aachen, Berlin ve Hollanda’nın Arnhem, Fransa’nın Bordeaux ile Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenen etkinliklerle şehitler anıldı.

Esslingen’deki toplantı, işgalci Türk devleti tarafından Kuzey Doğu Suriye’ye yönelik düzenlenen işgal ve soykırım saldırısına karşı yürütülen Onur Direnişi’nde şehit düşen 6 QSD savaşçısı anısına yapıldı.

Esslingen DKTM’de yapılan etkinlikte anılan savaşçılar şunlardı: Mihemed Xelef (Levend Qamişlo), Mihemed Şendî (Agîrî), Mehmûd Şindî (Kendal), Şemdîn Hermêsi (Delîl Qamişlo), Hakki Ahmed (Hesen Qamişlo), Rojhilat Uzkaş (Rojhilat Çarçel).

Şehit ve Kayıp Yakınları Derneği (KOMAW) üyesi Lokman Arslan, Kürt halkının yüzyıllık mücadelesi olduğunu ve son 40 yıldır da binlerce şehit verdiğini belirtti. PYD Temsilcisi Abidin Khourshid ise Rojava’daki direnişin demokratik özerklik felsefesiyle başladığını ve giderek de büyüdüğünü dile getirdi.

KON-MED’den Tahir Köçer ise bugün büyük bir direniş olduğunu, direnişin sadece savaş alanında değil, bütün alanlarda yaşandığını ifade etti. FCK Eşbaşkanı Sait Öztürk ise 97’de şehit düşen Komutan Harun (Hüseyin Özbey) şahsında tüm şehitleri andı.

Bu arada Almanya’nın Duisburg kentinde de bir anma etkinliği vardı. Dersim şehitleri şahsında Til Temir’de şehit düşen Çekdar Dêrik anıldı. KOMAW tarafından düzenlenen anma, Duisburg Demokratik Kürt Toplum Merkezi lokalinde gerçekleşti.

700’ü aşkın şehit ailesi katıldığı anmada Duisburg Şehit Aileleri Komisyonu’ndan Resul Dersim, Çekdar Dêrik’in ailesi adına PYD Avrupa sözcülerinden Zozan Rojava, HDP eski Van milletvekili Lezgin Botan ve Doğan Çelik konuştu.

Almanya’nın başkenti Berlin’de de Muhammed Ferhan Saleh (Heme Reş), Abdulhemid Abdulselam (Can Qamişlo), Yusuf Nebi (Şivan) ve Serxwebun Ali şahsında Onur Direnişinde şehit düşen savaşçılar anıldı.

TJK-E üyesi Kürt kadın siyasetçi Zozan Serhat, Türk mallarına, basınına, dizilerine ve turizmine yönelik boykota halkı davet etti. Serhat, Kürtlerin kendi anadillerini konuşması, karşı tarafın dilini dahi konuşmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Almanya’nın Aachen kentinde 11 Kasım’da Qamişlo’da çetelerce yapılan bombalı saldırıda şehit düşenler, Xalid Mehmud Mihemed şahsında anıldı. KOMAW’ın organize ettiği anma toplantısında şehidin ailesi adına söz alan kardeşi ve teyzesi, Kürtlerin sorunlarını çözmesi için ulusal birliği sağlaması gerektiğine vurgu yaptı.

Türk devletinin Rojava’yı işgal işgal saldırısında şehit düşen Sabri Kobanê (Fawaz Ahmed) ve Botan Ciziri (Mahsum Nayinci) için ise Almanya’nın Kassel kentinde taziye düzenlendi.

Hollanda’nın Arnhem kentinde de Sefkan Dêrik, Egîd Derîk ve Rojinda Qendil şahsında Onur Direnişi şehitleri anıldı. Anma etkinliğinde KOMAW’dan Mehmed Zengin, KNK Temsilcisi Tahir Kemalîzade ve KOMAW Eşbaşkanı Cenab Yeter, siyasetçi Ehmed Şêxo, DEM NED Eşbaşkanı Şemse Güllü duygu ve düşüncelerini dile getirdi. Anmada şair Awad Başur da şiir okudu.

Şehit Sefkan Dêrik, Rojinda Qendil ve Yusuf ve Hüseyin Nebi’nin aileleri de anmaya katıldı.

Fransa’nın Bordeaux kentinde ise Kasım ayı şehitleri anıldı. Aileleri Bordeaux ve çevre yerleşim birimlerinde yaşayan Rewan Çinar, Tekoşer Awaz, Berivan Mira, Zinar Kanireş, Roger Demhat, Havin Rojava, Hakan Buksur için hazırlanan bir sinevizyon gösterimi yapıldı.

Yaklaşık 400 kişinin katıldığı anmada Kürt siyasetçi Nimet Sevim konuştu. Anma verilen mevlidin ardından son buldu.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da da Tıl Temir’de şehit düşen Zagros Kobanê anıldı.

Viyana Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde organize edilen anmaya Kobanê’nin ailesi katıldı. Saygı duruşuyla başlayan anmada şehidin ablası konuştu.

HABER MERKEZİ