Senatör Graham: Suriye’ye girmek için yeşil ışık almadınız

ABD Başkanı Trump’ın kararına tepkisini sürdüren Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Türkiye’ye “Suriye’ye girmek için bizden yeşil ışık almadınız. Kongre’de size karşı iki partili devasa bir muhalefet var ve bu geçmemeniz gereken bir kırmızı çizgi” mesajını paylaştı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın pazar günü Amerikan askerlerini Kuzey ve Doğu Suriye’den çekilmesi kararına karşı ABD’li senatörlerin sert eleştirileri sürüyor. Trump’a yakınlığıyla bilinen Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, çekilme kararına sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla tepkisini yineledi.

ABD’li senatör Graham, #StandWithTheKurds (Kürtlerle birlikteyim) etiketiyle yaptığı paylaşımda, “Türk hükümetine sesleniyorum” diyerek, “Suriye’ye girmek için bizden yeşil ışık almadınız. Kongre’de size karşı iki partili devasa bir muhalefet var ve bu geçmemeniz gereken bir kırmızı çizgi” mesajını paylaştı.

Graham, olası bir operasyonunun ABD ve Türkiye arasında “zaten kırılgan olan ilişkileri tamamen mahvedeceğini” söyledi.

Graham, daha önce de “Eğer Türkiye, Suriye’nin kuzeyine girerse, bunu Kongre’nin cehennemden çıkma yaptırımları takip edecektir. Kapsamlı, derin ve yıkıcı yaptırımlar” mesajı paylaşmıştı.