Sessizce elden giden haklar

Fransa Gündemi

Fransa haftayı Bastille Bayramı nedeniyle havai fişek gösterileriyle geçirdi. Devlet töreni, gece geç saatlere kadar süren havai fişek gösterileri Fransa’daki krizi ve sancıları gizleyemedi. 14 Temmuz gösterileri için bile milyonlar harcanırken, emekli, engellilerin ücretsiz şehir içi ulaşım bilet hakları ellerinden alındı. Gerekçe ise söz konusu bütçe ile şehrin engelliler için kolay hale getirilmesi için çalışmalar yürütülecek! 

Uzun yıllardır Fransa’da emekliler ve engelli bireyler toplu ulaşım araçlarını ücretsiz kullanıyordu. Bu uygulamanın yasal güvencesi ve bütçesi de belediyelere ait. Paris belediyesi Ile De France bölgesini kapsayacak şekilde Paris’te yaşayan engelli ve emeklilere ücretsiz bilet sağlıyordu. Söz konusu uygulamanın belediyeye yıllık maliyeti ise her geçen yıl toplum taşıma şirketleri olan RATP ve SNCF’in toplu taşıma ücretlerine yaptığı zamla sağlıyordu.

Kentin büyük bölümünde metrolarda yürüyen merdiven, asansöz uygulamasının olmaması nedeniyle yaşlılar ve engelliler için en büyük hizmeti otobüsler sunuyor. Bu nedenle 2008 yılında Fransa Meclis’inde yapılan geniş tartışmaların ardından kamu kurumu, toplu kullanım alanları, parklar, kamuya açık işletmeler vb her yerin engellilerin düşünülerek tasarlanması kararlaştırılmış ve şirketlere sözkonusu düzenlemeler için 2015 yılı sonuna kadar süre verilmişti. Buna göre tüm kurumlar engelliler için merdiven yaptırmak durumundaydı. Bunun başında ise metro ve tren sisteminin sahibi olan SNCF şirketi geliyordu. Ama bu konuda bir arpa yol almayan SNCF’in işini belediye üstlenmiş durumda. Belediye yaşlıların ve engellilerin biletlerini iptal ederek gerekli bütçeyi SNCF firmasının yapması gereken düzenlemeler için kullanmayı tasarlıyor. Bu da Sosyalist Parti’nin belediye hizmet anlayışını özetliyor. 

Bu arada medyanın çokda gündemleştirmediği bir eylem Toulouse kentinde 22 Haziran tarihinden bu yana sürüyor. Toulouse şehrinde Laure Betbeder adlı bir öğretmen eğitim verme hakkının elinden alınmasına karşı 22 Haziran tarihinden bu yana açlık grevi eylemi yapıyor.

Toulouse Rektörlüğü tarafından 18 Haziran tarihinde alınan karar ile 5 eğitimcinin başka bir yere gönderilmesi ve altıncı öğretmen Laure Betbeder için ise disiplin kuruluna gönderilme kararı alınmıştı. Toulouse Eğitimciler Sendikası ise Laure Betbeder adlı öğretmenin dosyasında disiplinlik her hangi bir neden olmadığını ve söz konusu kararın tamamen keyfi olduğunu belirtiyor. Söz konusu kararın alınmasında etkili olan ise altı öğretmenin geçtiğimiz yıl Aralık ayında düzenlenen greve katılmaları.

Toulouse Rektörlüğü tarafından alının bu hukuksuz karara karşı Laure Betbeder ise 22 Haziran gününden beri Toulouse Rektörlüğü önünde açlık grevinini sürdürüyor. Betbader’in annesi de kızının talebinin kabul edilmemesi üzerine bir hafta önce kızıyla dayanışma amacıyla açlık grevine başladı. Kadın örgütleri, eğitimciler; günlük olarak grevci öğretmeni ziyaret edip eylemler gerçekleştiriyor. Eylemler her zaman olduğu gibi basına yansımıyor.

Açlık grevindeki Laure Betbeder için eğitimci arkadaşları Eğitim Bakanı ile bir görüşme yapmalarına karşın bir sonuç alınamadı. Eski Kadın Bakanı ve şimdiği Eğitim Bakanı Nejat Belkacem konuya dair sessizliğini korurken, kadın örgütleri Çarşamba günü bakanlık kapısında biraraya gelerek Betbader’in bir an önce eski görev yerine getirilmesi gerektiğini ve sağlık durumunun giderek kritikleştiğini hatırlattı.

İşçi ve emekçilere verdiği vaatlerle iktidara gelen Sosyalist Parti, iktidara geldiği günden bu yana patronlar hükümeti olarak işgörmeye devam ediyor. Yaşlı ve engellilerin biletleri kaldırılıyor, bu bütçeyi SNCF şirketine aktarıyor diğer taraftan greve katıldığı için eğitimcilerini disipline götürüyor. Uzun yıllar içerisinde verilen mücadelelerle elde edilen haklar böylelikle sessiz sedasız birbir elden alınıyor.