Sessizliği bozun

İngiltere Parlamentosu’nda Türkiye’nin Rojava’ya yönelik işgali tartışılırken, parlamento önünde de protesto eylemi vardı.

Eylemde, “Türk devletinin Kürtlere karşı savaşını durdurun, sessizliği bozun” ve Rojava’daki direnişte şehit düşen İngiliz enternasyonalistlerin fotoğraflarının yer aldığı pankart taşındı.


Almanya Türk şantajına boyun eğdi

Türk devletinin Rojava’ya yönelik işgal tehdit ve hazırlıklarını yorumlayan Alman gazeteci-yazar Jan Jessen, Ankara’nın mülteciler üzerinden yaptığı şantajlarla Berlin yönetimini susturduğunu yazdı.

Başta Rojava Kürdistan’ı olmak üzere bölgedeki gelişmeleri yakından takip eden gazeteci-yazar Jan Jessen Almanya’nın önde gelen siyaset dergilerinden ‘Cicora’nın internet sitesi için “Kürtlere büyük ihanet” başlıklı bir haber-analiz kaleme aldı.

ABD Devlet Başkanı Trump’ın Türkiye-Suriye sınırındaki askerlerini çekme kararı ardından yaşanan gelişmeleri yorumlayan Jessen “Trump’ın kararıyla aralarında Almanya ve Avrupa Birliği’nin de bulunduğu batılı ülkeler DAİŞ’e karşı mücadelede en güvenilir partner olan Kürtlere ihanet etmiştir” görüşünü dile getirdi.

Berlin’in açıklaması göstermelik

Türk devletinin bölgede yeni bir girişimi için hazırlıklar başlattığını yazan Alman gazeteci Jessen, batının sessizliğinin manidar olduğunu ifade etti. Yorumda devamla Merkel’in başbakanlığındaki federal Alman hükümetinin “bölgedeki gelişmelerden endişeliyiz” şeklindeki uyarısının zorunlu yapılan göstermelik bir açıklama olduğu belirtildi.

Müzakere edecek durumda değiller

Uluslararası yasaları ihlal anlamına gelen ve Alman yapımı Leopard-2 tanklarıyla gerçekleşen Efrîn’deki işgale karşı da Berlin yönetiminin izleyici kaldığını hatırlatan gazeteci-yazar Jan Jessen “Federal Hükümet ve birçok AB ülkesi mülteci anlaşması üzerinden yapılan şantajlara boyun eğd ve böylelikle müzakere edemeyecek duruma düştü. Çünkü bütün Avrupa başkentlerinde 2015’teki senaryonun tekrarlanması korkusu var” görüşünü savundu.

ANF/BERLİN


Alman basını tutarsızlığı yazdı

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’nin kuzeyinden ABD birliklerini çekme kararı Alman basınında öne çıkan yorum konularının başında geliyor.

Die Welt gazetesinde yer alan yorumda özetle “Trump’ın Suriye’deki Kürtleri yüzüstü bırakmasını ve Türkiye’nin (bölgeyi) işgaline giden yolu açmasınını kavrayabilmek mümkün değil. Yaşananlar Trump’ın Amerikan dış politikasını param parça etmesine bir örnek teşkil ediyor. Washington böylece uluslararası politika alanında her türlü güvenirliğini kaybetti” ifadesi yer aldı.

Badische Zeitung’da yer alan yorumda savaşın Suriye’de büyük bir yıkıma neden olacağı hatırlatılarak, “Her ne kadar Avrupa Birliği böyle bir operasyona karşı uyarsa da, Avrupalılar Erdoğan üzerinde bir baskı kuramayacaklarını biliyor. Yani Avrupalıların çıkışları sözde kalacak. Bu karmaşık durumun cefasını çekenler Suriye’nin kuzeyindeki siviller olacak.”

Passauer Neue Presse de yorumunda “Trump’ın hataları, şaşkın bakkalın sakarlıkları olarak görülmemeli, aksine uluslararası siyasette derin izler bırakacak, yanlış hareketler bunlar” ifadelerini kullandı.

Westfälische Nachrichten gazetesindeki yorumda Donald Trump’ın ABD için bir risk oluşturduğu yorumu yapılıyor: “Uyan Amerika! ABD Başkanı bir ulusun saygınlık ve inanırlığını, tam anlamıyla maskaralığa çevirmek üzere. Burada söz konusu olan Amerikan hükümetine duyulan güven ve onun Batı dünyasındaki liderlik rolünden başkası değil. Donald Trump kendi absürtlük labirentlerinde giderek daha da kayboluyor. Partiye yakın olanlar arasında bile Başkan’ın en yeni Twitter gafları eleştiri oklarına hedef oldu. Ancak bu bile Cumhuriyetçilerin şişeden çıkmasına izin verdiği çılgın cinin yeniden şişeye sokulması için yeterli olmayacak.” 

HABERMERKEZİ


SP: Kürtlere ihanet ediyorlar

İsviçre’nin en büyük partilerinden ve hükümetin büyük ortağı İsviçre Sosyal Demokrat Parti (SP) Türkiye’nin Rojava’yı işgal planlarına yaptığı bir açıklama ile tepki gösterdi.

Açıklamada özetle şunlar belirtildi:”Kürt kuvvetleri, DAİŞ teröristlerine karşı mücadelede Batılı devletlerin yanında yer aldı. DAİŞ terörizmine karşı başarılı olan Kürtler, şimdi yeni bir çatışmaya giriyor. Terörizme karşı mücadelede Kürtlere her zaman ihtiyaç duyanlar şimdi onlara ihanet ediyor.  Ancak, uluslararası toplum artık Kürtleri tüm diplomatik, politik ve ekonomik yollarla destekliyor. İsviçre de artık sesini sınırda bekleyen parzerlere karşı çıkarmalı.” Ayrıca Türkiye’nin Rojava’yı işgal planlarına İsviçre Yeşiller Partisi de yazılı açıklamayla tepki gösterdi.

BERN