Sessizlik ölümdür

BM Cenevre Ofisi önünde 19 Mart’tan itibaren dönüşümlü olarak devam ettirilen açlık grevini Avrupa Kürt Kadın Hareketi devraldı. Üç gündür eylemi sürdüren kadınlar BM ve uluslararası kurumlara Efrîn halkının taleplerine yanıtsız kalınmaması çağrısı yaptı.

BM önünde 19 Mart’ta başlayan dönüşümlü açlık grevini, Salı günü itibariyle devralan TJK-E, BM ve uluslararası güçlere Efrîn için harekete geçme çağrısı yapıyor. Türk devletinin Rojava’daki kadın devriminin önüne geçmek istediğini ifade eden kadınlar, “Biz kadınlar olarak direneceğiz ve Efrîn’i özgürleştireceğiz” mesajı veriyor.

19 Mart’ta HDP milletvekilleri ve belediye eşbaşkanları öncülüğünde Efrîn için Birlemiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi önünde başlatılan açlık grevi 18. gününde Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) öncülüğünde devam ettiriliyor.  Açlık grevini eylemini PYD Avrupa grubundan devralan kadınlar, açtıkları pankartlarla bir taraftan Türk devletinin işgalini kınarken, bir taraftan da Efrîn’de yaşanan soykırıma karşı BM’nin içinde olduğu sessizliğe dikkat çekiyor.

Sosyalist Kadınlar Birliği (SKP) ve feminist hareketlerin de destek verdiği açlık grevi eylemine Avrupa’nın birçok merkezinden gelen 40 kadın katılıyor. Yüzlerce Kürdistanlı ve dostunun destek verdiği açlık grevini, aynı zamanda İsviçreli Feminist Kadın Hareketleri ve İsviçreli Siyasi partiler de ziyaret ederek desteklerini sunuyor.

‘Kadınlar direnecek, Efrîn özgürleşecek’

Gün boyunca attıkları sloganlarla bir taraftan BM ve uluslararası güçlerin sessizliğine tepki gösteren kadınlar, diğer taraftan da Efrîn direnişini selamlıyor. Türk devleti ve çetelerinin ilk hedefinin kadınlar olduğunu dile getiren eylemciler, “Efrîn işgali ile birlikte Rojava’daki kadın devriminin önüne geçilmek isteniyor. Biz kadınlar olarak direneceğiz ve Efrîn’i özgürleştireceğiz” mesajı veriyor.

BM’nin ve uluslararası güçlerin sessiz kalarak bir anlamda Efrîn’deki işgalin bir parçası haline geldiğine dikkat çeken kadınlar, BM’ye varlık gerekçesini hatırlatarak bir an önce Efrîn halkının taleplerine yanıt vermesini çağrısında bulunuyor.

‘CPT tecride ortak oluyor’

Gün içerisinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın doğum gününü de kutlayan kadınlar, dağıttıkları bildirilerle Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecride dikkat çekiyor. CPT’nin iki yıldan sonra açıkladığı İmralı raporuna tepki gösteren kadınlar, CPT’nin ortaya koyduğu tutumla Öcalan üzerindeki tecride ortak konuma geldiğine vurgu yapıyor.

‘Komployu boşa çıkaracağız’

Önceki gün eylem TJK-E üyelerine devredilirken konuşan PYD Avrupa Sözcüsü Zozan Derik, “İşgalci Türk devleti ve çeteleri, Efrîn’i terk edinceye kadar her alanda direnişimiz devam edecek” dedi. Derik, “BM ve uluslararası güçlerin sessizliğini kırıncaya kadar eylemde olacağız. Bu süreçte herkes alanlarda olmalı. Efrîn üzerinde uluslararası bir komplo uygulanıyor. Bu komployu boşa çıkarmak için direnişten başka seçeneğimiz yok. Her nerde bir eylem ve etkinlik varsa orada olup Efrîn için sesimizi yükseltmeliyiz” dedi.

‘İşgal sürdükçe direniş sürecek’

Derik’in ardından söz alan PYD İsviçre temsilcilerinden Ali Omar de “İşgal devam ettikçe direnişte devam edecektir” diyerek konuşmaya başladı. “İşgalciler bugüne kadar hiçbir zaman kimseye ne özgür bir ülke nede özgür bir ülke yaratmamıştır” diyen Omar, şöyle devam etti: “Bundan kaynaklı ülkemiz üzerindeki işgal saldırıları oldukça bizlerde her gün direnişimizi biraz daha yükselteceğiz. Buradaki direnişimiz kadın arkadaşlarımıza devrediyoruz ama biz alanlarda olmaya devam edeceğiz.”

‘Her yer Efrîn, her yer direniş’

Açlık grevini devralan TJK-E adına ise Zilan Serhat iki haftayı aşkındır  BM önünde süren açlık grevini devraldıklarını belirterek, “Yarın Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın doğum günü, bir anlamda Kürt kadınlarının doğuşunun günüdür. Yarın bu anlamlı günde güçlü bir şekilde eylemimize start vereceğiz. Kadınlar olarak burada ortaya koyacağımız direnişle BM ve uluslararası güçlerin harekete geçmesini talep edeceğiz. Biz kadınlar için her yer Efrîn her yer direniş. Bu ruhla direneceğiz ve Efrîn’i özgürleştireceğiz” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardında PYD’liler hep bir ağızdan attıkları “Her yer Efrîn, her yer direniş” sloganı ile açlık grevi devredildi.

ANF/CENEVRE