Silivri’deki tutsakların eylemi 2. haftasında devam ediyor

Silivri Cezaevi’ndeki siyasi tutsakların hak ihlallerine karşı başlattığı eylemler 2. haftasında. Av. Vedat Ece, talepleri karşılanıncaya kadar eylemlerini sürdürmekte kararlı olduklarını söyledi.

Silivri 5 No’lu Kapalı Cezaevi’ndeki siyasi tutsakların, koronavirüsü salgını sürecinde yasalaşan infaz düzenlemesindeki eşitsizlik ve cezaevindeki hak ihlallerine karşı başlattığı yemek almama eylemi 2. haftasına girdi. Tutsaklar, açık görüş, sohbet, atölye, spor, ortak alan kullanımı, haberleşme araç ve gereçlerinin verilmemesi ile sağlık hakkına erişim gibi hakları önündeki kısıtlamaların kaldırılması yönündeki taleplerin karşılanması için her hafta pazartesi ve cuma günleri yemek almıyor. Tutuklular, ayrıca haftanın her günü saat 12.00’de hak ihlallerine slogan, zılgıt ve alkışlarla protesto ediyor.

Müvekkili ile görüşen Özgürlük İçin Hukukçular Derneği üyesi Av. Vedat Ece, tutsakların Anayasa’da tanınan hakların uygulanması ve taleplerinin karşılanıncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirtiklerini paylaştı. Ece, “Yaklaşık 300 kişi bu eylemi sürdürüyor” dedi.

Marmara Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MATUHAY-DER) Eşbaşkanı Hüsnü Taş ise  tutsak ailelerinin kaygılı olduklarına dikkati çekerek, hasta tutsakların kötü koşullarda kaldığını, tedavilerinin engellendiği ve ilaçlarının verilmediğini söyledi. Taş, “Onların talepleri bizim taleplerimizdir” diye konuştu. İSTANBUL