Sınır hattına kalkan oluyorlar

Kuzey ve Doğu Suriye halkları, Türk devletinin tehditlerine karşı sınır üzerinde canlı kalkan ve nöbet eylemleri gerçekleştirerek, direnişteki ısrarlarını tüm dünyaya gösteriyor.

Türk cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik işgal tehditlerinin ardından seferberlik ilan edildi ve bölge halkları eylemlere geçti. Bölgenin tüm kentlerinde eylemler düzenleniyor. Sınır hattında bulunan Serêkaniyê, Girê Spî ve Kobanê’de ise halk canlı kalkan eylemleriyle olası saldırılara karşı direniş ısrarını ve işgale karşı duruşunu sergiliyor.

Girê Spî’nin sınır yakınında bulunan Munbetîha Mahallesi’nde ise 16 Aralık’tan bu yana düzenlenen canlı kalkan eylemi devam ediyor. Soğuk havaya rağmen bölgede yaşayan Arap, Kürt, Türkmen ve Ermenilerden her gün yüzlerce kişi eylemin düzenlendiği çadırı ziyaret ediyor. Eylemcilerden Şadye Hec Elî, eylemlerini sürdüreceklerini ve hiçbir dış gücün, şehitlerin kanlarıyla özgürleştirilmiş Kuzey ve Doğu Suriye topraklarına müdahalede bulunmasına, işgal etmesine izin vermeyeceklerini belirtti. Şadye, şöyle devam etti: “Havalar soğuk, doğru ama bu durum direniş irademize herhangi bir etkide bulunmuyor. Çünkü biz halkız ve barış, huzur içinde yaşadığımızı tüm dünyaya göstermek için çabalıyoruz. Hiçbir dış gücün topraklarımıza dönük müdahalesini kabul etmiyoruz.”

Ebid El-Sibêî El-Cedû adlı eylemci ise şunları dile getirdi: “Bölge halklarının ulusal tavrı, barbar ve vahşi saldırılara karşı durmayı sağlıyor. Acaba Erdoğan, kendi ülkesinin işgal edilmesine razı olur muydu? Elbette ki olmazdı. O zaman neden bizim topraklarımızı işgal peşinde? Topraklarımızı işgal etmesine ve sivillerin kanını akıtmasına asla razı olamam.”

Canlı kalkan eyleminin hazırlık komitesinde yer alan Fatme El-Hemûd ise kent halkının tümünün eyleme katılım gösterdiğini söyledi.

Serêkaniyê’de 20 gündür

Serêkaniyê halkının Türk devletinin işgal tehditlerine karşı Rojava ve Kuzey Kürdistan sınırı arasında 18 Aralık’ta başlattığı canlı kalkan eylemi, bölgedeki sivil kurum üyeleri, siyasi partiler, Hesekê ve Qamişlo kantonları meclis üyelerinin yanı sıra bölgeden yüzlerce kişinin katılımıyla devam ediyor. Qamişlo halkının ardından dün de Qamişlo kentinin doğu ilçeleri halkı eyleme katıldı. Eylemde konuşan Kongreya Star Yöneticisi Şaha Xelil ve Qamişlo doğu ilçeleri yönetiminden Fewaz Xelil, tüm bölgenin işgalcilerden özgürleştirilinceye dek mücadele etmeye devam edeceklerini belirtti.

Kobanê merkezde sürüyor

Kobanê’nin Qeremox köyünde 17 Aralık’ta açılan canlı kalkan eylemi çadırı, geçen hafta Kobanê kent merkezine, HPC merkezi önüne taşındı. Kobanê ile Kuzey Kürdistan sınır hattında yer alan çadırı her gün yüzlerce kişi ziyaret ediyor, eylemlerinde ısrarlı olacaklarını vurguluyor. Şehit Aileleri Meclisi Eşbaşkanı Arif Balî, Türk devletinin tehditlerinin özel savaş olduğunu belirterek, “Bu tehditlerle Türk devleti halkın moralini bozmak istiyor. Ancak bu plan, dayanışmamızla gösterdiğimiz direniş ile boşa çıkacaktır” dedi.

Eylemde yer alan Fatima Oso adlı anne ise düşüncelerini şu sözlerle ifade etti: “Bugün aileler olarak, direnişçi duruşumuzla Türk devletine yanıt veriyoruz. Hepimiz çetin günlerden geçiyoruz. Direneceğiz ve özgürlüğü kazanacağız. Birliğimiz, Erdoğan’ı yıkacak.”

GİRÊ SPÎ/SERÊKANIYÊ/KOBANÊ