Sınırdaki öğrenciler tedirgin

 Eğitim-Öğretim yılının başlamasına az bir süre kalmışken Girê Spî’de bulunan öğrenciler, geçen yıl Türk Devletinin saldırısı sonucu bir öğrenci arkadaşlarının yaşamını yitirmesi nedeniyle, okula gitmekten çekiniyor.

Kuzey ve Doğu Suriye’de 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının başlamasına günler kala hazırlıklar devam ederken, Türk devletinin sınır hattında bulunan köylerde ise öğrenciler büyük bir tedirginlik yaşıyor. Girê Spî’nin sınır hattındaki Sosek ve Til Fender köylerindeki öğrenciler, sınırda bulunan işgalci Türk askerlerinin köylerine dönük saldırıları nedeniyle katledilme korkusuyla okula gitmek istemiyor.

Okul kapatıldı

Sosek köyünde bulunan ilkokul, 2017 yılında sınırdaki Türk askerlerinin öğrencileri doğrudan hedef alması nedeniyle, eğitim yılının bitmesine 2 ay kala kapatıldı. Köydeki öğrenciler, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılını ise köydeki bir evde tamamladı.

Sara’nın katledilişi halen hafızalarında

Girê Spî’nin sınır hattında bulunan bir diğer köyü olan Til Fender köyünde ise Türk askerlerinin okula gitmek isterken kafasından vurarak katlettiği Sara Rifat Mustafa’nın şahadeti halen tüm köy halkının hafızasında canlı. Köy halkı, Sara’nın katledilmesinin ardından sınır hattındaki askerlerin direkt hedef aldığı okulu kapatmak zorunda kaldı.

‘Öğrenciler korkuyor’

Til Fender köyündeki okulda öğretmenlik görevini sürdüren İde Kobo, Türk askerlerinin saldırılarıyla eğitimi engellediği ve öğrencilerin okula gelmeye korktuğunu aktardı. İlkokul birinci sınıf öğrencisi Sara’nın katledilmesini hatırlatan İde, “Birçok öğrencinin evleri sınır hattında bulunuyor. Bu evlerdeki çocuklar, Türk askerlerinin kendilerini de katletmesinden korktuğu için okula gelmek istemiyor” dedi.

Öğretmen İde Kobo, Girê Spî Eğitim Öğretim Komitesi’nden sınır hattına uzak bulunan bir evi okula dönüştürmesi için görüştü. Bu evin okula dönüştürülmesiyle öğrencilerin yaşadığı korkunun aşılması hedefleniyor.

‘Çocuklarımızın geleceği tehlike altında’

Til Fender köyü sakini Mustafa Derwîş, konuya ilişkin, “Çocuklarımızın geleceği tehlike altında. Yeni eğitim yılının başlamasına az bir süre kaldı ancak çocuklarımızın hayatını da tehlikeye atmak istemiyoruz. Şehit Sara gibi diğer çocuklarımızın da katledilmesinden korkuyoruz” dedi.

Türk askerlerinin Sosek köyündeki okulu da sürekli hedef aldığını hatırlatan Derwîş, “Sadece öğrenciler değil köydeki herkes hedef alınıyor. Sosek köyünde geçtiğimiz sene tarlasına gitmek isteyen Ezedîn Osman, Türk askerlerince katledildi” şeklinde konuştu.

GIRÊ SPÎ