ŞİRİN VE AZAD İÇİN

Açlık grevindeki oğlu Sinan’ın sesini duyurmak için bin 217 kilometre yol katederek Ankara’ya gelen annelerden biri 71 yaşındaki Besra Salhan. Oğlu için “Nazlı büyüttüm ama bugün eriyor” diyen annenin tek isteği, yarın geç olmadan bu konuda adım atılması.

Hükümeti, hukuksuzca uygulanan tecrit politikasından vazgeçirip ölümlerin önüne geçebilmek için bir araya gelen bazı tutsak anneleri, Ankara’nın yolunu tuttu. Anneler, beyaz tülbentleri ile geldikleri kentte günlerdir çocuklarının sesini duyurma çabasında. Bunlardan biri de 71 yaşındaki Besra Salhan.

Yaşlı ve hasta bedenine rağmen bin 217 kilometre yol katederek Van’dan Ankara’ya geldi. Salhan, enerjisi ve kararlılığıyla diğer annelere direnç veriyor. Oruç tutmasına rağmen bu enerjisinden bir şey kaybetmeyen Salhan, kurum ve kişilere yapılan ziyaretlerde de yine hep en önde.

Oğlu Sinan Salhan, 7 yıldır cezaevinde. Kendisini ve oğlunu tanımak için sohbete oturduğumuzda, “5 ay oldu çocuklarımız açlık grevinde, çocuklarımız eriyor” diyor ve bir süre susuyor.

Sonrasında “Oğlum çok bilgiliydi” diye yeniden anlatmaya devam edip şunları ifade ediyor: “Oğlum 10 yıl ceza aldı. Erzincan Üniversitesi’nde Türkçe Öğretmenliği bölümünde okurken tutuklandı. Şimdiye kadar iki cezaevi değiştirdi ve 4 kez açlık grevine girdi. Oğlum liseden bu yana Kürt siyasi hareketinin içerisinde, Kürtlerin özgürlüğü için mücadele etmeyi kendine yol seçti. Tek derdi halkının özgürlük mücadelesiydi…” Cezaevindeki oğlunun en son Mayıs ayı başında ziyaret ettiğini belirtip, “Kemik kalmıştı. Zaten mide ile beli birbirine yapışmıştı” diyen annenin gözleri yine uzaklara dalıyor bir müddet. Sözcükler ağzından ağır ağır dökülüyor devamında: “Ben bu yaşımda oruçlu oruçlu buradayım. Benim gibi anneler artık konuşamaz hale gelmiş oluyor ama ben çocuklarımızın hatırına buradayım.”

“Sinan’ım en küçük çocuğum. Nazlı büyüttüm ama bugün gözlerimin önünde eriyor” diyen Besra Ana, hükümet temsilcilerine de şöyle sesleniyor: “Artık bir adım atın, yarın geç olabilir. Her an cenaze gelebilir. Yüreğimiz yanıyor. Bu yaşımızda oruçlu oruçlu buralardayız. Biz de evimizde olabilirdik ama yüreğimiz yanıyor. Günlerdir buradayız. Saniyeler, dakikalar bizim için önemli. Artık yeter.”


Polis ablukasına rağmen

Çocukları açlık grevinde ve ölüm orucunda olan anneler, 24. kez Esenyurt Meydanı’nda nöbet eyleminde bir araya geldi. Anneler, dün de polis ablukası altında eylemlerini tamamladı.

HDP Esenyurt İlçe binasında bir araya gelen tutsak anneleri, oradan Esenyurt Meydanı’na geçti. Kısa sürede annelerin etrafını zırhlı araçlarla çembere alan polis, eylemde bulunan anneleri ve onlara destek vermek üzere katılan diğer yurttaşları Genel Bilgi Taramasına (GBT) tabi tuttu.

Eylemin devam ettiği sırada gazetecilerin ve yurttaşların cep telefonlarıyla eylemden görüntü almasına engel olan polis, basın kartlarını kimlikleri toplayarak GBT yaptı. Devamında yurttaşların telefonlarını toplayıp alınan görüntüleri silen polis, yurttaşlara hakaret etti.

GBT işlemlerinin sona ermesi üzerine eylemlerini bir süre daha sürdüren anneler, HDP Esenyurt İlçe binasına dönerek bugünkü eylemlerini sonlandırdı.


Analar Ankara’da anlatıyor

Açlık grevindeki çocukları için Ankara’da olan anneler, Mazlum-Der ve Alevi kurumlarını ziyaret etti.  Açlık grevindeki çocukları için Ankara’ya gelen beyaz tülbentli annelerin Meclis’ten HDP Genel Merkezi’ne taşıdığı oturma eylemi dün 8. günündeydi. Kentte kurum kurum gezen anneler, dün İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (Mazlum-Der), Demokratik Alevi Derneği (DAD), Alevi Bektaşi Federasyonu ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’ni ziyaret etti.  Anneler ilk olarak Mazlum Der Ankara Şubesi’ni ziyaret ederek, taleplerini ve Ankara’ya geliş amaçlarını aktardı. Basına kapalı yapılan görüşmede dernek yöneticilerinin anneleri dinlediği ve ellerinden geleni yapacağına dair çalışma içerisinde olacaklarının sözlerini verdiği belirtildi.

Bakan açıkladı ama devam gelmedi

Sonrasında DAD’ı ziyaret eden anneleri burada DAD Ankara Şube Eşbaşkanı Mustafa Karabudak ile Kadın Sekreteri Aslıhan Han karşıladı. Anne Nezahat Teke, Meclis’te yaptıkları 5 günlük oturma eylemi ve Meclis Başkanı Mustafa Şentop ile yaptıkları görüşmeleri aktardı. Anneler olarak tek istediklerinin biran önce adım atılması olduğunu söyleyen Teke, “Adalet Bakanı açıklama yaptı, ancak devamı gelmedi. Çocuklarımızın durumu kritik. Derdimiz onların taleplerini yerine gelmesi ve herhangi bir olumsuz sonuç olmadan grevden çıkmaları. Daha önce de Ankara’ya gelmiştik ancak bizi içeri almadılar. Bir heyet tek girebildik. O dönemden bu yana yaklaşık iki aydır Adalet Bakanı’ndan görüşme talebimiz var, ancak hala onun cevabı bize gelmedi. Tecrit kalkmalıdır. Hukukun uygulanmasını istiyoruz” dedi. Ardından konuşan DAD Ankara Şube Eşbaşkanı Mustafa Karabudak, sürecin takipçisi olduklarını belirtti.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’ne geçen anneleri burada da Genel Başkan Gani Kaplan ve Genel Sekreter Onur Şahin karşıladı. Anneler burada tüm yaşadıkları süreç hakkında bilgi verdi. Kaplan, Adalet Bakanı ile görüşme taleplerini yinelediklerini ve Meclis Başkanlığı ile de görüşme talep ettiklerini belirtti.

Annelerin son durağı da Alevi Bektaşi Federasyonu oldu. Burada Genel Başkan Yardımcısı Müslüm Metin ile görüşen anneler ardından HDP Genel Merkezi’ne geçti.


Tutsak yakınları yürüdü

Açlık grevindeki çocuklarına ve yakınlarına destek olmak için Bakırköy Cezaevi önünde oturma eylemi yapmak isteyen ailelere polis izin vermedi. Bunun üzerine aileler, cezaevi önünden Şirinevler Meydanı’na kadar yürüdü.

 Aileler, dün bir kez daha Bakırköy Cezaevi önüne gitti. E-5 Otoyolu üzerinde bulunan Çocuk Sitesi Otobüs durağında bir araya gelen ailelere, avukatlar yanı sıra çok sayıda kişi destek verdi. Cezaevi önüne gitmek isteyen aileler, polis tarafından engellendi ve oturma eylemine hiçbir şekilde izin vermeyeceklerini söyledi. Polis engeli üzerine aileler, Şirinevler Meydanı’na kadar yürüyüş düzenledi.

HDP Bahçelievler İlçe binasına geçen aileler, eylemlerine kaldıkları yerden devam edeceklerini kaydetti.


Neyi bekliyorlar?

Adana’da sürdürdükleri açlık grevlerine destek eylemlerinde artık ölüm istemediklerini söyleyen tusak anneleri, Hükümete “Annelerin çağrılarına yanıt verilsin, daha neyi bekliyorlar?” diye sordu. Adana’da bazı tutsak ailelerinin açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerine ses vermek amacıyla İsmet İnönü Parkı’nda başlattığı oturma eylemi devam etti. Anneleri 12. gününe giren eylemlerinde HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları’nın yanı sıra HDP’li yöneticiler ile Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi kadın avukatlar yalnız bırakmadı. Ancak parka gelişleriyle birlikte annelerin etrafı yine polislerce sarıldı. Buna rağmen eylemlerini sürdüren anneler, tutukluların sağlık durumlarının kritik noktaya geldiğine dikkat çekti. Annelerden Vesile Ulaş,  “Bu kadar insana yazık değil mi? 7 bin kişi ölümle pençeleşiyor. Annelerin çağrılarına yanıt verilsin, daha neyi bekliyorlar?” diye sordu. Anneler dünkü eylemlerini sonrasında “Bijî berxwedana zindanan” sloganıyla noktaladı.