Siz de bir zamanlar mülteci olmuştunuz

BM Mülteciler Yüksek Komiseri de sığınmacılara düşmanca davranan Macaristan’a "2. Dünya Savaşı’nda 200 bin Macar Avusturya’ya sığınmıştı. Şimdi aynı insani muameleyi gösterme sırası sizde" çağrısı yaptı. 

Batı Avrupa ülkelerine geçmek isteyen sığınmacıların önemli duraklarından biri olan Macaristan’da yaşanan insan hakları ihlallerine İnsan Hakları Gözlemevi de (Human Rights Watch/HRW) tepki gösterdi. HRW, Macaristan’daki sığınmacı kamplarının durumunun korkunç olduğunu ve yetkililerin sığınmacılara "hayvan gibi davrandığını" açıkladı. HRW adına açıklama yapan Acil Durumlar Direktörü Peter Bouckaert, Macar yetkililerin medyaya kamplara giriş izni vermemesinin ardında kamplardaki kötü koşulların olduğunu dikkat çekti ve bu kamplardaki binlerce sığınmacıya gıda, su veya ilaç sağlanmadığı bilgisini paylaştı. 

‘Gördüğünüz muameleyi gösterin’

Sığınmacılara düşmanca davranan Macaristan’a bir tepki de Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres’den geldi. Guterres, sığınmacılara kötü muamele eden Macaristan’a 2. Dünya Savaşı’nda Avrupa’ya sığınan 200 bin Macar’ı hatırlatarak, "Suriyeli sığınmacılara, o zaman Avrupa’da gördüğünüz muameleyi gösterin" çağrısı yaptı.

Hükümet yardımları engelliyor

Guterres, Budapeşte’de tren istasyonlarında kalan sığınmacılara su ve gıda yardımı yapmak istediklerini; ancak hükümetin daha çok sığınmacıyı gelmeye teşvik edeceği gerekçesiyle buna izin vermediğini söyledi. 

Macaristan çok eleştiriliyor

Macaristan, sığınmacılara yönelik insani olmayan tutumu nedeniyle en çok eleştirilen ülkelerin başında geliyor. Ülkede bulunan mülteciler sık sık polisin ve ırkçı sivillerin fiziki saldırılara maruz kalıyor. Macar bir kadın kameramanın kucağında çocuğuyla polisten kaçmaya çalışan bir göçmeni yere düşürmesi de büyük tepki çekmişti. 

Asker devreye konuyor

Macar yönetimi de sığınmacıların girişini engellemek için güney sınırına dikenli tel çekmişti. Macaristan, sığınmacılara karşı ordu birliklerini de devreye sokmaya hazırlanıyor. Ordu sınırda tatbikata başladı bile. "Kararlı Eylem" (Decisive Action) adı verilen tatbikata kaç askerin katıldığı bilinmiyor. İnsan hakları örgütleri ise tatbikatı eleştirdi.

Onbinlerce sığınmacı yolda

Öte yandan BM önümüzdeki hafta Balkan güzergahı üzerinden 40 bini aşkın sığınmacının daha AB ülkelerine geleceğini belirtiyor. BM, sığınmacıların yüzde 85’inin Suriye, Irak ve Afganistan’dan yola çıktığını; Türkiye, Yunanistan ve Sırbistan üzerinden Macaristan’a doğru yol almakta olduğunu açıkladı. 

Hedef 15’inden önce varmak 

Macaristan sınırına son 24 saatte beş bin mültecinin ulaştığı bildirildi. Yetkililer, sığınmacıların 15 Eylül tarihinde Macaristan’da yeni yasanın yürürlüğe girmesinden önce ülkeye varmaya çalıştıklarını söyledi. Söz konusu yasa, Macaristan sınırını geçmeyen çalışan sığınmacıların tutuklanmasına olanak veriyor.  

Macaristan’ı istemiyorlar

Devlet güçlerinin zulmüne rağmen Macaristan’a geçmeyi başarabilen mültecilerin çoğu ise daha sonra yolculuklarını sürdürerek Avusturya, Almanya ve İsveç’e gidiyor.

 HABER MERKEZİ