Soba ve çocuk elbisesine ihtiyaç var

İşgalci Türk devletinin saldırı ve katliamlarıyla yüz yüze kalma sonucunda yüzlerce Serêkaniyêli aile evlerini terk ederek Hesekê kantonunda bulunan Kasım ayında açılan Waşokanî Kampı’na yerleşmek zorunda kaldı. Kampta bulunan Gülistan Hemo (70) isimli yaşlı kadın, uluslararası yardım kurumlarından hiçbir yardım almadıklarını Özer Yönetim’in sunduğu yardımlarla geçimlerini sağladıklarını belirtti.

Gülistan, 10 kişilik ailesiyle beraber bir çadırda yaşıyor. Gülistan ikindi namazını kıldığı zaman bombardımanın başladığını belirterek,” Serêkaniyê’den çıkmak istemiyorduk, işgalci Türk devletinin saldırıları ve bombardımanı arttığı için mecburen Til Temir köyüne göç etmek zorunda kaldık. Burada da saldırılar devam ettiği için Waşokanî Kampı’na geldik” diye yaşadıklarını anlattı. Evlerini işgalcilere bırakmak zorunda kalan yaşlı kadın sözlerine şöyle devam etti:” Çeteler evlerimizi talan etmiş. Kış koşulları zor olsa da çeteler evlerimizde olduğu müddetçe kamptan çıkmayacağım.”

Kışlık ihtiyaçlar var

Göçmenlere sunulan yardımlara ilişkin konuşan Gülistan, ”Özerk Yönetim bütün ihtiyaçlarımızı karşılıyor, Heyva Sor a Kurd sağlık hizmeti sunuyor ve bu zamana kadar uluslararası kuruluşlardan hiçbir şekilde yardım görmedik” dedi.

Soğuktan korunmak için kışlık soba ve çocukları için kıyafet ihtiyaçlarına ihtiyaç olduğunu belirten 70 yaşındaki kadın, ”Havalar soğudu ve hastalıklar çıkacak mutlaka. Çetelerin evlerimizden çıkacağı ve yuvamıza döneceğimiz günü bekliyorum” diye belirtti.

Kampta kalan Serêkaniyêli Qeribe Ebdo da, işgalci Türk devletinin evlerini talan ettiğini belirterek çeteler kentlerinde olduğu süreç evlerine dönemeyeceklerinin korkusunu yansıttı. Ebdo sözlerinin devamında, ”insan hakları yardım kuruluşlarından hiçbir şey alamadık, nerede bunların insanlığı. Akşamları çok soğuk oluyor, kışlık ihtiyacımız var” diyerek yardım kuruluşlarına şikayette bulundu.

HESEKÊ