SOHR: Türkiye, Kuzey Suriye’ye DAİŞ’le birlikte saldırıyor

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Türkiye’nin bir araya getirdiği paramiliter gruplar arasında DAİŞ’lilerin bulunduğunu ve Kuzey ile Doğu Suriye’ye dönük saldırılarda Türk ordusu ile birlikte savaştığını isim isim kaydetti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Türkiye’nin “Suriye Milli Ordusu (SMO)” adı altında bir araya getirdiği paramiliter güçler arasında DAİŞ üyelerinin olduğunu kaydetti. Ellerinde bilgi ve belgeler bulunduğunu aktaran SOHR, DAİŞ üyelerinin farklı isimlerle Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük işgal saldırılarında yer aldığını vurguladı.

Türk ordusu ile birlikte işgal saldırılarında yer alan bir DAİŞ’linin kod ismiyle bilgilerini de paylaşan SOHR, Ebû Usame El-Şamî kod ismiyle tanınan DAİŞ’linin, 1993 yılın Şam’da doğduğunu ve 2012 yılında Doğu Guta’da El-Nusra’ya ardından 2014 yılında ise DAİŞ’e katıldığını kaytetti.

SOHR, Doğu Guta, Süveyde ve İdlib’de DAİŞ adına vahşi saldırılarda bulunan Ebû Usame El-Şamî isimli örgüt üyesinin 2017 yılında İdlib’de Türk askerleri tarafından eğitildiğini belirtti. Türk askerlerinin eğitimin ardından B.X.A ismini alan kişi Efrîn’e dönük işgal saldırılarında da yer aldığını vurgulayan SOHR, söz konusu kişini artık Türkiye’ye bağlı paramiliter gruplar arasında faaliyet yürüttüğünü aktardı.

SOHR, söz konusu DAİŞ üyesinin şimdi de Girê Spî’de bulunduğunu ve El-Hemza paramiliter grubunun “Özel Kuvvetleri”nde faaliyet yürüttüğünü kaydetti.