Somalı kadınlar: Adalet istiyoruz

Manisa’nın Soma ilçesinde 2014 yılında 301 maden işçisinin yaşamını yitirdiği maden faciasının üzerinden 5 yıl geçti. Yakınlarını kaybeden aileler, adaletsizliği hukuk mücadelesiyle bire bir yaşamalarının yanı sıra, bugün 301 madencinin yaşamını yitirmesinin yıl dönümünde acılarının tazeliğini koruduğunu söylüyor.

En çok da şirketin yönetim kurulu başkanı Can Gürkan’ın tahliye eden karara tepkili olduklarını belirten aileler, “Karar bizi bir kez daha öldürdü” diyor. Maden faciasında yaşamını yitiren Ali Kavas’ın Eşi Gülten Kavas, “Bu ülkede fakire adalet yok” diyerek gösteriyor tepkisini. Faciadan bir hafta sonra Can Gürkan’ın avukatlarının evine geldiğini söyleyen Kavas, avukatların para teklif edip, davadan vazgeçmesini istediklerini belirtti.

Katliamda hayatını kaybeden Mustafa Kaya’nın eşi Naciye Kaya da, hem Gürkan’ın tahliye edilmesine hem de Soma Katliamı’nın yıl dönümünde yaşadığı duyguları anlattı.  Kaya, “Karar bizi bir kez daha öldürdü. Adaletin yerlerde süründüğünü bir defa daha gördük.  Adalet böyle olmamalı. Adalet yazısı duvarda kalmasın, zengine işlemesin, garibanlara da işlesin” dedi.

Dava adil bir sonla bilmeli

Katliamda eşi Hakan Uçkun’u kaybeden Sibel Uçkun da, bunca yıldır yürüttükleri adalet mücadelesinin Can Gürkan tahliye edilmiş olsa da bitmeyeceğini söyledi. Davanın adil bir şekilde sürebilmesi için sorumluların peşini bırakmayacaklarını söyleyen Uçkun, “Yeni katliamların yaşanmaması için bu davanın adil bir sonla bitmesi gerekiyor” vurgusunda bulundu.

MA/MANİSA