Sonuç alana kadar

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlık ve güvenliğinden endişe duyan Kürdistanlılar ve dostları Avrupa’yı her geçen gün biraz daha fazla eylem alanına çeviriyor. Almanya’dan İngiltere’ye Belçika’dan İsviçre’ye kadar onlarca kentte önceki akşam Kürtler ve dostları sokaktaydı. 

 

ALMANYA

Bonn‘da bir grup televizyon kanalı Deutsche Welle (DW) önünde eylem yaptı. Öcalan posterleri, YPJ ve PYD bayrak ve flamalarının da taşındığı eylemde aktivistler DW’nın haber yayın müdürü ile bir görüşme yaptı. Yapılan görünmede İmralı’daki tecride ve Türk medyasında çıkan haberlere ilişkin bir dosya sunuldu. Görüşmeden sonra, DW temsilcisi eylemcilerin yanına gelerek, Türkiye ve Irak’da Kürtlerin maruz kaldıkları zor duruma vakıf olduklarını, Öcalan’ın içinde bulunduğu tecrit koşullarına ilişkin daha önce haber yaptıklarını ve bundan sonrada işleyeceklerini belirtti.

Stuttgart‘ta başlatılan nöbet eyleminde dağıtılan yüzlerce bildirinin yanı sıra 1999 yılında Abdullah Öcalan’a yapılan uluslararası komplo, aktörleri ve PKK’nin bunlara karşı cevabına ilişkin metinler okundu. Öcalan’ın “Genç başladık, yaşlanmayacağız, genç başaracağız” konuşması da dinletildi. Bilgilendirme masasını ziyaret eden Polonyalı Raphael “Ben Polonya’yı da anlayamıyorum. Nasıl olur da Erdoğan gibi birisi Polonya’ya davet edilir. Ben bu durumdan büyük rahatsızlık duyuyorum” dedi. Yarın saat 17.00’de Lautenschlağerstrsse’de başlayacak olan merkezi bir yürüyüş ile 15 Ekim’den bu yana sürdürülen nöbet eylemi sonlandırılacak.

Darmstadt kentinde önceki akşam saat 17.00’de Luisenplatz’da bir araya gelen Kürdistanlılar, bir an önce Öcalan ile görüşmenin gerçekleşmesi, sağlık ve güvenliğinden haber alınması gerektiğini dile getirdi.

Bielefeld Merkez Tren İstasyonu (HBF) önünde 16 Ekim’den bu yana saat 19.00 miting düzenleniyor. Önceki gün toplanan Kürdistanlılar YPJ ve sarı, kırmızı, yeşil renkli flamaların yanı sıra Öcalan pankartı taşıdı. Sürekli ‘Öcalan’, ‘PKK’, ‘Katil Erdoğan’, ‘Terörist Erdoğan’ sloganları atıldığı mitingde Öcalan’ın koşullarına ilişkin basın bildirisi okudu.

Hamburg‘ta yaşayan Kürdistanlılar, Mönckebergstrasse’de oturma eylemi düzenledi. Eylemde Hamburg Sol Parti Eyalet Milletvekilleri Cansu Özdemir ve Martin Dolzer ile Kürt siyasetçi Sevahir Bayındır konuştu. Konuşmaların ardından oturma eylemi yapıldı. 

Hannover‘de ise, Ronahî Kadın Meclisi, Hannover DKTM Eşbaşkanı ve Ciwanên Azad Hannover üyeleri Öcalan’ın durumuna ilişkin CDU ve SPD ile görüşmeler yaptı ve parti yetkililerin dosya verdi. Daha sonra ise Hannover HBF önünde 250 Kürdistanlının katıldığı miting düzenlendi. Polis eylemcilere saldırdı 500’e yakın bildiriye el koyan polis, bir genç kadını da gözaltına aldı. 

Kassel kenti ve çevresinde yaşayan Kürdistanlılar da Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek ve Güney Kürdistan’a yapılan işgal ve saldırılara dikkat çekmek için Kassel şehir merkezinde bulunan Königsplatz’ta önceki gün saat 15.00’ten 18:00’e kadar bilgilendirme stand açtı. Stand yoğun ilgi gördü. 

Dortmund‘da Merkez Tren İstasyonu karşısında başlayan eyleme yüzlerce Kürdistanlı katıldı. Okunan bildiri ve yapılan konuşmalarda, “Kürt halkı, Önderliği şahsında tecrit altında tutularak yok edilmek isteniyor. Bizler Kürt halkı olarak Önder Apo ile yaşam bulduk ve Önderliğimizle birlikte özgürleşeceğiz” denildi.

Moers kentinde de Duisburg DKTM’nin çağrısı üzerine Kürdistanlılar, Öcalan’ın sağlık ve güvenliği için eylemdeydi. Moers Banhof önünde bir araya gelen Kürdistanlılar, AKP rejimini protesto etti. Mitingin yapıldığı alanda sivil faşistlerin mitinge katılan kitleye saldırı girişimi, Kürdistanlılar tarafından boşa çıkarıldı ve faşistler alandan kaçtı. Kürdistanlılar, Öcalan’dan haber alana kadar eylemlere devam sözü verdi. 

Saarbrücken kentinde de yaklaşık bir haftadan beri Europa Galerie’nin önünde yapılan etkinliği Kürtler, önceki gün de sürdürdü. 

Köln kentinde Dom Kilisesi önünde bir araya gelen Kürdistanlılar, AKP rejimini protesto etti. Eylem alanında Almanca ve Türkçe açıklamada “19 yıldır İmralı Adası’nda  tecrit altında tutulan Öcalan’dan son bir yıldır haber alamıyoruz. Biz Kürtler kendisinin yaşamından kaygılıyız. Bir an önce ailesi ve avukatları gidip görüşmesini istiyoruz” denildi.

İSVİÇRE

Zürih Merkez Tren Garı’nda büyük bir grup, ‘Öcalan’a özgürlük’, Terörist Türkiye’ sloganları ve bayraklarla oturma eylemi yaptı. Yaklaşık yarım saat süren eylem sonrası, sloganlar atarak trene binen eylemciler, Zürih Havaalanı’nda da eylemlerini sürdürdü.  

Basel‘de de Kürdistanlıların eylemleri aralıksız devam ediyor. Ronahî Kadın Meclisi öncülüğünde Basel’de yapılan eyleme çok sayıda Kürdistanlı katıldı. Claraplatz’da bir araya gelen Kürdistanlılar, Öcalan posterlerini taşıdı.

Lozan‘da ırkçılık ve mülteci düşmanlığına karşı düzenlenen eylemde Kürtler de Öcalan için alanlardaydı. Öcalan’ın sağlık ve güvenliğine ilişkin duyulan kaygılar nedeniyle İsviçre’nin Lozan kentinde sol-sosyalist kurumlarla ortaklaşa düzenlenen İsviçre’de yükselen ırkçılık ve mülteci düşmanlığına karşı gerçekleştirilen eylemde Kürdistanlılar, Öcalan posterleri ve PKK, YPG, YPJ bayraklarıyla katıldı.

İsviçre’nin Bern kentinde Kürdistanlılar ve dostları, Öcalan’ın sağlık ve güvenliğine ilişkin bir dosya Dışişleri Bakanlığı‘na verdi. Bern Dışişleri Bakanlığı önünde bir araya gelen onlarca kişi burada bir miting gerçekleştirdi. İsviçre polisinin eyleme yönelik aldığı engelleme kararı üzerine Kürdistanlılar oturma eylemi yaptı. Yapılan görüşmelerin ardından eylem devam etti. Eylemcilerden bir heyet yetkililere dosya sundu. 

DANİMARKA

Başkent Kopenhag‘ta Kürt Halk Önderi’ni sahiplenmek ve Reqa’nın özgürleştirilmesini selamlamak amacıyla coşkulu bir kutlama düzenlendi. Kent merkezinde Sêvê Kültür Merkezi ve DKTM’nin çağrısı üzerine Swann St’de bir araya Kürtler, kentin işlek caddelerinde 50 araçlık bir konvoyla tur attı. Araçlarda YPG/YPJ flamalarının yanı sıra Öcalan posterleri asılırken, çevreden geçenler de konvoya sevgi gösterisinde bulundu.

Kopenhag’ta ayrıca Kürdistanlılar Svanemøllen St.’de buluşarak, Türk Konsolosluğu önüne kadar yürüdü. Önceki günkü yürüyüş esnasında ‘Öcalansız dünyayı başınıza yıkarız’, ‘Biji Serok Apo’, ‘Faşist, diktatör Erdoğan’, ‘Kürdistan faşizme mezar olacak’ sloganları atıldı. Yürüyüşten sonra ise Türk konsolosluğu önünde bir miting düzenlendi. 


FRANSA ve İNGİLTERE

Paris’te Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi Cumhuriyet Yürüyor (LRM) binası önünde eylem yapan Kürdistanlıları, Fransız polisi ablukaya aldı. Eylemcileri engelleyen polis, herkesi gözaltına almak istedi. Eylemciler, Paris’te yaşayan Kürdistanlıları eyleme destek vermeye çağırdı.

İngiltere’nin kuzeyindeki Shefield/Doncaster’de Öcalan’ın sağlık ve güvenliği için eylem düzenlendi. Eylemde yapılan konuşmalarda Kürdistan’da çok ciddi gelişmelerin yaşandığı, böylesi bir süreçte Kürt halkının kırmızı çizgisi olan Öcalan ile sınanmasının halkların geleceği için çok tehlikeli bir yaklaşım olduğu belirtildi. Öcalan’dan haber alıncaya kadar da eylemlerin süreceği dile getirildi.

YUNANİSTAN ve KIBRIS

Başkent Atina‘da Öcalan’ın sağlığı ve güvenliğine ilişkin düzenlenen yürüyüşte eylemciler, Türk Konsolosluğu yakınına gelince polis gazlı saldırısına uğradı. Kürdistan Kültür Merkezi çalışanı ve Kürt siyasetçi Kendal Semsur gözaltına alındı.

Kıbrıs’ın Lefkoşa kentinde yaşayan Kürdistanlılar ve dostları, Öcalan’ın sağlık ve güvenliği için eylem düzenledi. Devlet kanalı olan Rik Ofisi’nde sivil itaatsizlik eylemi düzenleyen aktivistler, ‘Bijî Serok Apo’, ‘Be Serok jiyan na be’, ‘Faşist Türkiye’ sloganı attı. Rik televizyonu yetkilileri süreci yakından takip ettiklerini, Kürtlerin yanında olduklarını ifade etti.

TV kanalına konuşan Kürt Kültür Merkezi Yasin Tarbouch, Öcalan’ın durumuna dikkat çekti. Diğer taraftan Lefkoşa’da AB Konsolosluğu önünde de çadır eylemi düzenleniyor.

BELÇİKA

Anvers şehrinde de DKTM ve Şehit Slav Kadın Meclisi öncülüğünde önceki akşam Grote Markt’ta bir miting düzenlendi. 100’e yakın Kürdistanlının katıldığı eylemde Öcalan’ın özgürlüğünü talep eden pankartlar ile Öcalan posterleri açıldı.

İTALYA ve AVUSTURYA

İtalya’nın Milano kentinde Öcalan’ın sağlık ve güvenliği için Kürdistanlılar tarafından eylem düzenlendi. Bir grup Kürdistanlı Merkez Tren İstasyonu’nda saat 17.00 sularında bir işgal eylemi gerçekleştirdi. Eylemde Öcalan’ın güvenliğinden haber alınıncaya kadar eylemlerine devam edecekleri belirtildi.

İtalya’nın Torino kentinde de bir miting düzenlendi. 

Öte yandan Avusturya’nın Innsbruck kentinde de Demokratik Kürt Toplum Merkezi öncülüğünde, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan için 3 günlük bilgilendirme çadırı açıldı. Eylem tertip komitesinin yaptığı açıklamaya göre 3 günlük çadır eyleminden sonra Cumartesi günü saat 18.00’de yürüyüş yapılacak.

RUSYA

Rusya Federasyonuna bağlı Adigey Özerk Cumhuriyeti’nde faaliyet yürüten Adıgey Kürt Kültür Otonomisi Kürt Kadın Organizasyonu-Beritan yöneticileri  toplantıda ağırlaştırılmış tecridi kınadı. 

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA HABER EKİBİ
Türkiye Öcalan eylemlerinden rahatsız! 

Almanya’da Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan için yapılan eylemler Türkiye’yi rahatsız etti. Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann Türk Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.  Dışişleri Bakanlığı ile Erdmann arasındaki görüşme 16 Ekim Pazartesi günü gerçekleşti. NATO ortakları arasında neredeyse hiç kullanılmayan bu yöntem, Türkiye tarafından Almanya’ya karşı sıklıkla kullanılır hale geldi. Erdmann, 2 yıllık görev süresi boyunca 18. kez Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Gerekçe eylemler

Alman Haber Ajansı DPA’nın haberine göre; Alman Büyükelçi’nin bakanlığa çağrılma nedeni Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecride son verilmesi; ailesi, avukatları ya da siyasi bir heyetin İmralı’ya gitmesi için yapılan eylemler. Almanya’da hafta sonu yoğunlaşan eylemler onlarca merkezde yayılarak devam ediyor.  Büyükelçi Erdmann, 16 Eylül’de yapılan onbinlerce kişinin bir araya geldiği Köln’deki Kürt Kültür Festivali sonrasında da Türk Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmış ve uyarılmıştı. 

ANKARA