Söz verdik birlikte yöneteceğiz

BERİTAN CANÖZER / JINNEWS/QERS

Mazbatalarını aldıktan sonra göreve başlayan HDP eşbaşkanlarından Şevin Alaca, “Kars halkı umudun HDP olduğunu gördü. Seçimi halkla birlikte örgütledik, birlikte kazandık ve birlikte yöneteceğiz” dedi.

31 Mart yerel seçimlerinde en çok konuşulan illerden biri de Qers oldu. Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) yüzde 29,58’lik oy oranıyla seçimleri kazanmasının ardından önceki dönem belediyeyi yöneten Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), seçim sonuçlarına oyların yeniden sayılması talebiyle itirazda bulundu. MHP’nin itirazını kabul eden İl Seçim Kurulu’nun yaptığı ikinci sayımda da HDP yine birinci parti olurken sonuçları kabul etmeyen MHP, bu kez Qers’te seçimin iptal edilmesini talep etti. İl Seçim Kurulu, ikinci talebe ret yanıtı verdi.

Seçim sonuçlarının kesinleşmesi üzerine HDP Eşbaşkanları Şevin Alaca ve Ayhan Bilgen, İl Seçim Kurulu’ndan mazbatalarını alarak göreve başladı.

‘Özellikle kadın projelerimiz ilgi gördü’

 Qers’te güçlü bir seçim kampanyası yürüttüklerini belirten Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca, bu çalışmanın sonucu olarak kazandıklarının altını çizdi. Alaca, “Kars’ta asgari belediye hizmetlerinin bile yerine getirilmemiş olması, belediyeciliğe yönelik beklentiyi de ortadan kaldırmıştı. Kampanya süreci boyunca halkımızı ziyaret ettik, projelerimizi anlattık. Yerinden yönetim stratejilerimizi paylaştık. Partimizin yerel yönetim politikalarını anlattıkça umut yeşermeye başladı. Renkli bir kampanya yürüttük ve dolu dolu geçen bir süreç oldu. Özellikle kadın eksenli projelerimiz çok ilgi topladı. Çünkü Kars’ta kadınlara yönelik proje, çalışma neredeyse hiç olmamış” dedi.

‘Büyük projelerle çıktık karşılarına’

 Qers’te var olan sorunların şu ana kadar çözülmemiş olduğuna işaret eden Alaca, “Sorunların sürekli halı altına itilmiş olmasından kaynaklı belli sıkıntılar var. Bu da Kars halkının yerel yönetimlerden beklentilerini çok alt düzeyde bırakmış. Şimdiye kadarki tüm çalışmalar çöplerin toplanması ve yolların yapılması ile sınırlı tutulmuş. Bu nedenle biz çıtayı yükseğe koyduk ve büyük projelerle çıktık halkın karşısına” diye anlattı.

‘Engellemek için her yolu denediler’

Seçim çalışmalarını yürüttükleri süre boyunca engellemelerle karşılaştıklarını ifade eden Alaca, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek HDP il ve ilçe yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda kişinin tutuklu olduğunu hatırlattı. Devamla, “Seçim çalışmalarımızı yavaşlatmak, çalışmalarımızı engellemek için her yolu denediler. Biz bu engellemeleri tanımayarak, 7’den 70’e tüm halkımızla bir araya geldik” ifadelerini kullandı.

‘Halkla birlikte yöneteceğiz’ 

Oy oranını lehlerine çevirmek için ellerinden geleni yapmalarına rağmen oyların HDP lehine arttığını söyleyen Alaca, şöyle dedi:  Kars halkı teveccühünü partimizden yana kullandı. Çünkü değişimin, dönüşümün, umudun tek adresinin HDP olduğuna kanaat getirdi. Yanımızda durdukları, bizden yana oy kullandıkları ve baskıya rağmen bize ses verdikleri için Kars halkına çok teşekkür ediyoruz. Seçimi halk ile birlikte örgütledik, birlikte kazandık. Bundan sonrasında da halkımızla birlikte olacağız. Kars’ı, Kars halkıyla birlikte yöneteceğiz.”


Qers  temiz bir sabaha uyandı

Eşbaşkanlar mazbatalarını alır almaz, ilk iş olarak aylardır kentte toplanmayan ve insan sağlığını tehdit eder hale gelen çöpleri toplattı, cadde ve kaldırımları yıkattı. Gece boyu süren çalışmalar ardından Qers halkı sokakları yıkanmış, çöpleri toplanmış bir kentin sabahına uyandı.

‘Söz verdiğimiz gibi’

Eşbaşkan Şevin Alaca, Eşbaşkan Şevin Alaca, “Belediyede fiilen göreve başladığımız andan itibaren durum tespiti yapmaya başladık. Ciddi sıkıntılar var ancak var olan imkanlar ile acil sorunları çözmek için çalışmaya başladık. İlk iş olarak kentteki çöp yığınlarını toplamak ve caddeleri yıkatmakla işe koyulduk. Belediye ekipmanlarının çoğu şu an atıl durumda. Bu araçların yeniden çalışır hale getirilerek hizmete almak için çalışıyoruz. Belediyenin durumu ile ilgili kısa bir süre sonra elimizde net veriler olacak. Bu veriler netleştikten sonra planlamamızı yaparak söz verdiğimiz çalışmaları yapacağız” dedi.