SPD eşbaşkanlarını seçti

Almanya’da federal koalisyon hükümetinde de yer alan Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) üyeleri, yeni eşbaşkanları olarak Saskia Esken ile Norbert Walter-Borjans’ı seçti.

Partideki bu yeni başlangıcın CDU/CSU-SPD koalisyonunun sonu olup olmayacağına 6 Aralık’ta yapılacak parti kongresinde karar verilecek. Zira bu seçim SPD, CDU ve CSU’nun birlikte yer aldığı hükümet açısından bir belirsizliği oluşturuyor.

SPD üyeleri arasında yapılan oylamanın ikinci turunda Federal Meclis üyesi Esken ile Nordrhein Westfalen (NRW) eyaletinin eski Maliye Bakanı Walter-Borjans oyların yüzde 53,06’sını aldı. Cumartesi akşamı açıklanan sonuçlara göre, eş başkanlık için aday olan Maliye Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Olaf Scholz ile Brandenburg eyaleti eski milletvekili Klara Geywitz’in oyları ise yüzde 45,33 düzeyinde kaldı. SPD eşbaşkanlarını belirlemek için üyeler arasında yapılan oylamaya katılım yüzde 54,09 oldu.

Koalisyondan çekilecek mi?

SPD üyelerinin isteği üzerine partide ilk kez eşbaşkanlık uygulanıyor. Esken ve Walter-Borjans’ın eşbaşkanlığı 6 Aralık’ta yapılacak parti kongresinde resmiyet kazanacak. Bu kongrede partinin Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ve Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) ile yapılan koalisyona devam edilip edilmeyeceğine de karar vermesi bekleniyor. Büyük koalisyon olarak adlandırılan CDU/CSU-SPD koalisyonun Almanya’da genel seçimlerin yapılacağı 2021 sonbaharına kadar görevini sürdürmesi öngörülüyordu.

Saskia Esken, sonuçların belli olmasının ardından Phoenix televizyonuna yaptığı açıklamada, koalisyona devam edilip edilmemesi konusunda kararın gelecek hafta sonu yapılacak parti kongresinde verileceğini söyledi.

Norbert Walter-Borjans ise iklim koruma gibi konularda şimdiye kadar büyük koalisyonun aldıklarına kıyasla daha etkin kararlara gerek olduğunu ifade etti.

BERLİN