Stêwr’de son bir ayda 4 şüpheli kadın ölümü

Mêrdîn’in Stêwr (Savur) ilçesinde son bir ay içerisinde kayıtlara ‘intihar’ diye geçen 4 kadın şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi, biri yaralı hayatta kaldı. Şüpheli ölümlerin soruşturmalarla sürüncemede bırakıldığı öğrenildi.

Şüpheli ölümlerin çoğu köylerde yaşanırken, başlıca nedenlerin aşırı geçimsizlik, şiddet ve zorla evlendirme olduğu belirtildi. Devlet kayıtlarına ‘intihar’ olarak geçilen ölümlerin tümünde de ne bir gözaltı ne de tutuklama yaşandı.

Soruşturmalarla sürüncemede bırakılan şüpheli ölümler şu şekilde:

  • Üç çocuk annesi Esma Demirtaş, Temmuz’da evinde şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi. Köylülerden edinilen bilgilere göre maktulün boğazında kesik vardı. Otopsi raporunu kamuoyuna sunmayan aile üyeleri ise, hiçbir sorunun olmadığını ve intiharın nedenini bilmediklerini aktardı.
  • Stêwr’e bağlı Cîlîn köyünde yaşayan Ayşe T., (29) ailesi tarafından zorla evlendirilmek istenince tüfekle yaşamına son verdi. Başlatılan soruşturmada ise bir arpa boyu yok alınmadı. Köy sakinleri ve ailenin ağız birliği etmişçesine yaşananlara dair Jinnews muhabirlerine konuşmak istememesi dikkat çekti.
  • Ailesiyle sorunlar yaşadığı belirtilen Selma Akgül’ün de tüfekle canına kıydığı iddia edildi. İlçe merkezinde yaşanan olayın ardından hastaneye kaldırılan Akgül, yaralı olarak hayatta kaldı.
  • İsimleri öğrenilemeyen 2 kadının ise, kendilerini kaldıkları evin damından atarak yaşamlarına son verdikleri ileri sürüldü. Konuya ilişkin konuşan Mardin Şahmeran Kadın Platformu, en kısa zamanda ilçeye giderek, yaşananların takipçisi olacaklarını söyledi.

JİNNEWS/MÊRDÎN