Stop Erdoğan!

France Kurdistan (Fransa Kürdistan ile Dayanışma) derneği, 11 Eylül tarihinde "STOP ERDOÐAN" başlığıyla; Kürdistan’daki katliamların son bulması, Türkiye’deki basın-yayın organlarına dönük baskı, kapatma ve tutuklamaların son bulması, HDP seçilmişlerinin serbest bırakılması, belediyelerden kayyumun derhal geri çekilmesi ve Kürt sorununa barışçıl çözüm talebiyle bir kampanya başlattı. Kampanya başta Fransız Komünist Parti, Sol Parti, NPA, MRAP, Barış Harekatı ve daha birçok kurum tarafından ilk bir ayda destek buldu.
France Kurdistan, 2013 yılında Paris’te üç Kürt devrimci kadın Sara, Rojbin ve Ronahi’nin katliamından sonra kurulan bir Kürt dostluk derneği. Kuruluş tarihini yaşanan katliam nedeniyle 9 Ocak 2013 olarak ilan eden derneğe öncülük eden Sylvie Jan, 30 yıldır Kürt mücadelesini yakından takip eden, sayısız kez Femmes Solidaires ve Komünist Parti görevleri sırasında Kürdistan’ı ziyaret eden bir Kürt dostu. Rojbin (Fidan Doğan) katledilmeden önce kendisiyle birlikte sayısız çalışma yürüten Jan, katliamın hemen devamında katliama yanıt olarak France Kurdistan’ın kuruluşuna öncülük etti. 2013 yılından bu yana söz konusu dernek, sayısız etkinlik gerçekleştirdi. Kürtlerin yaşadığı her parçanın sorunlarının yanında yer alan dernek, Paris ile sınırlı kalmayarak, Fransa çapında 250 üye edindi. Fransa’nın farklı kentlerinde temsilcileri bulunan dernek, bir Kürt dostluk ağı biçiminde çalışmalarını sürdürüyor.
France Kurdistan’ın başlatmış olduğu STOP ERDOÐAN kampanyası giderek yaygınlaşıyor. Avrupa Parlamentosu milletvekillerinden, Komünist Parti Genel Sekreteri Pierre Laurent’a, Sol Parti vb daha birçok parti ve dernekten destek alan France Kurdistan’ın hedefi ise siyasi isimlerden çok halka ulaşmak. Tıpkı Filistin sorununda olduğu gibi, Fransa’da daha geniş yığınların Türkiye ve Kürdistan’daki gelişmeler karşısında duyarlı olması ve harekete geçmesi gerektiğini savunan dernek yöneticileri, farklı toplumsal kesimlere dönük etkinlikler örgütlemeyi hedefliyor.
"Sanatçıların, yazarların öncelikli olarak bu savaşa karşı yapabileceklerinin olduğunu düşünüyoruz. Fransa’da yaşayan bütün sanat camiası ve yazar, çizerlere ulaşarak kendi sanatlarıyla bu savaşa yanıt olabilecek bir tavır oluşturmalarını bekliyoruz. Yıl sonuna kadar bu anlamda yürütmüş olduğumuz çalışmaları, sergilerle halka ulaştıracağız. Bu sergiler etrafında Kürdistan’da yaşanan gelişmeleri aktaracağız" diyen dernek başkanı Sylvie Jan, paneller, söyleşiler ve konserlerle çalışmalara hız vereceklerinin altını çiziyor.
Kirli savaşın durması için hem Kürt dostlarının hem de Fransa’da yaşayan Kürtlerin çok çalışması gerektiğini hatırlatan Jan, ülke çapında kampanyanın yaygınlaşması için Fransa’da yaşayan Kürtlerden de destek bekliyor. Kürtlerin dostluk ağını genişletmeye de büyük katkı sunacak bu çalışma kapsamındaki etkinlik takvimi ise francekurdistan adlı facebook sayfasından takip edilebilir. Kampanyanın genişletilmesi anlamında herkes kendi olanakları ölçüsünde katkı sunabilir!