Stuttgart’ta Jinwar fotoğraf sergisi

PERVİN YERLİKAYA / STUTTGART

Sttutgart Theater Rampe’de Rojava’da kadın köyü Jinwar’ın tanıtıldığı bir fotoğraf sergisi düzenlendi.

22 Mayıs’ta açılan ve iki hafta boyunca sergilenecek sergide, köyün kuruluş aşaması, evlerin yapımı, bahçe ekimi, jineoloji akademisinin çalışmaları ve sosyal yaşam alanlarını yansıtan fotoğraflar bulunuyor.

Sergi, Demokratik Kürt Toplum Merkezi Stuttgart e.V., İnterventionistiche Linke Stuttgart (IL), Rosa Luxemburg Vakfı ve Rampe Tiyatrosu’nun organizesiyle ve işbirliğiyle  düzenlendi.

Serginin açılışını Marlene Förster yaptı. Förster, 2 yıl önce 1 yıllığına kaldığı Jinwar’da, buraya dair izlenimlerini ve kadın köyünün ana fikrini katılımcılarla paylaştı.

Demokratik konfederalizmin en somut örneği

Daha sonra fotoğraflarla Jinwar Köyü’nü tanıtan Förster,  şunları ifade etti: “Jinwar, kadınların özgür bir toplumu oluşturmak için ilk defa kurulan bir kadın köyüdür. Evlerin önüne Hermel bitkisinden (boncuğa benzer) semboller asıldı. Oradaki iklime uygun olarak evler, kadınların kendilerinin hazırladığı kerpiçten yapıldı. 2 yıl süren bir çalışma sonrası kendi yaşamlarını kurabildiler. Bu çok önemli bir gelişmedir. Evlerini, bahçelerini, fırınlarını, yaşamın her alanını farklı kültürden kadınlar birlikte yaptı. Birbirlerini daha iyi anlayabilmek için Arapça ve Kürtçe kurslar açtılar. Jineoloji Akademisi kurarak kadını gerçek kimliği ile buluşturmayı hedefliyorlar. Bu okulda çocuklar ve kadınlar birlikte eğitim görüyor. Jinwar köyü Rojava’da kurulmak istenen demokratik konfederalizmin en somut örneğidir.”

Sergi, 5 Hazirana kadar açık olacak.