Sudan’da eylemcilere saldırı: 7 ölü

Geçtiğimiz aylarda yaptığı büyük gösterilerle diktatör Ömer El Beşir’in devrilmesini sağlayan halk, bu kez de diktatörlüğün devrilmesini fırsat bilip Geçici Askeri Konsey adı altında yönetimi ele geçiren askere karşı direniyor.

Yönetimin sivillere devredilmesini isteyen göstericiler yine sokaktaydı. Başkent Hartum merkezli gösterilere polis saldırdı. Gösterilerde 7 kişinin öldüğü belirtildi.

Pazar günkü Sudan halkının gösterisi, son günlerin en yoğun eylemi oldu.

El Beşir’in askeri darbe ile iktidara gelmesinin 30’uncu yılında düzenlenen gösteriler sırasında tansiyon yükseldi. Polis, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na yürüyen göstericilere göz yaşartıcı gazla saldırdı. Hartum’un kuzeyindeki Bahri, Mamura ve Arkweit semtlerinde de ‘sivil yönetimi’ sloganları atan göstericileri polisin gözyaşartıcı gazla dağıtmaya çalıştığı belirtiliyor.

Sudan Profesyoneller Birliği’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada “Başkentteki devrimci insanları, şehitler için adalet ve iktidarın koşulsuz bir şekilde sivillere devredilmesi için cumhuriyet sarayına gitme çağrısı yapıyoruz” ifadesi ile sokağa çıkma çağrısında bulunmuştu. Resmi haber ajansı SUNA gösteriler sonucu 7kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. Ancak, ölenlerin kimliği ve ölüm nedenleri açıklanmadı. Ayrıca gösteriler sonucu 181 kişinin yaralandığı bildirildi.

HARTUM